تحقیقات جدید، شخصیت راست مغز و چپ مغز را رد کرد

دانستنیها-بهداشت
دانشمندان دانشگاه یوتا اظهار داشتند که تحقیقات آنها نشان می دهد مفهوم نوع شخصیت چپ مغز و راست مغز که
بین مردم مشهور شده هیچ پایه علمی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در فرهنگ عامه رفتار افرادی که شخصیت آنها به مغز چپ ها نسبت داده می شود افراد منطقی هستند، به جزئیات توجه کرده و تحلیلگر هستند اما افرادی که دارای ویژگیهای مغز راست هستند خلاق، متفکر و درون گرا هستند.

اما عصب شناسان یوتا اعتقاد دارند که چنین چیزی نیست. آنها یک تحقیق دو ساله را با استفاده از تصویربرداری از مغز انجام داده و نشان دادند که هیچ شواهدی مبنی بر این که برخی از مردم چپ مغز و برخی دیگر راست مغز هستند وجود ندارد.

محققان شبکه های خاصی را در مغز راست و چپ شناسایی کرده اند که کارکردهای جانبی را پردازش می کند ( فرآیندهای ذهنی عمدتا مختص به یکی از نیم کره های چپ یا راست هستند) اما در این شبکه ها هیچ رابطه ای پیدا نشد که نشان دهد افراد به صورت ترجیحی از شبکه های چپ مغز یا راست مغز استفاده می کنند.

جف اندرسون اظهار داشت: این مسئله کاملا صحت دارد که برخی از عملکردهای مغز در یک نیم کره و برخی دیگر در نیم کره دیگر رخ می دهند. زبان در نیم کره چپ و توجه در نیم کره راست صورت می گیرد، اما نمی توان استدلال کرد که مردم دارای شبکه های راست مغز و یا چپ مغز قوی تر هستند.

محققان اعلام کردند که این نتایج می تواند شیوه تفکر مردم را درباره نظریه راست مغزی در مقابل چپ مغزی مورد تجدیدنظر قرار دهند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سال شمار زندگی یک مبتکر

جرالد نیلسن دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه یوتا به عنوان بخشی از این تحقیقات اظهار داشت: تاکنون همه نوع شخصیت مرتبط با این عبارت چپ مغزی و راست مغزی را فهمیده و می دانند که این عبارت را چگونه به شخصیت خود نسبت دهند اما ما هیچ الگویی مشاهده نمی کنیم که نشان دهد در مغز آنها شبکه های مغز چپ مرتبط تر یا کل شبکه مغز راست چنین حالتی داشته باشد.

وی افزود: باید گفت که نوع شخصیت هیچ ارتباطی به فعال بودن یا بیشتر فعال بودن یک نیم کره از مغز ندارد.

بهداشت و سلامت 2

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *