ترفندهایی برای آقا پسرها؛ در دعوای مدرسه چگونه از خود دفاع کنیم؟

دعوا

در دعوای مدرسه چکارکنیم ؟

شاید این سوال وبسیاری سوالات دیگر را بارها  پرسیده اید و یا می خواهید بدانید که چگونه دعوا کنیم که کتک نخوریم؟چگونه در دعوا پیروز شویم ؟ راز موفقیت در دعوا چیست ؟ چگونه در دعوا نترسیم ؟ چگونه با بزرگتر از خودمان دعوا کنیم ؟ چگونه لات دعوایی باشیم ؟ آموزش دعوای خیابانی بچه ها  چگونه است ؟ آموزش دعوا با افراد چاق  ،اموزش دعوا با دست خالی با چند نفر ، اموزش دعوا با دست خالی برای کودکان و…… یا ازدوستان تان می خواهید به شما آموزش دعوا بدهند. 

اما پاسخ 

دعوا اصولا کار اشتباهی است . اما اگر مورد تهاجم واقع شدید .حداقل باید از خود دفاع کنید . هرچند دوستان شما هر کدام در یک خانواده و با آداب و رسوم خاصی پرورش یافته اند . بنا براین هیچ کدام از هم کلاسی های شما دقیقا خصوصیت های اخلاقی مانند شما ندارند.

دردرجه اول ما از شما می خواهیم که خشم خود را کنترل کنید و از دعوا پرهیز کنید اما اگر به هردلیل نتوانستید از مهلکه بگریزید این مطلب را بخوانید تا بتوانید به خوبی از خود واطرافیانتان در دعوای مدرسه دفاع کنید .

اگر شما راه دفاع از خود را بلد باشید و یا حتی نحوه ی مدیریت اخلاقی دعوا ها را بدانید  می توانید از خود در دعوای مدرسه ، حمایت کنید مهمترین نکته این است که اگر کسی به هر دلیلی به شما توهین کرد ویا مشکلی برایتان ایجاد کرد.

باید مشکل خود را از طریق قانونی حل کنید . یعنی مشکل خود را به معلم یا معاون مدرسه بگویید و سعی کنید از این طریق حق خودرا بگیرید . به یاد داشته باشید طرح مشکل نزد مسئولین مدرسه برخلاف آن که بعضی می گویند نشانه ضعف شما نیست . بلکه نشانه عاقل بودن شماست.

وقتی می توان مشکل را با گفتگو حل کرد هرگز نباید به سراغ راه های خشونت آمیز و دعوای مدرسه رفت .

دعوای مدرسه و خشم

1- هرگز شروع کننده دعوا نباشید

 هرگز دردعوای مدرسه شروع کننده دعوا نباشید و به تحریکات عصبانی کننده دیگران  توجه نکنید . ابتدا حریف خود را کاملا  بشناسید و از قدرت بدنی خود در مقابل او مطمئن شوید، بعد راه های مقابله با او را بررسی کنید . تا اطمینان حاصل نکردید که می توانید از خود دفاع کنید به مقابله با او نپردازید.

 همیشه چند نفر از دوستانتان را شاهد مدعای خود داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از حمایت های آنان در مدرسه برخوردار شوید.

توصیه می کنیم مقاله   چگونه می توانم خشم خود را مدیریت کنم؟را هم مطالعه کنید.

2- به خود اطمینان داشته باشید

 تا به قدرت بدنی خود مطمئن نشدید در مقابل قلدری های فرد مزاحم ایستادگی نکنید. در ضمن در مقابل او ضعف از خود نشان ندهید .اگر بدون مهابا به دعوا با افراد زورگو که شما بزرگ تر هستند بپردازید . ممکن است باعث آسیب دیدن شما شود .

 

فرار از دست قلدرها در دعوای مدرسه

3- در دعوای مدرسه حلوا پخش نمی کنند

 در دعوا و جنگ بین دونفر  معمولا عدالت رعایت نمی شود.چون در هنگام عصبانیت دوطرف درگیر مسائل عاطفی شدید و در برخی موارد خودنمایی هستند و به قوانین پایبند نیستند . اما مراقب باشید که به حریف خود ضربات مرگ آور به نقاط حساسی مانند گردن – چانه – گلو -بینی –سر و  بدن وارد نکنید و همین طور از خودتان نیز در مقابل ضرباتی این چنین که منجر به آسیب های طولانی مدت می شود محافظت کنید.

بسیاری از اتفاقات ناراحت کننده و آسیب های جبران ناپذیر در همین دعواهای مدرسه ای اتفاق می افتد . به یاد داشته باشید که قانون به سن افراد کاری ندارد و اگر به کسی آسیبی وارد کنید باید مجازات آن را تحمل کنید و یا معادل نقدی خسارت وارد ه را به کسی که خسارت دیده بپردازید .

دعوای مدرسه

4- دردعوای مدرسه به قلدرها توجه نکنید

 فرد مزاحم یا همان قلدر مدرسه به دنبال راهی برای اثبات برتری خود نسبت به دیگران می گردد و می خواهد نگاه قوی تری نسبت به بقیه دانش آموزان داشته باشد . هرگز از ، رجز خوانی و فریاد های او عصبانی نشوید و آرامش خودر ا حفظ  کنید.بی توجهی به افراد قلدر بزرگ ترین تنبیه برای آنان است . زیرا این افراد سعی می کنند با تحریک شما ، دعوا به راه می اندازند .

روانشناسی

5- در مقابل او از خود ضعف نشان ندهید.

اگر از پشت سر به شما حمله شد ، ضمن رعایت خونسردی با ذهنی قوی سعی کنید با استفاده از یک فن کنگ فو،  از بازوها و ساعد دستتان برای مهار ضربه ی او استفاده کنید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یک دنیا لطافت و زیبایی، تقدیم به شما

اجازه دهید قلدر حرکت اول را انجام دهد تا شما فرصت فکر کردن و تصمیم نهایی در مورد مهار حرکت او را داشته باشید و به این ترتیب از خود دفاع کنید .سعی کنید فقط از خود دفاع کنید تا آسیب نبینید . اما آسیب رساندن به دیگران به هر دلیلی کار اشتباهی است. در ادامه در مورد قلدری در مدرسه بیشتر بخوانید. 

 

 

انواع قلدری

 • قلدری جسمی: شامل حمله به دیگران، کتک زدن، تخریب وسایل و… است.
 • قلدری کلامی: شامل طعنه زدن، به زشتی نام بردن از دیگران، مسخره کردن و مطرح کردن موارد نامناسب جنسی می‌باشد.
 • قلدری اجتماعی: شامل انتشار مطالب خلاف و شایعات درباره‌ی دیگران، شرمسار کردن فرد و اخراج وی از گروه‌های دوستانه است.
 • قلدری الکترونیکی: شامل ایجاد آزار و اذیت از طریق شبکه‌های پیام رسان، به شکل تهدید یا انتشار تصاویر و مطالب مربوط به یک نوجوان می‌باشد.

 

قلدرها در دعوا در مدرسه چه آسیب‌هایی به دیگران می‌رسانند؟

 

قلدرها در مدرسه

افراد قلدر با زورگویی خود باعث می‌شوند تا نوجوانی دیگر دچار آسیب جسمی، افسردگی، تنهایی و انزوا، عدم اعتماد به نفس، روی آوردن به رفتار خصمانه، غیبت مکرر از مدرسه، روی آوردن به مواد مخدر و الکل و… گردد.

بسیاری از دانش آموزان در دوران تحصیل با این مشکل روبرو شده‌اند اما از گروه‌هایی که دچار مشکل زورگویی شده‌اند، فقط ۴۰ درصد آن‌ها مشکل خود را به بزرگ‌ترها گزارش می‌دهند.

درخواست کمک در دعوا در مدرسه نشانه‌ی ضعف نیست

اگر فردی یا گروهی به شما زور می‌گویند، نباید فکر کنید می‌توانید در برابر آن‌ها به تنهایی مقاومت کنید، بلکه باید از بزرگ‌ترها کمک بخواهید و این کمک خواستن نشانه‌ی ضعف نیست و برخورد با فرد زورگو به تنهایی نیز نشانه‌ی قدرت شما نیست. فرد قلدر می‌خواهد که شما را به انزوا بکشد تا بتواند بیش‌تر بر شما مسلط شود.

اگر زورگویی را گزارش دهید، آدم فروشی نیست

 

زورگویی و دعوا در مدرسه

معمولا دانش آموزان از این که مشکلات خود را به بزرگ‌ترها گزارش دهند، می‌ترسند و واهمه دارند که دیگران آن‌ها را فردی آدم فروش بشناسند اما باید بدانید اگر کسی شما را ناراحت می‌کند یا فردی می‌خواهد به زور شما را وادار به انجام کاری کند، گزارش رفتار ناپسند او برای امنیت خودتان کاملا ضرروی است.

در جمع دوستانتان باشید

معمولا افراد قلدر سعی می‌کنند که فردی را تنها گیر بیاورند و او را آزار دهند، بنابراین سعی کنید همیشه برای خودتان دوستانی داشته باشید و به این ترتیب در گروه دوستان در مقابل افراد زورگو از یکدیگر حمایت کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید

اگر زورگویی موردی از شما دید و آن را وسیله‌ی آزار شما قرار داد، نترسید. به خودتان یادآوری کنید که شما نکات مثبت زیادی دارید و حتی اگر کسی رفتار شما را نمی‌پسندد، اصلا مهم نیست، زیرا کارهایتان باید برای خودتان صحیح باشد و نظر دیگران چندان مهم نیست.

در دعوا در مدرسه قبل از تلافی کردن فکر کنید

 

چگونه با چند نفر دعوا کنیم

اگر به خاطر آزاری که دیگران به شما می‌رسانند، تصمیم گرفتید که تلافی کنید، ابتدا کمی فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. دعوا کردن و کتک زدن دیگران، شما را نیز مانند آن‌ها می‌کند و علاوه براین می‌تواند عواقب خطرناکی نیز داشته باشد، بنابراین سعی کنید از راه‌های منطقی مشکل خودتان را حل کنید.

چه زمانی در مقابل قلدری بجنگیم؟

هر زمان فردی قصد سلطه گری داشته باشد یعنی موقعیتی ایجاد شده که باید با او بجنگی. پدیده سلطه­ گری و قلدری شامل رفتارهای خشونت آمیزی است که به صورت تعمدی و غیر منصفانه اتفاق می‌افتد، رفتارهایی را که به حالت موذیانه اتفاق می‌افتد و سرانجام  به دشمنی در می‌آید مانند اسم گذاشتن بر روی یکدیگر، طرد کردن و حذف کردن افراد از گروه دوستان و تلاش برای بی‌اعتبار کردن دیگران در جمع را نیز دربردارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من قراره برم پیش. روزی سه ساعت هم مطالعه دارم. لطفا روش مطالعه درست رو یادم بدین.

همچنین هنگامی که یک شخص یا یک گروهی تلاش می‌کنند به صورت مداوم با گفتن کلمات بد و ناپسند شخص یا گروهی  را مورد آزار و اذیت قرار دهند و یا آنها را کتک بزنند تا پول و دارایی آنها را به دست آورند و یا آنها را مورد تحقیر و تمسخر قرار دهند قلدری یا سلطه­ گری اتفاق افتاده است.

از طرف دیگر عنوان می شود زمانی که فرد یا گروهی دیگری را را نادیده بگیرند، او را کتک بزنند، هل بدهند و یا او را در اتاق زندانی کنند، یا در مورد او به دیگران دروغ بگویند و یا برعلیه او شایعه پراکنی کنند، وی را قربانی سلطه گری قرار داده اند.

 

دعوای پسران نوجوان

اگر زورگویی تکرار شد چه کنیم؟

رفتار اطرافیان برای اولین بار و هنگامی که تنها یک بار دیده شده قابل بخشش و گذشت است. کافی است که به فرد یا گروه مقابل بگویی که از این رفتار خوشت نیامده است. گاهی این ابراز می تواند با یک نگاه، یک اشاره یا یک جمله کوتاه باشد. بعد از آن نیازی به منتظر ماندن نیست و بهتر است به جای شنیدن نظر یا بحث بیشتر از آن جا دور شوی.

گاهی سلطه گری و رفتارهای ناخوشایند دیگران به منظور جلب توجه است. برخی نمی ­دانند چگونه می­توانند محبت و عشق خود را به فرد مقابل نشان دهند و به همین دلیل برای اینکه توجه او را به سمت خود جلب کنند رفتارهای پرخاشگرانه یا آزاردهنده دارند.

در این شرایط پیش ازهر اقدام دیگری اطمینان حاصل کنید که آیا فرد مقابل قصد ابراز محبت از این طریق نادرست را دارد؟ در این صورت اگر حتی احساس کردی که مقصود او صرفا جلب توجه است به کارهای دیگر او توجه نشان بده تا خیال او بابت دریافت نظر تو راحت شود و دست از مزاحمت بردارد.

اما در غیر از شرایط یاد شده تردید نیست که موقع جنگیدن فرا رسیده است، با این توضیح که هر جنگیدنی دعوا نیست. گاهی لازم است مراحل دیگری را هم مد نظر داشته باشی.

وقتی رفتار افراد قلدر در مدرسه ساده است چه کنیم؟

گاهی رفتارهای سلطه ­گرانه ساده­ تر از آن است که نیازی به دریافت کمک یا مداخله دیگران است. در این صورت لازم است ضمن ابراز خونسردی در رفتار، کاملا جدی و مصمم مقابل فرد یا گروهی که به قصد سلطه گری پرخاش می­ کنند بایستی. برای مثال اگر در کلاس تو را با لقب صدا میزنند با صدایی که بشنوند و بدون ترس هشدار دهی که رفتارشان تکرار شده و نتیجه خوبی نخواهد داشت، یا بگویی رفتارشان را پایان دهند.

اگر فردی که قصد اذیت دارد از یک موقعیت دعوا یا ناراحتی دیگر آمده است اصلا به تهدید و حرفها و رفتارش توجهی نکن زیرا او در جستجوی فرصتی برای خالی کردن خشم خود است و لزوما تو مقصود او نیستی، پس بهتر است نزدیک او نباشی.

به اندازه رفتاری که با شما می شود عکس العمل نشان دهید. 

اگر فقط تو را هل داده یا فقط یک کلام گفته با خودت قرار بگذار که تو هم بیشتر از یک جمله یا یک رفتار نداشته باشی، بیشتر از این به معنای شروع جنگ از سوی توست.

افرادی که از تو کم­ توان ­تر هستند را با زور و بازو جواب نده، هم برای خودت افت دارد هم ممکن است در پایان آثاری به مراتب بیشتر از چیزی که قصد اعمال آن داشتی به وجود آید که اغلب فاجعه بار است.

یادت باشد مطابق دین مبین اسلام هر گونه ایجاد خسارت بدنی اعم از اینکه حق با تو بوده یا نبوده شامل دیه می­شود و تا سالها بعد هم این دین به گردن تو باقی خواهد بود.

هم­چنین مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران هرگونه فحاشی نیز شامل مجازات است پس برای اینکه صرفا خشمت را خالی کرده باشی مراقب جملات باش و سراغ دیگر راهکارهای مدیریت خشم برو .

بهتر است مقصودت را بدون به کاربردن ناسزا به داغ­ترین حالت و منطقی­ترین شکل بیان کنی و هرگز مشمول مجازات فحاشی نشوی. اصلا یکی از دلایلی که در دعواهای ایرانی از کلماتی مانند مهندس، تو می­ دونی، تو عاقلی و …. استفاده می ­شود برای فرار از همین مجازات است!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
8 تکنیک برای کنترل استرس

قانون در مورد دعوا در مدرسه چه می گوید؟

یکی از تلخ­ترین جاهای دنیا که به واسطه شغلم در آن حضور داشته­ ام کانون­های اصلاح و تربیت یا به عبارت قدیمی دارالتادیب است. دیدن نوجوانانی که مجبورند اتهام قتل یا آسیب به دیگران را بر خود داشته باشند و به همین دلیل در زندان به سر برند بسیار تلخ است زیرا اغلب آن­ها ناخواسته به این شرایط گرفتار شده ­اند و اصلا تصور نمی ­کردند که ممکن است یک اقدام ساده تبدیل به این فاجعه شود و برای همیشه سایه آن در زندگی­شان بماند.

پای­بندی به قانون نشانه ترس یا بزدلی نیست، بلکه نشانه عقل و تدبیر است و همیشه برد با کسانی است که مدبر و دانا هستند. هر زمان در محیط مدرسه یا دیگر فضاهای اجتماعی رسمی حضور دارید و فرد یا گروهی که با سلطه گری ،قصد تعرض به امنیت و آرامش تو را دارد تنها کافی است مطابق قانون آن نهاد رسمی اقدام کنی و از طریق افرادی که برای همین منظور در آن مجموعه هستند از حقوق خودت دفاع کنی. در فضای کلاس، معلم و در خارج از کلاس و در سطح مدرسه معاون مسئولیت امنیت و رسیدگی به شکایت دانش­ آموزان را بر عهده دارند.

اگر بیرون از مدرسه نیز اختلاف و مزاحمت­ ها ریشه پیدا کرد و اطلاع یافتن والدین نتوانست به حل آن کمکی کند حتما می­توانی از پلیس انتظار مداخله داشته باشی که به کمک یک بزرگتر و شاهدان با تماس تلفنی 110 مراتب را گزارش کن.

بهره­ مندی از قانون بهترین راهکار برای مقابله با قلدری­هایی است که زورشان از تو بیشتر است و تصور درگیری با آنها با شکست همراه است.

 با سلطه گری ودرگیری

 

قوای بدنی را دست کم نگیرید.

تفاوتی ندارد دختر هستی یا پسر، حتما برای تقویت بدنت و زور و بازویت ورزش مناسبی انتخاب کن و همیشه دفاع از خود را بهانه ای برای یادگیری فنون رزمی و قدرت بدنی قرا بده. یادت باشد همیشه دعوا و جنگ به مدرسه و دانش­ آموزان مربوط نمی­ شود گاهی در سطح جامعه با جیب ­برها، متجاوزین، خلاف­کارها و افرادی که برای سودجویی به دیگران تعرض می­کنند روبه ­رو می­ شوی.

در چنین حالتی هم ­چنان مراحلی که اشاره شده را در نظر داشته باش چون همه ماجرا همان است اما در یک ورژن جدی­ تر و خطرناک­تر. در این میان کسانی که از قوای بدنی بهتری برخوردار هستند و فنون دفاع شخصی را می­ دانند آسیب کمتری می­بینند. گاهی با یک اشاره درست از فنون رزمی، فردی که قصد تعرض یا دزدی دارد منصرف می ­شود و از شما فاصله خواهد گرفت. در عین حال هم­چنان بهره­ مندی از قوانین و استفاده از مجریان آن در جامعه توصیه می­ شود.

 با سلطه گری وآزار رساندن

فن آخر برای دعوا در مدرسه 

یکی از مهم­ترین نکات درباره مواجهه با رفتارهای سلطه­ گرانه این است که هرگز نشانه ­ای از اینکه می ­ترسی نشان نده. اگر تو را مسخره می­ کنند ، تهدید می شوی، اذیت می­ کنند و … تلاش کن با رفتارهایی از جمله نگاه کردن در چشمان طرف مقابل، بالا گرفتن سر، دادن شانه­ ها به عقب، با صدای بلند صحبت کردن، خونسرد بودن، لبخند زدن، بی­ تفاوت بودن نسبت به آنها، نشان دادن بی تاثیری و کوچک بودن این قبیل رفتارها در خود به گونه­ ای نشان دهی که نمی ­ترسی.

البته این بدان معنا نیست که آن­ها را تحریک به ادامه رفتارشان کنی، بلکه فقط اطمینان داشته باش که نشانه ترس در تو دیده نمی ­شود. برای این کار حتما مدیریت خشم، مدیریت ترس، مدیریت خود و مباحثی از این دست را بیشتر مطالعه و تمرین کن. در عین حال شیوه­ های تقویت اعتماد به نفس را دنبال کن.

دکترلیلا سلیقه دارمشاور

 

به نوجوانان برای پرهیز از خشم ، مهارت های زندگی را بیاموزیم

4.1/5 - (42 votes)

‫342 نظر ارسال شده در “ترفندهایی برای آقا پسرها؛ در دعوای مدرسه چگونه از خود دفاع کنیم؟

 1. امیر :

  سلام دوستان من خودم بدنسازی حرفه ای و کشتی فرنگی کار میکنم به قدرت خوم اعتماد دارم ۱۵ سالمه قد ۱۷۵و وزن ۶۰ کیلو بدنم بخاطر کشنی فوق العاده امادست و مطمئنم کم نمیارم اما واقعا از دعوا میترسم نمیدونم چرا خودمو گم میکنم با این که کاملا به حریف زورم میچربه چه کار باید بکنم

 2. Amir :

  ببیند پسرا شما باید همیشه اولین ضربه رو بزنید یعنی امان حرف زدن ندید امین که نزدیک شدید بزنید ضرباتم میتونید با مشت به بهلو ها یا شانه ها بزنید که هم مرگ بار نیس و هم حریفو از پا میندازه اگه پای خوبی دارین بزنید به سرش یه داخل ساقش که خیلی ضعیفه همیشه هم سعی کنید کسی دعواتونو نبینه شک کنه همیشه هم با لبخند و خونسردی وارد دعوا شید

 3. حسین باهوش :

  به نظر من بهترین راه بی محلی است . ولی باید خوب رفتار کنید. طوریکه طرف مقابل یه صندلیه. این روش تاحدی موثره که طرف میادو میگه بیا منو بزن ولی اینطوری نکن. بهترین راه و ساده ترین راه بی محلیه

 4. رضا جلال زاده :

  من با یکی از هم کلاسی هامون دعوام شد البته من قصد دعوا نداشتم اون منو از پشت اومد زد در حالی که من خبر نداشتم اون منو چند تایی زد منم خودمو گم کردم بعد منکه به خودم اومدم منم چندتایی زدم ولی یه مقدار کم چون منو از پشت زده بود من حل شده بودم بعد من خیلی عصبانی شدم رفتم که بزنمش دوستاش منو گرفتن که نزنمش چون اونم خودشو حل کرده بود که اگه نمیگرفتنم حسآبی میزدمش که گرفتنم منم هیچ کاری نتونستم بکنم چون دستامو گرفته بودن که نتونم بزنمش حالا شما بگین من چیکار کنم

 5. علی :

  سلام
  من زیاد احل دعوا نیستم ولی اگه بخوام بدجور میزنم
  یه روزی من شلورار نبرده بودم(زنگ ورزش) بعد معلم من رو ندید یه پسر رفت به معلم گفت که من شلوار نیاوردم
  بعد من بهش گفتم چرا رفتی فضولی کردی گفت گردنم گنده اس گفتم باشه اون همینطوری بهم توهین کرد بعد اخرش گفت وایسا کوچه.
  منم دوستان قلدر و زیادی دارم چون اون تنها بود من دلم نیومد بگم دوستام بیاد
  دعوا کردیم(من از دعوا خوشم نمیاد(میترسم)) اون اصلا وقت نداد که من بزنم اخر افتادم زمین دیگه ندونستم چیکارش کنم زدمش جوری که حرصمو خالی کردم و نزاشتم تکون بخوره بعد چون اوالش ازش کتک خوردم ابروم رفته و میگه تو ازم کتک خوردی منم الان میخوام یه فرصتی گیر بیاد که بزنمش به نظرتون چیکار کنم

 6. AriA :

  سلام
  من ۱۴ سالمه و یک بچه ای هست تو کلاسمون من کاریش ندارم ولی خیلی ور میزنه و فحش میده
  یک روز حالم بد بود زنگ زدم بابام بیاد نتونست مامانم اومد
  دیگه هیچی اون پسره مامانمو دید تا امروز که دوستم بهم پیام داد گفت پسره به مامانت تیکه انداخته منم میخوام بزنمش
  اون پسره تقریبا زورش مثل خودمه
  میخواستم شما راهنماییم کنید که چجوری بزنمش

 7. amirali :

  دوستان من همیشه دعوا میکنم بااینکه ۱۴ سالم بیشتر نیس همیشه کوتاه میومدم ولی یه دفعه یکی از قلدر هارو زدم دیگه وارد این راه شدم یعنی کشوندنم پیشنهاد من اینه دعوا نکنین همه دنبال دیه هستن ولی اگه دیدی یکی خیلی رو مختونه من میگم چجوری بزنید اول شعارتون این باشه نجنگ جنگیدی نترس ترسیدی بمیر …
  خوب اول وقتی مشاجره میکنید نباید بترسید و کوتاه بیاید چون که میفهمه میترسید و ازتون سوء استفاده میکنه
  باید حواستون باشه کی میخاد بزنه بعضی ها هم الکی مشقی میزنن که بگن پوکه بگیر خوب شما پوکه رو بگیرید و بگید داغ بود یکی بزن مهکم چک افسری زیر گوشش قبلش بگم که اگه از حریف ضعیف تر هستید اصلا دعوا نکنین چون ضایع میشید یا قبلش تمرین کنین من خودم ۴ ساله mmi میرم خیلی خوبه موقع دعوا حریف ندارم و این خیلی خوبه هیچ وقت زیاد فحش ندین مثلا خودتونو جلو معلما ساکت جلوه بدید ولی وقتی ک دعوا میکنین جواب معلما رو ندید که ضایع میشید من دیگ زیاد حرف زدم فقط یچی میگم تمام اگه ضعیف تر از حریف بودید اینجا ها بزنید طبق ۴ سال تجربه دارم میگم الکی نیس ۱_ وقتی حریف به سمتتون میاد بایه ضربه محکم به رون پاش با کف پا بزنید حداقل فاصله یک و نیم متر با زانو هم میتونید به سفید رون بزنید _ به شکم ضربه بزنید ۳ به ابگاه ضربه بزنید ولی اروم که مرگ باره واقعا _ ۴ به نوک دماغ ضربه بزیند هم خون میارن هم اشک _ با زانو به کلیه ها دنده ها بزنید _ همیشه گارد تون بالا باشه

 8. ARAD :

  من امروز با قلدر مدرسه دعوام شد. زد تو دلم منم زدمش. من اصلا بچه قلدری نیستم خیلی صعیفم اما تو اون موقع عصبانی شدمو نتونستم خودمو کنترل کنم بعد اون یه چون عالمه نوچه داره همه طرفدار اونن پس بعد همه چی سر من خراب شد تازه من همیشه آدم خونسردی ام اما چون اون با یه شوخی که من با هاش کردم (که اصلا جدی نبود)بهم توهین کرد این اینقدر تکرار شد یعنی اینقدر بهم توهین کرد که یهو اینجوری شد بعد من اصلا زور دعوا هم ندارم فقط یه لحظه کنترلمو از دست دادم بعد اومد منو بزنه من پیش مشاورمون تا من رو نزنه بعد وقتی که مشاور خواست با هامون حرف بزنه اون یه عالمه دروغ گفت که من رو نزده و من شروع کردم بعد مشاورمون حرف اونو قبول کرد و منو دعوا کرد. آقا واقعا شما بگین تقصیر کیه

 9. عرشیا :

  سلام. چن وقت پیش داشتم میرفتم مدرسه نزدیکای عید خلوتم بود دوتا از همکلاسیام داشتن از مدرسه میومدن بیرون. یکیشون منو دید یه فحشی بهم داد منم خواستم برم دنبالش چون ازشم خوشم نمیومد رفتیم تو یه کوچه کیفشو درآورد با کاپشنش که مثلا دعوا کنه منم صبح زود اصلا حال نداشتم کیفمم پشتم بود اومد دو ثانیه پنجه گرفت بعد پا انداخت سعی کردم نیفتم ولی تعادلم بهم خورد افتادم اونم خودشو انداخت روم خلاصه از اون موقع خیلی اعصابم خورده که بزنمش ذهنم مشغوله راستش دوس دارم تلافی کنم فقط یکم استرس میاد سراغم لامصب. به نظرتون چیکار کنم؟ ی راهکار خوب که راحت بندازیش زمین بگید مرسی

 10. _instagram:maziar_iran :

  بهترین حالت یک انسان حالت دور بودن از هراس یک انسان است.دوری از هراس با خویشتن شناسی حاصل میشه که دشواره.بار اول زدن سخته بعدش دیگه نترس می شی

 11. .ـ. :

  تو دعوا فکر نکن وسط،کل کل به همه جا ضربه وارد کن (صورت،فک) چون طرف مقابل هیچ وقت انتظارشو نداره
  من سوم دبیرستانمـ با ی دومی درگیر شدم
  از نظر قدرت بدنی از اون قوی تر بودم
  ولی وسط کل کل با ضربه ب گیج گام منو ناک اوت کرد و کلا سرم گیج رفتو چشام سیاهی رفت خواستم برگردم به دعوا که مدیر مدرسه امد و فقط منی ک کتکـ خوردمو بازخواست کردن چون بزرگ تر بودم
  پس نتیجه :
  ب هیچ وجه با کوچیک تر از خودتون درگیر نشین
  و اینکه مجال تکون خوردن ب حریف ندین همون اول با یه ضربه روشو کم کنین و اگه بازم پا فشاری ڪرد خودتونو کنترل کنید و با ارامش ب درگیریتون ادامه بدین مراقب باشین ناکارش نکنین و روشو کم ڪنید

 12. iman :

  سلام دوستان میخواستم بپرسم اگه بخواهم تو مدرسه بهتر از خودم دفاع کنم بهتره به کلاس جودو برم یا بوکس؟

 13. محمد :

  گرفتی مارو تو دعوا باید هرجای حریف که باعث میشه طرف بیفته زمین رو بزنی حتی نقاط حساس مخصوصا وقتی طرف از ما قوی تره

 14. R :

  من قبل دعوا ذاتا رعایت میکنم و بخاطر لرزش دستم تو دعوا ترسو دیده میشم اما تو دعوا بخاطر اینکه زور من کم شمرده میشه همیشه زدم و اما اگر نتونستید کاری کنید یه توصیه براتون دارم لگد مستقیم به پای حریف نبرید چون برای دفاع پاشو قفلل میکنه برای ضربه به دماغ مشت نزنین و اگه میترسین رو رفیقاتون شوخی امتحان کنین ضربه به ساق پا درد اوره و اسیب طولانی مدت نداره و طرف و از پا میندازه اما باید با نوک پا بزنید و پاتون و زیاد بالا نبرید اگر پوتین دارین با پوتین برین سر دعوا

 15. رضا :

  سلام من داخل مدرسه دو نفر هستند خیلی اذیتم می کنند من دقیقا میان این دو نفر هستم (اینطوری بگم یک نفر میز اخر میشینه بعد میز یکی مونده به آخر من و میز بعدی نفر دوم ) اسم منو کج می گیرند و لقب گذاشتند امروز من خیلی عصبانی شدم و نفر دوم زدم سر کلاس و دو بار اتفاق افتاد و به همین موضوع -۳ گرفتم از درس فارسی من زنگ آخر رو فرار کردم دروغ نگم ترسیدم حالا موندم شنبه چه اتفاقی می افتد

 16. محمد :

  یه وقتا واقعا لازمه آدم از حق خودش دفاع کنه اگه خواستی از حق خودت دفاع کنی باید اعتماد به نفس خودتو قوی کنی یکی از بهترین راهها برای تقویت اعتماد به نفس ورزشه که خیلی می‌تونه موثر باشه

 17. مانیم :

  من که ۱۲ سالمه هر دفعه می رم مدرسه یکی با نام قاروئی یه زری می زنه ششم می ریزن سرش نا بود می شن من یکی میزنم رو پاش بعد تو ……………………. کمرش به حر حال اان اسپری فف میریزم تو ……………….تا در حمله

 18. ابوالفضل :

  به نظر من دعوا چیز خوبی نیست
  من وقتی در دوران دبیرستان بودم چندتا از بچه کلاسمان می خاستن با من دعوا کنن ولی من گفتم من با شما دعوا نمی کنم در صورتی که من کمتر از ها نبودم
  دروغ چرا من از انها می ترسیدم
  همین شد که بچه های کلاس از اولی تا اخرین نفر به من گیر میدادن وهم مرا مسخره می کردن و به من فحش می دادن به مشاور مدرسه گفتم اما اون گفت ساکت باش
  ودر جواب انها هیچی نگو
  و همین شد این ماجرا بدتر شد در مقابل سکوت کردن های من
  ومن تصمیم گرفتم که ترسم را کنار بگذارم وچند تا از قلدر ها کلاسمان را زدم و این قضیه حل شد ودیگه کس نکرد به من گیر بدهد وچیزی بگه

 19. آرمین :

  تو دعوا اولین چیز نترسیدن هست نترس ۱۰ تا خوردی ۲ تا هم بزن عیب نداره دومین چیز باید بفهمی چجوری دعوا کنی به قول نویسنده تو دعوا حلوا پخش نمیکنن ممکنه آخرین نفسهات رو بکشی و باید از خودت در مقابل اون دفاع کنی تا ناگهان به سرت یا به جا های حساست نزن دوم اینکه تو هم مجال فکر کردن به اون ندی من یادم میاد ۱۶ سالم بود با یکی که ۱۹ سالش یود دعوا کردم زدم بینیش شکست بعد تو خیابون کشوندمش اونقدر زدمش که رفتیم کلانتری مجبور شدم ۳۰۰ هزار دیه بدم یا حق

 20. لیانا :

  من تو مدرسه بچه مظلوم بودم بعد یه دختری تو کلاسمون بود اسمش پارمین بود اون بچه قلدر کلاس بود بعد اومد ب من گفت هوی کوتوله!منم برایه اولین بار یکی زدم تو صورتش گریه کرد هالا بچه قلدر کلاس خودمم?

 21. شیر زرد بختیاری :

  تو دعوا همیشه باید یه زنجیر یزدی یا اردبیلی تو جیبت باشه. از آدم ۱۰ ساله تا ۳۰ و از ۲ تا ۱۰ نفر هم که بریزن سرت بازنجیر حریفشون میشی. بهترین سلاح سرد که نه جاش میمونه که بخوای دیه بدی و نه کسی میتونه بهت زور بگه زنجیره. منکه همش یکی تو جیبمه تاحالام از هیشکی کتک نخوردم

 22. جمال خفن :

  تو دعوا چ بهای نهای هردو طرف آسیب میزنن من خودم از کوچیک تا گنده تر خودمم درگیر شدم ب این نتیجه رسیدم از طریق دعوا کردن زور گفتم هیچوقت ی جایی یا برتری نمیرسی چون همه قدرت بدنی بخصوص خودمونو دارن همون جور ک پیامبر اعظم می فرماید. همه مسلمانان نزد خداوند یکسان هستند هیچکس برتری ندارد برترین آنها در تقوا بودن آنهاست.

 23. امیر :

  وقتی یکی تنش میخاره و به زبون غیر مستقیم داره میگه کتک میخوام باید یجوری بزتیش که دندوناش بریزه تو حلقش دیگه گه نخوره

 24. افشین :

  دعوا چیز خوبی نیست چون دردسره خودم با یکی تو مدرسه دعوا کردم دماغش خون اومد زنگ اخر داداششو اورد که ۲۵ سالش میشد می خواست منو بزنه بعد مدیر اومد جلو شو گرفت یه کم دهن به دهن شدن که مدیر زنگ زد پلیس پلیسم اومد اصلا یه وضعی بودش.خودم یادم میفته خندم میگیره???

 25. حسین باهوش :

  منم میگم گاهی اوقا ت جواب افراد بی فرهنگ روداد. مثلا خودم یه بار تومدرسه یه پسره سه چهار بار اذیتم کرد بعد زد توگشم بعد منم تو همون لحظه غیر ارادی کوبیدم تو گوشش که ده دقیقه ساکت شد. گرچه که دعوا کاره خیلی زشتیه

 26. آریا :

  من خودم تجربه زیادی دارم بنظرم دعواتون شد دیدین زورتون بهش نمیرسه بزنین به خا.. تا یکم خم شد از گردن یگیر گردنشو بشکون این کارو نکنی صد درصد میخوری

 27. حسین باهوش :

  به نظر من اولا نباید دعوا کرد چون بسیاری از این مرگ دانش آموزان به این علت است. بعدشم وقتی دیدید کسی دنبالت آن است بیشتر سعی کنید نزدیکی ناظم ها باشید . وقتی کسی شمارا تهدید کرد حتما به پدر و مادر خود بگویید واصلا خجالت نکشید. سعی کنید بیش تر با دوستان خود باشید تا کسی جرات اذیت کردنتان را نداشته باشد. با تشکر

 28. ناشناس :

  سلام من با دوتا از بچه محل هام دعوا کردم اونا من موفق نشدم اونارو شکست بدم حالا اونا به خاطر قدرت نمایی دوباره میخان با من دعوا کنن بنظرتون چیکار‌ کنم

 29. علی :

  من خودم هیچوقت دعوا رو شروع نمیکنم اما بعضیا خیلی بیشعورن هیچوقت کتک خور نبودم و نیستم هرکی خر شده حالشو گرفتم اما تصمیم گرفتم از این به بعد هرکی زر اضافی زد دهنشو پر خون کنم ولی یه مشکلم دارم موقع دعوا یکم ترس میاد سراغم که خیلی مسخرس کاشکی ترس وجود نداشت

 30. علی :

  خوب بود ولی اگه میشه بیشتر توضیح بدید و چند ضربه و فن برای اینکه اگر چند نفری به ما حمله کردند بتوانیم از خودمان دفاع کنیم به صورت تصویری بگویید

 31. علی :

  سلام من در مدرسه با یک فرد بطور جدی مشکل دارم من از لحاظ بدنی خیلی قوی هستم حتی با او یک بار هم دعوا شدید بیرون مدرسه داشتم اما او کوتاه نمیاد نمی دونم چیکار کنم

 32. nojavanha.com :

  کاربر عزیز ؛محمدحسین؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت این گونه شما را راهنمایی کرده اند:
  دوست خوبم
  همیشه انتقام گرفتن این طور نیست که همان کاری را که او با تو انجام داده تکرار کنی. به جنبه های دیگر آن فکرکن. برای مثال وقتی تو دقیقا خلاف نظر او با دوستی که میگویی صمیمی هستی ارتباط بیشتری داشته باشی او متوجه می شود که کینه توزی از تو نتیجه ای نداشته است.
  در این باره نقش دوستت هم خیلی مهم است. او هم باید بخواهد تا برای دوست بودن با تو تلاش کند. او نباید یک دوست منفعل باشد که هر جور شرایط پیش می آید حرکت کند. بنابراین لازم است که انتظاراتت را با دوست صمیمی خودت در میان بگذاری و به او بگویی که برایت مهم است که او هم تلاش کند تا دوستی بین شما پایدار باشد. حالا اگر او علاقه ای به این کار نداشت و نمی خواست که چندان با تو مانند گذشته دوست باشد در این صورت بهتر است برای سرمایه گذاری دوستی به سایر هم کلاسی ها و دوستانت فکر کنی. از طرفی با پایان یافتن مدرسه و شروع تابستان بهترین موقع است که با هماهنگی خانواده ارتباطات رفت و آمد خانوادگی و یا گشت و گذار بیرون از مدرسه و خانه شکل بگیرد . اگر دوستتت موافق به ادامه دوستی باشد در این صورت الان می توانید خاطرات مشترک خوبی برای یکدیگر ایجاد کنید و دوستی های خود را قوی تر کنید.
  در عین حال برای سال تحصیلی هم پیشنهاد می کنم از پدر دانش آموزی که قلدری می کند برای حل و فصل موضوع استفاده کنی. بهتر است حرفهایت را آماده کنی که به صورت منطقی به او بگویی که نیاز به کمک داری و انتظار داری معلمی که خودش هم پدر است بتواند به تو که از قلدری و بدرفتاری پسر او آسیب می بیند کمک کند. معمولا ورود و دخالت بزرگترهای مدرسه که از خوش شانسی تو یکی از آنها پدر همان دانش آموز قلدر است می تواند به حل و فصل بهتر و سریع تر موضوع کمک کند.
  موق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 33. nojavanha.com :

  کاربر عزیز ؛محمدحسین؛ سوال شما برای خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت ارسال شده و در انتظار پاسخ می باشد. به محض دریافت راهنمایی از جانب ایشان، پاسخ سوال شما منتشر می شود. از صبر و بردباری شما سپاسگزاریم. موفق باشید نشریه اینترنتی نوجوان ها

 34. محمدحسین :

  سلام من محمدحسین هستم.
  تقریبا ۱ساله تومدرسه بایکی دعوا میکنم.
  همیشه بهم زورمیگه ومن هیچ کاری نمیتونم بنم.
  بابهترین دوست صمیمیمم دوسته ونمیذاره برم پیش دوستم.
  خیلی بی ادب بداخلاقه منم بارهاخواستم باهاش دوست شم
  ولی هم دوست نمیشه ومنو میزنه یکبار واقعاکل مدرسه اومدن مارو جداکردن حتی نذاشت روز آخربادوست خوبم ی خدافظی درست بکنم خیلی دلم براش تنگ شده من میخواستم روزآخر ازش انتغام بگیرم ولی جرعت نکردم همچون بدباهام دعوا میکنه هم کل مدرسه مارو جدا میکنن وهم بیشتریا بااون دوستن چون باباش معلمه وشاید معلم سال دیگه ی ماهم باشه حالااینامهم نیس فقط دلم میخوادازاون انتغام بگیرم ولی ازش میترسم چیکار بکنم به نظرتون؟

 35. مهدی :

  برای دعوا فقط باید نقاط ضعف بدن حریفتو بدونی . مثل همون گیجگاه که بین گوش و چشم قرار گرفته . یا پرده دیافراگ که زیر سینه قرار گرفته ……….. با یه ضربه حریفت از پا در میاد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *