ترفند‌های ذهنی برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

اعتماد به نفسبرای افزایش اعتماد به نفس باید هرگونه محدودیتی را که خودتان برای خود درست کرده‌اید یا دیگران برای شما تراشیده‌اند کنار بزنید. در طول زندگی، پدر و مادر، معلمان و بقیه‌ جامعه از ما انتظاراتی دارند و به ما دیکته می‌کنند چگونه باید باشیم و چگونه باید عمل کنیم.
زندگی کردن بدون اطمینان به وجود خود، توانایی‌‌ها و دانشی که دارید بی‌چون و چرا به فرسودگی و شکست خواهد انجامید. پیش از این که دیگران شما را باور کنند خود شما باید خودتان را باور داشته باشید.

اگر از موفق‌ترین افراد هم بپرسید به شما خواهند گفت که اعتماد بهنفس و احساس سربلندی نسبت به خودتان، پیش مقدمه‌های موفقیت در هر هدفی هستند. اما چیزی که احتمالا به شما نخواهند گفت این است که چگونه به این سطح از اعتماد به نفس دست پیدا کنید. با ما باشید تا هفت ترفند ِ رسیدن به اعتماد به نفس لازم را به شما بگوییم.

محدودیت‌های فردیتان را کنار بزنید

برای افزایش اعتماد به نفس باید هرگونه محدودیتی را که خودتان برای خود درست کرده‌اید یا دیگران برای شما تراشیده‌اند کنار بزنید. در طول زندگی، پدر و مادر، معلمان و بقیه‌ جامعه از ما انتظاراتی دارند و به ما دیکته می‌کنند چگونه باید باشیم و چگونه باید عمل کنیم.

این تصوراتی که در ذهن ما کاشته می‌شود می‌تواند ما را به موجوداتی تبدیل کند که نتوانیم کارهایی را انجام دهیم. تبدیل به آدمی می‌شویم که از برخی از فرصت‌ها و موقعیت‌ها فرار می‌کنیم، فقط به این دلیل که احساس می‌کنیم محدودیت‌هایی برایمان تعیین شده است.

برای بیرون آمدن از این دام، باید نسبت به چیزهای جدید پذیرا باشیم و تجربیات متفاوت را امتحان کنیم. به حرفه‌ها و تعهداتی را که آن ها را راحت نمی‌دانید بررسی کنید. فقط با جرات به خرج دادن و گذشتن از محدودیت‌هاست که می‌توانید به اعتماد به نفس لازم برسید. پس از منطقه‌ امنتان خارج شوید!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
13 روش برای بهبود زندگی از نگاه جیم ران

خاطرات خود را کنترل کنید

سیستم حافظه‌ مغز انسان، انتخاب گر است. تمام جزئیاتی که در مورد زندگیتان به گونه‌ای در ذهنتان ثبت می‌شود که با تصوری که از خود دارید، ارزش‌ها و باورهایتان مرتبط است. از این رو اگر خود باوریتان ضعیف باشد، مغز شما اطلاعات را جوری ذخیره می‌کند که اعتماد بنفس ضعیفتان را تائید کند و با آن متناسب باشد. حالا به راحتی می‌توانید این خاطرات را واقعی تلقی کنید در حالی که واقعیت ندارند!

اگر تجربیات گذشته‌ خود را همان طوری که هستند، بدون شاخ و برگ دادن به آن تلقی کنید، و نه به عنوان واقعیتی تلخ، کمکتان می‌کند از محدودیت‌هایی که برای خودتان گذاشته‌اید رها شوید. برای غلبه بر خاطرات ناراحت کننده‌تان یک بار بنشینید و آن ها را مرور کنید، سپس سعی کنید حوادث را از نقطه نظری مثبت‌تر ببینید. هم چنین می‌توانید از یک نفر دیگر هم بخواهید نظرش را بگوید. شاید شگفت زده شوید اگر ببینید چیزی که شما را با ترس و محدودیت، عقب نگه داشته آن قدرها هم که فکر می‌کردید بزرگ و سخت و شکست ناپذیر نبوده است.

به خود ِ درونتان گوش دهید و با او حرف بزنید

احمقانه به نظر می‌رسد، نه؟!

اما ترفندی است که جواب می‌دهد. گفتگو کردن با خودتان به شما کمک می‌کند تمرکز کنید، هوشیار باشید و حافظه‌تان را تقویت کنید. از همه مهم تر، این مونولوگ‌ها در مواجهه با موقعیت‌های دشوار واقعا به دادتان می‌رسند.

یکی از جاهایی که گفتگو مثبت با خود کاربرد و فایده دارد، شامل یگان ویژه‌ پلیس و نیرو ویژه دریایی می‌شود. در این تیم‌ها از افراد خواسته می‌شود با خود مثبت حرف بزنند تا بر ترس‌هایی که از سیستم لیمبیک ناشی می‌شوند غلبه کنند. سیستم لیمبیک، بخشی از مغز انسان است که به مواجهه با اضطراب کمک می‌کند. گفتگو با خود بر واکنش‌های نوروبیولوژیکی فرد اثر می‌گذارد. مثلا اگر به خودتان بگویید می‌توانید بر مشکل خاصی غلبه کنید، مغز شما واکنش مثبتی نسبت به آن چالش نشان خواهد داد. در نتیجه، با غلبه بر مشکل، به اعتماد به نفس می‌رسید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه باهوش ترشویم؟ (2)

خوشبین باشید

انسان تمایل دارد به چیزهای منفی که در زندگی می‌بیند توجه کند. اطلاعات مثبت خیلی زود از ذهن محو می‌شوند، اما تجربیات و اطلاعات منفی تا مدت ها در ذهن باقی می‌مانند. و این منفی گرایی می‌تواند اعتماد به نفس فرد را نابود کند و حتی منجر به افسردگی شود. اگر به این افکار منفی جولان بدهید، تمام جوانب زندگیتان را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

چند نکته‌ مفید برای غلبه بر منفی بینی

به ازای هر فکر یا حادثه منفی، پنج فکر مثبت برای جبران پیدا کنید

به هر حادثه یا تصور مثبتی دست کم 20 ثانیه فکر کنید

احساسات بد و خوبتان را بشناسید

افکار منفیتان را سرکوب نکنید

در افکار منفی‌تان غرق نشوید، زود از آن ها بگذرید

دقیق و کنجکاو باشید

کنجکاوی برای به دست آوردن اعتماد به نفس و موفق شدن لازم است. اگر دقیق و کنجکاو باشید، نسبت به ایده‌ها و اطلاعات جدید ذهن باز خواهید داشت. در نتیجه، مغز و فکرتان رشد می‌کند. شما می‌توانید با رفتن به دنبال تجربیات و دانش جدید، کنجکاوی و دقت‌تان را بالا ببرید.

کنجکاو بودن فواید زیادی دارد، مثلا کمکتان می‌کند ذهن فعالی داشته باشید، مشاهداتتان موشکافانه‌تر خواهد بود، فرصت‌های جدید به شما رو خواهند کرد و از همه مهم تر، کنجکاوی شما یک واکنش ماجراجویانه در وجودتان خلق می‌کند که کمکتان خواهد کرد اعتماد به نفس پیدا کنید و نسبت به تاز‌ه‌ها، پذیراتر باشید.

بر تردیدهایی که نسبت به خود دارید غلبه کنید

عدم اطمینان به خود باعث می‌شود همیشه قربانی ذهن خود باشید و نتوانید چالش‌های زندگیتان را تحمل کنید. بنابراین به دیگران اجازه می‌دهید مسیر و امور زندگیتان را به شما دیکته کنند و به جای شما تصمیم بگیرند. اما واقعیت این است که تنها کسی که مانع شماست خودتان هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
7 راز یک خواب خوش

برای غلبه بر شک و تردیدها نسبت به خودتان، بهترین دوست خودتان باشید و با انجام هر کاری که لازم است کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرد. برای مواجهه با هرچه سر راهتان قرار می‌گیرد، بدون تردید نسبت به توانمندی‌هایتان، آماده و مجهز باشید.

با ترس‌هایتان روبرو شوید تا اعتماد به نفس پیدا کنید

اگر ابتدا ترس‌هایتان را شناسایی نکنید و با آن ها روبرو نشوید نمی‌توانید اعتماد به نفستان را تقویت کنید. ترس‌های ما توسط هیجانات و افکار ما تغذیه و هدایت می‌شوند و ریشه در چیزهایی دارند که ما با آن ها راحت نیستیم. انکار کردن و نادیده گرفتن چیزی که شما را می‌ترساند کمکی به عبور از آن ها نخواهد کرد.

پس برای غلبه بر ترس‌هایتان باید به آن ها نزدیک‌تر شوید. اول منبع ترس‌هایتان را شناسایی کنید و سپس رویکرد مناسب هرکدام را در پیش بگیرید.

تقویت اعتماد به نفس به زمان و پی گیری نیاز دارد. عمل کردن به توصیه‌هایی که ارائه دادیم کمکتان می‌کند بهتر تصمیم بگیرید، توانایی‌هایتان را بشناسید و مسیر زندگیتان را با موفقیت جلو بروید. اعتماد بنفس هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای، شرط لازم کامیابیست.

برترین‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *