ترفند‌های علمی برای شاد بودن

بعضی از آدم‌ها انگار فقط بلدند شاد باشند: همیشه لبخند به لب دارند و خوش می‌گذرانند و اجازه می‌دهند احساسات و تجربیات منفی به راحتی از آن‌ها دست بکشد. اگر فکر می‌کنید هرگز راهی وجود ندارد که شما هم بتوانید این گونه باشید اشتباه می‌کنید.
علم ثابت کرده که شما هم این قدرت را دارید که نگاهتان را به زندگی تغییر دهید و کار سختی هم نیست. نکاتی که در ادامه به شما پیشنهاد می‌کنیم به سادگی ِ گهگاه لبخند زدن هستند!

ورزش کنید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (12)

پمپاژ بیش تر خون و ترشح اندورفین در بدن، ایجاد احساس شادی و قدرت غلبه بر حس بد از فواید بسیار گفته شده‌ ورزش است. مطالعات نشان می‌دهد ورزش می‌تواند علائم افسردگی را محو کند. هر نوع فعالیت بدنی می‌توانید انجام دهید؛ یوگا، دویدن، دوچرخه سواری (حتی دوچرخه ثابت در خانه)، رقصیدن و … جوری که عرقتان دربیاید. حتی یک پیاده روی تند به مدت 20 تا 30 دقیقه هم مفید است.

یوگا انجام دهید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (15)

یوگا می‌تواند کمکتان کند علائم افسردگی و بی حالی و اضطراب را کاهش بدهید و خونسرد بمانید و به جای نگرانی‌ها و خستگی‌ها و مشکلات روی تنفستان تمرکز کنید.

سبزیجات برگ دار زیاد بخورید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (13)

سبزیجات برگ دار تیره مانند اسفناج سرشار از اسید فولیک هستند و 33 درصد از نیاز روزانه‌ شما به آن را تامین می‌کنند. این ماده‌ مغذی باعث کاهش احساس منفی و افسردگی می‌شود زیرا به تولید دوپامین در مغز کمک می‌کند. مطالعه‌ای دریافته افراد میانسالی که بیش تر اسید فولیک دریافت می‌کنند کم تر در معرض ابتلا به علائم افسردگی‌اند.

رفتار درمانی شناختی را امتحان کنید

رفتار درمانی شناختی (CBT) شیوه‌ای تائید شده در درمان افسردگی بالینی و اختلال اضطراب است و می‌تواند برای هرکسی که نیاز دارد با افکار منفی‌اش مبارزه کند، مفید باشد. رفتار درمانی شناختی به بیمار کمک می‌کند مضرات الگوهای فکری منفی را درک کرده و آن ها را معکوس کند یعنی افکار مثبت را به جای افکار منفی بنشاند، بنابراین شادتر، سالم‌تر و خوش اخلاق‌تر خواهد بود.

برای خودتان گل بخرید

تیمی از پژوهشگران هاروارد دریافتند بودن ِ گل‌های تازه و شاداب در خانه برای رها شدن از اضطراب و روحیه‌ منفی معجزه می‌کند. هم چنین معلوم شد افراد با بودن در کنار گل‌ها و تماشای آن ها نسبت به دیگران بیش تر احساس محبت و هم دلی کرده و در محل کار نیز، انرژی و اشتیاقشان بیش تر خواهد شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ماساژ صورت چه فایده ای دارد؟

لبخند بزنید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (2)

ممکن است لبخند زدن را واکنشی نسبت به احساس شادی بدانید اما محققان می‌گویند لبخند زدن می‌تواند منجر به لذت و حس شادی شود. همین حرکت ساده حتی اگر از سر اجبار باشد می‌تواند مراکز مربوط به شادی را در مغز فعال کند و احساس بهتری به شما بدهد.

بیش تر از آفتاب استفاده کنید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (3)

اجازه بدهید نور خورشید وارد فضای خانه‌تان بشود، چون می‌تواند حالتان را خوب کند. اگر محل زندگی یا کارتان روشن‌تر باشد تمایل بیش تری به شاد بودن خواهید داشت.

بیرون بروید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (4)

احساس کسالت و رخوت می‌کنید؟ از خانه بیرون بزنید و کمی آفتاب بگیرید. بدن انسان وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد ویتامین D می‌سازد و تحقیقات نشان داده آن هایی که کمبود ویتامین D دارند بیش تر مستعد افسردگی، اضطراب و خستگی هستند. روزی 20 تا 25 دقیقه زیر نور خورشید قدم بزنید تا حالتان بهتر شود.

قارچ بخورید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (5)

قارچ یکی از منابع فوق العاده‌ ویتامین D است. این سبزی خوشمزه تنها منبع گیاهی ویتامین D طبیعی است و غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند، سروتونین را در مغز افزایش داده و در نتیجه خلق و خو بهتری به شما می‌دهند. از قارچ می‌توانید در املت‌ها و سالاد‌هایتان استفاده کنید.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن راهیست ثابت شده برای کاهش استرس که هیچ عارضه‌ جانبی هم ندارد. مطالعات نشان می‌دهد فواید مدیتیشن طیف گسترده‌ای دارد، کاهش درد و پایین آوردن فشار خون و بهترین قسمتش این است که هورمون‌های شادی در مغز تولید می‌کند، یعنی سروتونین و اندورفین که همگی با هم به روحیه‌ بهتر شما کمک می‌کنند.

پرتقال و لیمو بو بکشید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (6)

رایحه‌ مرکبات مانند پرتقال و لیمو و گریپ فروت می‌توانند واکنش‌های مثبتی در مغز ایجاد کنند و استرس را کاهش بدهند. اگر می‌خواهید حس خوبی به شما دست بدهد، چند قطره عصاره‌ مرکبات یا پوست آن ها را به مدت چند ثانیه استشمام کنید.

عصرانه کربوهیدرات بخورید

شما می‌دانید که کسالت بعد از ظهر خیلی حس بدی دارد. اما معلوم شده که می‌توانید چیزهایی بخورید که بعدازظهرها احساس انرژی و شادابی کنید. سال ها بود که توصیه می‌شد باید از مصرف کربوهیدرات‌ها پرهیز کنیم اما واقعیت این است که رژیم غذایی کم کربوهیدرات می‌تواند به ما احساس اندوه و استرس بدهد. کربوهیدرات‌ها باعث افزایش هورمون‌های شادی در مغز می‌شوند. اما اجازه بدهید نکته‌ای را همین جا به شما یادآوری کنیم: تاکید ما بر تغذیه‌ سالم است یعنی منابع غذایی طبیعی به جای کربوهیدرات‌های تصفیه شده.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ورزش های مفید برای مقابله با استرس

با حیوان خانگیتان بازی کنید

داشتن یک گربه یا سگ واقعا می‌تواند کیفیت زندگیتان را بالا ببرد، زیرا هیجان و اشتیاق آن ها وقتی می‌بینند به خانه برگشته‌اید یا به آن ها توجه می‌کنید و وفاداری واقعیشان می‌تواند از آن ها یک همراه خوب بسازد. دلایل زیادی وجود دارد که نگهداری از یک حیوان خانگی برای سلامتیتان مفید است. مطالعه‌ای دریافته بازی کردن با یک سگ به مدت 15 دقیقه باعث ترشح سروتونین، پرولاکتین و اوکسیتوسین می‌شود که همه‌ این هورمون‌ها تقویت کننده‌ روحیه هستند.

استراحت‌های کوتاه داشته باشید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (14)

پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که طی کار، استراحت‌های کوتاه دارند و ویدیوهای خنده دار تماشا می‌کنند، از نظر هیجانی وضعیت بهتری دارند و بیش تر احساس انرژی می‌کنند و کم تر افکار منفی به سراغشان می‌آید. این کار نه تنها سلامت روانیتان را تقویت می‌کند بلکه راهی است ساده برای تبدیل یک حس بد به یک حس خوب در عرض کم تر از یک دقیقه! ضمنا خوب است بدانید سوخت و ساز‌تان هم بیش تر می‌‌شود!

به غذایتان زردچوبه بزنید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (7)

کورکومین که ترکیب فعال موجود در زردچوبه است خاصیت ضد افسردگی دارد. شما باید زردچوبه را به غذاهایتان اضافه کنید چون فواید زیادی دارد که نباید از آن ها چشم پوشی کنید مانند کاهش اثرات آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و سایر بیماری های التهابی. هم چنین کورکومین می‌تواند با آلزایمر و دیابت هم مبارزه کند. تحقیقات نشان داده کورکومین باعث افزایش سروتونین و دوپامین در مغز می‌شود.

موسیقی گوش دهید

تا به حال شده به طور اتفاقی به موسیقی گوش دهید و احساس خوبی به شما دست بدهد؟ یا پیش آمده یک سی دی از آهنگ‌های قدیمی پیدا کنید و گوش دهید و متوجه شوید خاطرات خوبی در ذهنتان زنده شده که شادتان کرده است؟ علتش این است که موسیقی خیلی خوب می‌تواند روحیه را تقویت کند چون دوپامین را وارد جریان خونتان کرده و نوستالژیتان را بیدار می‌کند.

آواز بخوانید

شما می‌توانید خودتان هم ترانه بخوانید و شاد شوید. محققان دانشگاه منچستر کشف کرده‌اند که اندام ریزی در گوش داخلی که ساکول نام دارد مرتبط با بخشی از مغز است که لذت را ثبت می‌کند. ساکول، فرکانس‌ نت‌ها را که به آواز خواندن ربط دارد فورا ثبت می‌کند و احساسی گرم و خوشایند به شما می‌دهد. بنابراین صدایتان را رها کنید و آواز سر دهید!

شکلات بخورید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (9)

دلیل دیگری برای شکلات خوردن می‌خواهید؟ این هم یک دلیل دیگر: شکلات خوردن شما را خوشحال می‌کند. شکلات حاوی تریپتوفان است که تولید سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد و منجر به تقویت حس و حالتان می‌شود. غذاهای دیگری هم هستند که تریپتوفان دارند مانند تخم مرغ و مرغ و بوقلمون.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رازهای خانه داری و مهارت های زندگی

قهوه بنوشید

این نوشیدنی صبحگاهی هم می‌تواند حالتان را خوب کند. مطالعه‌ای در دانشگاه هاروارد دریافته زنانی که دست کم دو فنجان در روز قهوه می‌نوشند، 15 درصد کم تر در معرض افسردگی هستند. فقط حواستان باشد که این نوشیدنی لذت بخش ممکن است دارای قند و کالری فراوانی باشد، پس بهتر است قهوه‌ خالص را انتخاب کنید بدون هیچ چیز اضافی!

کمی چای سبز بنوشید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (10)

چای سبز فواید بی شماری برای سلامتی دارد و به دلیل داشتن پلی فنول‌ها با تقویت سوخت و ساز بدن به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. ضمنا چای سبز می‌تواند احتمال بیماری‌های قلبی، فشار خون، برخی از سرطان‌ها و پوکی استخوان را کاهش بدهد. هم چنین معلوم شده که چای سبز از استرستان هم کم می‌کند. پژوهشی دریافته افرادی که روزانه پنج فنجان یا بیش تر چای سبز می‌نوشند، 20 درصد کم تر دچار استرس می‌شوند.

روابط اجتماعی‌تان را بیش تر کنید

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (11)

گوشی موبایلتان را کنار بگذارید و از کامپیوترتان کمی فاصله بگیرید. اگر می‌خواهید احساس بهتری داشته باشید با یک دوست دیدار کنید. مطالعه‌ای در دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده روابط واقعی انسانی موجب ترشح هورومون‌های حال خوب مانند سروتونین می‌شود و ضمنا فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد.

چربی های سالم بخورید

حتما می‌دانید که آووکادو یکی از خوشمزه‌ترین خوردنی‌هاست که طرفداران زیادی هم دارد. آووکادو می‌تواند حالتان را خوب کند اما محققان می‌گویند چربی آووکادو هم دلیل بسیار خوب دیگری برای توصیه به خوردن آن است. چربی هضم آرامی دارد و قند خون را ثابت نگه می‌دارد، بنابراین احساس آرامش و رضایت به ما می‌دهد.

بیش تر سالمون بخورید

ماهی‌های چرب مانند سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به تسکین علائم افسردگی کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا 3 کمک می‌کنند عملکرد مغز در قسمت‌هایی که خلق و خو و هیجانات تنظیم می‌شود حفظ شود. مطالعه‌ای نشان داده زنانی که دو بار در هفته ماهی می‌خورند 25 درصد کم تر در معرض افسردگی‌اند. اگر ماهی دوست ندارید می‌توانید از مکمل امگا 3 استفاده کنید.

گل راعی (St. John's wort)

ترفندهای علمی شاد بودن.سایت نوجوان ها (1)

این مکمل گیاهی یکی از انواعی است که بیش ترین مطالعات روی آن انجام شده و تحقیقات نشان داده مانند داروهای افسردگی در درمان افسردگی خفیف مفید است. ضمنا اگر این گیاه همراه با داروهای ضد افسردگی مصرف شود ممکن است سروتونین خیلی زیادی تولید کرده و منجر به مشکلات قلبی شود. بنابراین پیش از این که مصرف آن را شروع کنید، حتما با پزشک مشورت کنید.

برترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *