ترفند کاربردی در ویندوز

ترفند کامپیوتری

ویندوز، یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم های عامل برای رایانه های شخصی است. یکی از نکات جالب درباره ویندوز این است که می توان بسیاری از کارها را با استفاده از کلیدهای ترکیبی موجود در صفحه کلید انجام داد. چنانچه کاربران بدانند که چگونه می توان بدون استفاده از ماوس و تنها به کمک صفحه کلید، بسیاری از اعمال مورد نظر در این سیستم عامل را انجام داد،به طور قطع سریع تر از گذشته به انجام کارهای خود خواهند پرداخت. پس اگر می خواهید به گروه کاربران حرفه ای ویندوز ملحق شوید،در این مطلب با ما همراه شوید.

1- نمایش و انتخاب اپلیکیشن ها و فولدرهای موجود در نوار وظیفه: برای نمایش و انتخاب یک اپلیکیشن و یا فولدر که در نوار وظیفه ویندوز قرار دارد، کافی است ابتدا کلید ویندوز را روی صفحه کلید نگه دارید، سپس کلید T را فشار دهید و با کمک کلید های چپ و راست و یا فشار دادن کلید T به دفعات، تمام اپلیکیشن ها و فولدرهای موجود در نوار وظیفه را مشاهده یا انتخاب کنید.

2- انجام عملیات Copy، Paste و انتقال فایل ها: بیشتر کاربران ویندوز کلیدهای ترکیبی Ctrl+C، Ctrl+V و Ctrl+Z را می شناسند. به گزارش mashable ، این دکمه ها به ترتیب برای انجام کارهایی نظیر کپی ، جاگذاری و حذف متون به کار می رود؛ اما آیا می دانستید که با استفاده از آن ها می توانید همین کارها را علاوه بر متن، با فایل ها نیز انجام دهید؟

3- کنار هم قرار دادن پنجره ها به شکل کاشی: در ویندوز های 7 و 8، با کشیدن یک اپلیکیشن به طرفین صفحه نمایش ، می توانید آن ها را در آن موقعیت تثبیت کنید. حال تصور کنید که بخواهید این کار را به سرعت و روی چندین اپلیکیشن و فولدر به طور هم زمان انجام دهید. به گزارش zoomit ، برای این کار کافی است کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید و در پنجره باز شده، ابتدا کلید Ctrl را نگه دارید، سپس اپلیکیشن ها و پنجره هایی را که دوست دارید به صورت کاشی در کنار هم قرار گیرد ، انتخاب و بعد از آن کلیک راست کنید و Time Horizontally و یا Time Vertically را انتخاب کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دیکشنری های آنلاین

4- باز کردن یک اپلیکیشن: برای باز کردن یک اپلیکیشن که در نوار وظیفه شما قرار گرفته است، کلید ویندوز را نگه دارید و سپس شماره اپلیکیشنی را که تمایل به شروع آن دارید، فشار دهید. توجه داشته باشید که نحوه شماره بندی اپلیکیشن ها از چپ به راست است.

5- مدیریت اپلیکیشن ها:برای باز کردن پنجره جدید از یک اپلیکیشن یکسان (برای مثال باز کردن یک پنجره جدید در مرورگر کروم و یا یک فولدر)، کلید Shift و سپس کلید ویندوز را نگه دارید و پس از آن یک شماره از 1 تا 9 را فشار دهید. توجه داشته باشید در اینجا نیز شماره بندی اپلیکیشن ها و فولدرها از چپ به راست است. در ضمن ، دکمه صفر در اینجا به معنی اپلیکیشن یا فولدر شماره 10 است.

6- متصل کردن بخش جدید به نوار وظیفه: در ویندوز 7 به طور پیش فرض، تنها امکان اضافه کردن اپلیکیشن ها به نوار وظیفه وجود دارد. اما اگر تمایل دارید یک بخش جدید به غیر از اپلیکیشن را به این قسمت اضافه کنید، کافی است کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:فایل مورد نظر را به دسکتاپ خود منتقل کنید.روی قسمت خالی دسکتاپ، کلیک راست و سپس New وپس از آن Shortcut را انتخاب کنید.در پنجره باز شده و در قسمت آدرس، این متن را وارد کنید:

C:shortcutsFavorites – ShortcutName.lnk

سپس برای فایل Shortcut یک نام تعیین کنید.حال فایل میانبر شما به عنوان یک فولدر در دسکتاپ ظاهر می شود که می توانید آن را به نوار وظیفه متصل کنید.

7- باز کردن Command Prompt:برای دسترسی به این بخش، در محیط دسکتاپ ابتدا کلید Shift را نگه دارید ، سپس با کلیک راست ، Open Command Window Here را انتخاب کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساخت ایمیل موقت

8 – دسترسی به منوی مخفی Send To:آ یا می دانستید که منوی Send To دارای گزینه های بسیار بیشتری نسبت به آن چیزی است که اکنون دارد؟ برای دستیابی به موارد بیشتر، ابتدا کلید Shift را نگه دارید و روی فایل مورد نظر کلیک راست کنید و حال به منوی Send To دوباره نگاه کنید، جالب نیست؟

9 – اصلاح موارد منوی Send To:اگر دوست دارید گزینه های بیشتری را به منوی Send To اضافه کنید و یا گزینه های موجود را تغییر دهید، کافی است یک فولدر دلخواه را باز و در نوار آدرس آن، این عبارت را وارد کنید:shell:sendto

سپس می توانید هر فولدری راکه تمایل دارید به این منو اضافه شود ، روی این پنجره بکشید و رها کنید.

10- باز کردن هر فایل یا صفحه وب: برای این کار کافی است کلید ویندوز را نگه دارید و سپس کلید R را فشار دهید. حال ابزار Run ویندوز در خدمت شماست. در نوار آدرس آن می توانید آدرس فایل ، صفحه وب و یا حتی یک دستور را وارد کنید تا در اسرع وقت برای شما نمایش داده شود.

11 – ایجاد یک فولدر فشرده شده (Zip): ایجاد فولدر فشرده، یکی از سریع ترین روش ها برای قراردادن فایل های حجیم در یک مکان است. برای انجام این کار، روی یک فولدر دلخواه کلیک راست سپس Send To و Compressed zipped را انتخاب کنید. این روش باعث خواهد شد که فولدر مورد نظر فشرده و از حجم آن کاسته شود.

 

یادداشت سردبیر :

      با تشکر فراوان از آقای علی محسنی از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند . 

امتیاز به این نوشته

‫2 نظر ارسال شده در “ترفند کاربردی در ویندوز

  1. amin300 :

    به جمع ما بپیوندین و در صفحه ی هرچه دل تنگت می‌خواهد بگو بیایید و هرچه دل تنگتان می‌خواهد بگویید و با دوستان خود حرف بزنید.

  2. زهرا سادات :

    گزینه ی سوم که کلا گند زد به مرورگر من!
    گزینه ی ۶ هم هرچی درس رو زدم گفت ویندوز نمیتونه اینو پیدا کنه!
    و گزینه ی ۷:Command Prompt چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *