تشخیص حق و باطل درس بزرگ عاشورا

عاشورا

عاشورای حسینی

ایام عاشورای حسینی است. قیامی که درس یزرگ تشخیص حق و باطل را به ما داد، هرگز از یادها نخواهد رفت. زینب کبری(س) در بارگاه یزید فرمودند: به خدا قسم هرگز نمی توانی (نه تو و نه دیگران) یاد و خاطره ما را از تاریخ و اذهان پاک کنی.
به همین مناسبت تا پایان ماه محرم نکاتی از این نهضت عظیم و پیام های آن را برای شما دوستان عزیز بیان می کنم.

حق و باطل

تشخیص حق و باطل، صدق و کذب، عزت و ذلت و سرانجام مرگ و زندگی

همه انسان ها با این معانی و مفاهیم ارتباط دارند و اگر آن ها را از هم تشخیص دهند به دنبال مصداق درست می روند وگرنه دچار اشتباه در عمل می شوند.
به عنوان مثال بسیاری از کسانی که در روز عاشورا با امام جنگیدند فکر می کردند یزید بر حق است و کشتن امام(ع) وظیفه آنان است چون حق و باطل را نمی شناختند.
ریشه همه این امور، مرگ و زندگی است و همه می خواهند بدانند که حیات و مرگ چیست؟
ظاهر این واژه ها معنی روشنی دارد. هر کسی فکر می کند که معنی آن را می داند و لذا فکر می کند نیاز به راهنما ندارد و می تواند مصادیق را هم تشخیص بدهد. اما در حقیقت تشخیص این امور آسان نیست. باید از منبع اصلی شناخت یعنی قرآن و اهل بیت علیهم السلام کمک گرفت.

خداوند در قرآن می فرماید: شما عده ای را ظاهرا خردمند، بصیر و شنوا می پندارید. اما آن ها در حقیقت سفیه، کور و کر هستند. و گروهی را راستگو می دانید. اما آن ها دروغگو هستند. بعضی ها را زنده می دانید در حالی که آن ها مرده اند. و بعضی ها را حق می پندارید. ولی آن ها باطل گرا هستند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
توصیه های بهداشتی در ماه مبارک رمضان

تفاوت حق و باطل

سالار شهیدان سلام الله علیها تا می توانستند از راه تعلیم و پند و اندرز این معانی را برای مردم تشریح کردند. اما وقتی دیدند که موعظه بی اثر است و یقین پیدا کردند که تنها خون می تواند جامعه را روشن کند نهضت عاشورا را ایجاد کردند. و در جریان این نهضت مطالب کلیدی را به مردم فهماندند. وقتی کلید فرهنگ دین به دست مردم داده شد مردم با آن در این مکتب را می گشایند و گنجینه های درون آن را می بینند.

آن وقت مصادیق حق و باطل، عزت و ذلت، حق و باطل و مرگ و حیات حقیقی روشن می شود. نهضت امام حسین (ع) آلودگی های درون افراد را آشکار کرد. نشان داد که آن هایی که به ظاهر مسلمانند و در عرصه نبرد غیر انسانی ترین رفتارها را مرتکب شدند. این حاکی از آن است که مرگ و حیات حقیقی را نمی شناسند. اما امام و یاران خالصشان نشان دادند که در سخت ترین فشارها و مصائب مرتکب هیچ امر خلاف دین و انسانیت نمی شوند. این تفاوت حقیقی مرگ و زندگی و حق و باطل است.

تلخیص شده و برگرفته با دخل و تصرف از بیانات آیت الله جوادی آملی

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *