, ,
,

یک تیم از محققان در دانشگاه هاروارد و "موسسه فناوری ماساچوست" (MIT) موفق به توسعه یک جوهر هوشمند برای تتوها شدند که سطح گلوکز خون را اندازه گیزی کرده و در زمان اعلام نتیجه تغییر رنگ می‌دهد.

در حال حاضر بیومارکرهای بدن را می‌توان از طریق فناوری‌های پوشیدنی مختلف نظارت کرد، اما این فناوری‌ها معمولا به باتری و سیستم‌های ارتباطی بی سیم برای انتقال داده‌ها نیاز دارند.

اما محققان در دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست یک جوهر زیستی را توسعه دادند که براساس واکنش‌های شیمیایی ساده کار کرده و برای پردازش یا انتقال اطلاعات نیازی به نیرو ندارد.

این جوهرها با مایع میان بافتی بدن که مواد مغذی را به سلول‌ها انتقال داده و ضایعات را از آن ها بیرون می‌برد ارتباط برقرار می‌کنند.

مطالب مرتبط:

احتمال بروز عوارض تتو تا ۱۵ سال بعد!

این مایع با پلاسمای خون کار می‌کند، به این معنی که به عنوان یک شاخص مناسب برای غلظت‌های شیمیایی در خون در یک زمان معین عمل می‌کند.

محققان این پروژه مبتنی بر بیوحسگرهای تتو گونه تاکنون دو نوع مختلف از جوهر را بر روی تکه‌های آزمایشگاهی پوست خوک آزمایش کرده‌اند.

یکی از این دو نوع جوهر برای کنترل سطح قند خون بیمار طراحی شده و در زمان افزایش غلظت از سبز به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد و دومین نوع آن غلظت سدیم را برای جلوگیری از کم آبی بدن مورد نظارت قرار داده و در زمان تشخیص غلظت سدیم به رنگ سبز روشن در می‌آید.

این تغییر رنگ در تتو همیشه با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و برای تشخیص دقیق‌تر، این تیم هم چنین یک نمونه اولیه از یک اپلیکیشن را توسعه داده‌اند که می‌تواند این بیومتریک‌ها را با اسکن یا عکس جوهر تجزیه و تحلیل کند.

از آن جایی که حفظ حریم خصوصی می‌تواند برای افراد نوعی نگرانی محسوب شود، نظارت بر تغییر رنگ جوهر تنها در زیر نور آبی رنگ قابل مشاهده است.

این پژوهش در "سمپوزیوم بین‌المللی رایانه‌های پوشیدنی"(2017 ACM) ارائه شده است.

ایسنا

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید