, ,
,

اگر یک آی تی باز قدیمی باشید، حتما هاردهای بیست، ده و حتی دو گیگا بایتی را یادتان هست. حتما این را هم یادتان هست که وقتی این هاردها را روی سیستم تان نصب می کردید، مقداری که سیستم نشان می داد کمی کمتر از حجمی بود که روی خود هارد نوشته شده بود. این روزها دیگر خبری از هاردهای ده و بیست گیگا بایتی نیست و هاردهای پانصد گیگا بایتی، یک ترابایتی و حتی دو ترابایتی جای آنها را گرفته اند. اما اختلاف عددی که روی هارد نوشته شده و چیزی که  سیستم به شما نشان می دهد، تبدیل به چند ده گیگا بایت شده که گاهی ممکن است به صد گیگا بایت هم برسد! سوال اینجاست که چرا این طور است؟ از اینجا به بعد را کمی با دقت و حوصله بخوانید! مهم ترین دلیل برای  این موضو ع این است که کا مپیوتر ها تنها صفر و یک را می شناسند و برای حساب کتاب کردن تنها از همین دو رقم استفاده می کنند. برعکس ما که برای این کار از رقم های صفر تا نه وسیستم شمارش ده دهی استفاده می کنیم. (اگر توضیح ریاضی اش یادتان نیست، قضیه مبنا ها و قرار گرفتن اعداد در مبنای دو را سرچ کنید). همین موضوع است که باعث می شود یک کیلو بایت برای ما ۱۰۰۰ بایت باشد  و برای کامپیوتر ۱۰۲۴ بایت. بنابراین یک کیلو بایت برای ما ۱۰۰۰ بایت باشد و برای کامپیوتر ۱۰۲۴ بایت. بنابراین یک کیلو بایت ما برای کامپیوتر کمی کمتر از یک کیلو بایت است. این مقدار اختلاف در عددهای کوچک قابل چشم پوشی است و میشود ۱۰ یا ۲۰ گیگا بایت خودمان و کامپیوتر را یکی در نظر گرفت و از مقدار اختلاف بین این دو چشم پوشی کرد. اگر کمی به ریاضیات پناه ببریم، متوجه خواهیم شد که هر گیگا بایت ما حدود ۷۰ مگا بایت کمتر از یک گیگا بایت کامپیوتر است. بنابراین یک هارد یک ترابایتی (یا هزار گیگا بایتی)، برای کامپیوتر حدود ۷۰ گیگا بایت(۷۰ هزار مگا بایت) کمتر از یک ترابایت است! یعن یک هارد یک ترابایتی، به جای اینکه هزار گیگا بایت فضای ذخیره سازی داشته باشد، عملا نهصد و سی گیگا بایت فضا دارد! اختلاف قابل توجهی است، نه؟

در نسخه های جدید سیستم عامل های اوبونتو و مک راهی برای یکی کردن زبان کامپیوتر و زبان انسان وجود دارد که می توانید با یک جست وجوی کوچک گوگل این راه را پیدا کنید. اما در ویندوز فعلا چنین امکانی وجود ندارد و باید این زبان دوگانه را تحمل کنید. بنابراین اگر ۱۰۰۰ گیگا بایت اطلاعات داشته باشید، نمی توانید آن را روی یک هارد یک ترابایتی ذخیره کنید و باید به دنبال هاردی با حجم ۱/۱ ترابایت بگردید!

 

3 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. نشریه اینترنتی نوجوانها 7 سال قبل

  سلام
  اینکه هارد دیسک با چه ظرفیتی می تواند وجود داشته باشد بسته به شرایط بازار و پیشرفت تکنولوژی دارد.
  در سالیان گذشته به راحتی هارد دیسک های با ظرفیت ۱۰۰ ،۲۰۰ یا ۳۰۰ پیدا میشد و اکنون ظرفیت هارد دیسک ها به ۵۰۰ گیگ ، ۱ ترا و یا ۲ ترابایت افزایش پیدا کرده است 

 2. محسن 7 سال قبل

  سلام آیا هارد ۲۰۰ هم داریم.

 3. bahar 8 سال قبل

  سلام. ممنون از مطالب خوبتون. این موضوع مدت ها ذهن من رو مشغول کرده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید