تلقین مثبت عادت ساده ای که موجب افزایش ضریب موفقیت می‌شود!

تلقین مثبت (1)

محققان به تازگی کشف کرده‌اند که بر خلاف اعتقاد عوام، تلقین مثبت ، تاثیر مثبتی روی فرد دارد. آن‌ها می‌گویند این کار می‌تواند موجب افزایش چشم گیر موفقیت فرد در زمینه‌های گوناگون شود.

تحقیقی جدید نشان می‌دهد که راه دیگری نیز برای افزایش بازدهی و بهبود عملکرد وجود دارد: سخن گفتن با خود، البته از نوع مثبت و آرامش‌ بخش.

استخدام داوطلبین برای انجام آزمایش

این تحقیق که در مجله‌ Frontiers in Psychology چاپ شده، بر این موضوع تمرکز داشته که چگونه تکنیک‌های روانشناسی مختلف، بر موفقیت فردی که در حال انجام یک بازی آنلاین است تاثیر می‌گذارند. جامعه‌ی آماری این تحقیق، از نظر تعداد و پراکندگی شاخص‌هایی هم چون سن، فوق‌العاده گسترده بوده و به بیش از ۴۴۷۴۲ نفر داوطلب در بازه‌ سنی ۱۶ تا ۹۲ سال می‌رسد. این افراد از طریق وبسایت BBC Lab انگلستان برای تحقیق مورد نظر استخدام شده و توسط محققان مورد آزمایش قرار گرفتند.

موارد خواسته شده از داوطلبان در طی آزمایش تلقین مثبت

از این شرکت‌کنندگان خواسته شد که یکی از سه نوع مداخله‌ مهارتی روانشناختی ممکن (راه‌هایی برای انجام ذهنی یک کار) را برگزیده و استفاده کنند. نخستین مهارت، استفاده از تخیل است. در حقیقت از شرکت‌کنندگان خواسته شد که در ذهن خود، تصویری از خود، در حالتی که به موفقیت رسیده‌اند ترسیم کنند.

دومین مهارت، تلقین مثبت است. در این مورد از داوطلبان خواسته شد که به خود بگویند می‌توانند کاری را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

سومین روش از سری روش‌های مداخلات مهارتی روانشناختی، روش If-Then Planning نامیده می‌شود. در این روش، از داوطلبان خواسته شد که برای رسیدن به یک هدف خاص، طرحی بریزند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
همیشه سعی کرده ام در همه زمینه ها بهترین باشم. نمیدانم با خودم چند چند شده ام؟

بررسی نتایج آزمایش انجام شده

پس از طی این مراحل، عملکرد داوطلبان از چهار جنبه‌ مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت. این چهار جنبه شامل پردازش، خروجی (نتیجه)، کنترل انگیختگی (یعنی این که آن‌ها چطور موفق به کنترل احساسات خود شده‌اند) و دستورالعمل انجام کار است. یعنی بفهمیم داوطلب چگونه پردازش مورد نظر محققان را انجام داده است.

محققان تیم، بیش ترین پیشرفت عملکرد را در گروهی از شرکت‌کنندگان مشاهده کردند که از روش تلقین مثبت استفاده کرده بودند. این افراد در طول آزمایش به خودشان گفته بودند: «من می‌توانم دفعه‌ بعد، رکورد بهترین امتیازم را بشکنم». در واقع زمانی که داوطلبان این جمله را به خود می‌گفتند، سرعت عکس‌العملشان بیش تر شده و می‌توانستند امتیاز بالاتری در بازی کسب کنند.

نتیجه گیری

نتیجه تخیل (تصور کردن خودتان در حالتی که بهتر از دفعه‌ی قبل عمل می‌کنید) و پردازش خیال (تصور کردن خودتان در حالتی که مشغول نشان دادن عکس‌العمل‌هایی سریع‌تر از دفعه‌ی قبل باشید)، گزینه‌های خوب بعدی بودند. محققان دریافتند که روش If-Then Plannin، تاثیر چندانی بر عملکرد داوطلبان نداشته است.

بنابراین دفعه‌ بعد که با مشکلی مواجه شدید، کمی با خودتان نجوا کنید. به خودتان بگویید که من می‌توانم این مشکل را از سر راهم بردارم و حتما این کار را خواهم کرد، و سپس با قدرت به مقابله با آن برخیزید. مطمئن باشید که در نهایت موفقیت از آن شماست.

zoomit.ir

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *