توصیه به دانش آموزان در مورد مشکلات شایع چشمی

خبر 


جراح و متخصص چشم گفت:آموزگاران در صورت مشاهده هرگونه مشکل و اختلالی در بینایی دانش آموزان باید با والدینشان در میان بگذارند تا هر چه سریعتر اقدامات لازم برای بهبود آن صورت گیرد.
دکتر حسام هاشمیان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سردردهای مکرر یا دوبینی، مالیدن مداوم چشم ها، حساسیت شدید به نور، عدم تطابق و حرکات غیرطبیعی چشم ها، قرمزی و اشک ریزش چشم ها هنگام مطالعه ازجمله علایمی هستند که آموزگاران در صورت مشاهده باید آن را به والدین دانش آموزان اطلاع دهند.
وی افزود: ناتوانی در دیدن اشیا از فاصله مناسب، ناتوانی در دیدن حروف نوشته شده درتخته ، دشواری در خواندن مطالب درسی، تقاضای مکرر برای نشستن در صندلی های ردیف جلو از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.
هاشمیان گفت: دانش آموزانی که برای خواندن، کتاب را از چشم ها دور می کنند، مشکل دوربینی و دانش آموزانی که کتاب را به چشم های خود نزدیک می کنند مشکل نزدیک بینی دارند که می توان به راحتی به این مشکلات پی برد.
وی افزود: بسیاری از مشکلات چشمی مانند تنبلی چشم ها در صورت تشخیص و مراجعه به موقع تا پیش از ۹ سالگی قابل درمان است بنابراین والدین باید با انجام معاینات دوره ای حداقل سالی یک بار وضعیت دید فرزندان خود را بررسی کنند.

* مشکلات شایع چشمی
عضو هیات علمی بیمارستان فارابی گفت: تنبلی چشم یکی از مواردی است که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
هاشمیان توضیح داد: تنبلی چشم یک بیماری خاموش است و علایم خاصی ندارد و در بسیاری از موارد کودکان درمورد آن شکایتی نمی کنند؛ در این بیماری یکی از چشم ها نسبت به چشم دیگر دید کمتری پیدا می کند که به اصطلاح به آن تنبلی گفته می شود.
وی اظهار داشت: درمان این بیماری بسیار ساده است که اگر تا پیش از سن ۹ سالگی تشخیص داده شود، می توان با بستن چشم سالم، چشم دچار تنبلی را به فعالیت واداشت و مشکل آن را برطرف کرد.
جراح و متخصص چشم گفت: بیماری عفونت ملتهمه چشم (کنژکتیویت) نیز از دیگر بیماری های شایع بین کودکان و دانش آموزان به ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی است.
وی اظهار داشت: این بیماری مسری است و پلک بیمار هنگام بیدار شدن از خواب به یکدیگر می چسبد، چشم ها قرمز و ملتهب است و از آنها ترشحاتی خارج می شود.
هاشمیان افزود: به طور کلی درصورت بروز تاری دید، قرمزی چشم ها، سردرد، اشک ریزش و داشتن ترشحات صبحگاهی باید به چشم پزشک مراجعه و برای پیشگیری از سرایت آن به سایر دانش آموزان تا رفع کامل بیماری در منزل استراحت داده شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جشنواره ملی "نوجوان خوارزمی" تابستان ۹۴ برگزار می‌شود

* توصیه به دانش آموزان
جراح و متخصص چشم در توصیه به دانش آموزان اظهار داشت: دانش آموزان باید توجه داشته باشند که دست آلوده به چشم خود نزنند، از لوازم بهداشتی مشترک مانند حوله استفاده نکنند، اگر گرد وغبار یا ذره ریزی وارد چشم آنها شد بدون مالیدن چشم، آن را با آب بشویند، یا با استفاده از یک دستمال تمیز ذره خارجی را از گوشه چشم خارج کنند و درصورت عدم موفقیت به چشم پزشک مراجعه کنند.
هاشمیان افزود: در کلاس درس باید نور کافی وجود داشته باشد و نور از بالا بتابد؛ دانش آموزان هنگام نوشتن تکالیف خود باید حدود ۳۰ سانتی متر با دفتر و کتاب خود فاصله داشته و زاویه دید آنها با کتاب حدود ۴۵ تا ۷۰ درجه باشد.
وی گفت:همچنین دانش آموزان باید از خیره شدن به نورهای مختلف مانند نور لامپ و خورشید دوری کنند و از عینک های آفتابی برای محافظت از چشم ها در مقابل گرد و غبار، باد و نور شدید خورشید استفاده کنند.
هاشمیان ادامه داد:هنگام استراحت باید اتاق دانش آموزان تاریک باشد تا چشم ها به خوبی استراحت کند و برخی سبزی های حاوی ویتامین A برای کارکرد مناسب چشم ها به طور روزانه مصرف شود.
وی گفت: بهتر است کودکانی که از عینک استفاده می کنند، فریم های پلی کربنات راکه در مقابل ضربه مقاوم است، انتخاب و از بندهای متصل به عینک برای نگهداری عینک استفاده کنند. 

                                                                                                        منبع : ایرنا

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *