,

شناسنامهمدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال ضمن اعلام آخرین جزییات و شرایط تغییر نام و نام خانوادگی در کشور از تغییر ۱۷ هزار و ۵۰۰ نام و ۴۸ هزار و ۷۰۰ نام خانوادگی طی ۹ ماهه امسال خبر داد.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از مهر، محسن اسماعیلی در مورد تغییر نام گفت: در ۹ ماهه اول سال حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ مورد تغییر نام ثبت شده است که تعدادی از این نام ها در هیات حل اختلاف تغییر پیدا کرده و تعدادی نیز براساس مصوبه شورای عالی ثبت احوال در ادارات استانی تغییر یافته اند.

وی افزود: نام هایی با فراوانی کم، نام های نادر، دارای معانی زشت و نادرست و… را می توان در ادارات سازمان تغییر داد و بیشتر اسامی که طی ۵ سال گذشته اقبال مردم نسبت به انتخاب آن ها کم بوده و یا بر مبنای اطلاعات پایگاه جمعیتی کشور کمتر انتخاب شدند را می توان با اسامی ایرانی اسلامی که فراوانی بسیاری داشته اند تغییر داد.

به گفته مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال، اسامی مانند اعظم، کشور، خاور، بختیار و… را می توان با اسامی دارای فراوانی زیاد تغییر داد.

اسماعیلی با اشاره به این که گرایش مردم به سمت نام های نیکو ایرانی اسلامی افزایش یافته است، افزود: اسامی نام های مرکب و دارای فراوانی زیاد طی ۵ سال گذشته برای دختران و پسران انتخاب شده به طوری که می توان خدیجه و یا رقیه را به فاطمه تغییر داد اما به نام های دیگری که فراوانی کمتری دارند، خیر.

وی همچنین به تغییر نام خانوادگی اشاره کرد و اظهار داشت: طی ۹ ماهه جاری ۴۸ هزار و ۷۰۰ مورد نام خانوادگی تغییر پیدا کرده است که عمدتا پسوند از نام خانوادگی شامل محل، شغل، حرف، ایلات و عشایر، رنگ و اشیاء با درخواست فرد متقاضی حذف می شود که طی سال های اخیر نیز با استقبال زیادی مواجه بوده ایم.

به گفته اسماعیلی، از ابتدای سال ۹۲ تغییر نام و نام خانوادگی را به مدیران استان ها تفویض اختیار کرده ایم و همین باعث شده مدت زمان تغییر نام و نام خانوادگی کمتر شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در استان های پرجمعیت مانند تهران مدت زمانی که برای تغییر نام و نام خانوادگی لازم است کمتر از یک ماه و در استان های کوچک این تغییرات یک تا یک و نیم ماه به طول می انجامد.

اسماعیلی همچنین در مورد هزینه این تغییرات نیز گفت: تغییر نام خانوادگی ۵۰ هزار تومان، تغییر نام ۱۰۰ هزار تومان در ثبت احوال و ۱۰ هزار تومان نیز در هیات حل اختلاف هزینه در بر دارد.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید