جشنواره ملی “نوجوان خوارزمی” تابستان ۹۴ برگزار می‌شود

education.nojavanhaعلی زرافشان از برگزاری جشنواره ملی “نوجوان خوارزمی” در استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: به دلیل این که در دوره متوسطه اول (راهنمایی) تاکنون جشنواره ملی نداشته‌ایم که در آن استعدادهای برتر شناسایی شوند و پس از آن برای ادامه تحصیل در دوره متوسطه دوم (دبیرستان) مورد حمایت قرار گیرند، به همین جهت امسال تصمیم گرفتیم که جشنواره ملی نوجوان خوارزمی را در سطح ملی در استان خراسان رضوی برگزار کنیم.

وی با بیان این که در حال حاضر دستورالعمل این جشنواره تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: حدود یک ماه قبل جلسه توجیهی این جشنواره در خراسان رضوی به عنوان دبیرخانه جشنواره برگزار و برای ساماندهی مراحل مختلف برگزاری جشنواره کارگروه‌هایی تشکیل شده و هم اکنون استان‌ها کار برنامه‌ریزی و اجرا را شروع کرده‌اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش آماده‌سازی نسل جوان برای ورود به میدان رقابت‌های علمی و فنی را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد و افزود: دانش‌آموزان مستعد در حوزه علوم انسانی، شعر و ادب می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند؛ در واقع در این جشنواره، علاوه بر ابعاد علمی به حوزه های علوم انسانی نیز توجه بیش تری شده است.

زرافشان درباره مراحل و زمان برگزاری این جشنواره گفت: مرحله کشوری این جشنواره تابستان سال آینده برگزار می‌شود اما به دلیل برگزاری جشنواره های متعدد در این فصل، زمان دقیق برگزاری این جشنواره مشخص نیست.

وی تصریح کرد:  جشنواره “نوجوان خوارزمی” یک مرحله مدرسه‌ای دارد که از حدود یک ماه گذشته آغاز شده است؛ بعد از مرحله مدرسه ای، مرحله منطقه‌ای و استانی آن نیز برگزار می‌شود و در نهایت دانش‌آموزان برگزیده در جشنواره کشوری به رقابت می‌پردازند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال که سال اول برگزاری این جشنواره در سطح ملی است، شاهد یک درخشش دیگر در عرصه پژوهش‌های دانش‌آموزی باشیم. امروز می‌توان گفت که دانش‌آموزان پیش قراولان توسعه علم و پژوهش در کشور هستند و مدارس، نهاد توسعه علمی در کشور محسوب می شوند.

زرافشان توسعه فرهنگی پژوهش و پژوهشگری از دوره کودکی را یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: این رویکرد را به عنوان رویکرد عام در همه دوره های تحصیلی، کتاب‌های درسی و منابع آموزشی دنبال می‌کنیم و در این راستا به شناسایی استعداهای برتر و حمایت و پشتیبانی معنوی از آن ها می‌پردازیم.

 خبرگزاری نسیم 93/9/8

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شیر مدارس همچنان در انتظار ابلاغ اعتبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *