جمع آوری زباله پلاستیکی به جای شهریه مدرسه

زباله پلاستیکی

همه می دانیم که سیاره ما در حال گرم شدن است.  بحران های آب و هوایی مانند خشکسالی، سیل و تغییر اقلیم، همه به خاطر گرم شدن زمین است. زباله پلاستیکی هر روز ما را به خطر نابودی زمین نزدیک تر می کنند. اما بیایید به جای تکرار همیشگی این مشکل، نگاهی به یک طرح سازنده و مثبت بیندازیم.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

زباله پلاستیکی

با زباله های پلاستیکی به مدرسه بیایید!

مدرسه ای در هند طرحی را اجرا کرده است تا دانش اموزان محیط اطراف خود را از آلودگی های پلاستیکی پاک کنند. مدیران این مدرسه از بچه ها خواسته اند، تا به هنگام آمدن به مدرسه زباله های پلاستیکی اطراف را جمع کنند و با خود به مدرسه ببرند.

«آکشار» یک مدرسه نیمه سنتی در هند است.که دانش‌آموزان هر روز در راه مدرسه زباله های پلاستیکی را جمع می کنند.موسس این مدرسه، مازین مختار می‌گوید من و همسرم هر دو آرزو داشتیم مدرسه‌ای برای کودکان فقیر تاسیس کنیم وقتی مرکز بازیافت را راه انداختیم.

ما ایده «شهریه پلاستیکی مدرسه» را آغاز کردیم تا والدین را مجبور به همکاری کنیم. مدرسه قبل از این سیاست رایگان بود.مدرسه تنها با ۲۰ دانش آموزان فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون ۱۱۰ دانش آموز دارد.هر دانش آموز هر هفته حدود ۲۵ قطعه پلاستیکی با خود می‌آورد. قبلا بیشتر پسران ترک تحصیل کرده بودند و کار می‌کردند اما حالا با آموزش در ساعات درسی و کار در مرکز بازیافت مدرسه پول درمی آورند.

زباله پلاستیکی

دریافت زباله ی پلاستیکی به جای شهریه

زباله ها در مدرسه تفکیک می شوند و برای بازیافت فرستاده می شوند. هر چند که در ابتدای کار، والدین با این طرح همراهی نمی کردند اما مدرسه تصمیم گرفت به جای دریافت شهریه از دانش آموزان، روزانه زباله های پلاستیکی را دریافت کند. به این ترتیب ثبت نام در این مدرسه رایگان شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
«افزایش دمای زمین» یعنی چه؟
زباله پلاستیکی

پاکسازی هوای مدرسه و اطراف

 طرح جمع آوری زباله پلاستیکی به پاکسازی هوای اطراف مدرسه نیز کمک بزرگی کرد. زیرا زباله ها در اطراف مدرسه سوزانده و باعث آلودگی هوای محله ها می شدند اکنون دانش آموزان زباله ها را به مدرسه می برند. در نتیجه محیط را از آلودگی پاک می کنند.

زباله پلاستیکی

قبل از افتتاح این مدرسه دانش آموزان در معادن سنگ اطراف به کار مشغول بودند و درآمد کمی داشتند.

زباله پلاستیکی

همکاری همه دانش آموزان و دریافت خوراکی

در طرح جمع آوری زباله پلاستیکی دانش آموزان بزرگ تر برای آموزش به دانش آموزان کوچک تر همکاری می کنند. آنها در عوضِ این همکاری، بن هایی را برای خرید وسایل یا خوراکی های مورد نیازشان دریافت می کنند.

زباله پلاستیکی

تزیین مدرسه با زباله ها

آنها حتی با این زباله های پلاستیکی قسمت هایی از محیط مدرسه را تزیین کرده اند. با استفاده از این کاربرد زباله ها، والدین را تشویق شده اند تا آنها هم این عمل بازیافت را بیاموزند و انجام بدهند.

زباله پلاستیکی

این مدرسه در ابتدا با 20 دانش آموز کارش را آغاز کرد و حالا تعداد دانش آموزان آن به 110 نفر رسیده است.

زباله پلاستیکی

بچه ها اکنون در ساعت مدرسه به درس خواندن مشغول هستند و بعد از آن در مرکز بازیافت کار می کنند و درآمدی به دست می آورند.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *