حافظیه شیراز (۱)

سلام به دوستان عزیز و گلمون

ممنون که مطالب سایت رو دنبال می کنید.

یک خبر براتون دارم. می خواهیم جاذبه های گردشگری کشور عزیز و زیبامون را بهتون معرفی کنیم تا وقتی تصمیم به بازدید از جایی رو داشتید مطالب ما کمک خوبی براتون باشه یا این که با دیدنی های ایران آشنا بشید. این مطلب را در بخش دانستنی ها و شگفتی های جاذبه های گردشگری ایران می تونید ببینید.

حافظیه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شیراز است. در مناسبت‌هایی مانند جشن سال تحویل جمعیت زیادی از مردم شیراز به خاطر ارادت به حافظ و از روی رسم، در حافظیه حاضر می‌شوند تا این لحظات را در کنار آرامگاه حافظ جشن بگیرند.
حافظیه که به خاطر قرار گرفتن آرامگاه حافظ در آن به این نام معروف شده است، در واقع یک مجموعه قبرستان در بخش جنوبی دروازه‌ معرف شیراز، دروازه قرآن است. حافظ که شخصیتی جهانی دارد هر سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی را برای بازدید به سمت این مجموعه می‌کشاند. اما امروزه با تغییرات زیادی که از سال ۱۳۸۶ آغاز شدند و موجب گسترش مجموعه شده‌اند، حافظیه فقط به آرامگاه حافظ محدود نمی‌شود و بخش‌های مختلفی دارد که از معماری و فضای سبزی بسیار زیبایی بهره می‌برند.

معرفی

حافظیه مجموعه‌ای ۲ هکتاری است که از دو بخش اصلی صحن جنوبی و شمالی تشکیل شده است. این دو بخش اصلی توسط تالاری ۵۶ متری که از ۲۰ ستون سنگی به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده است از هم جدا شده‌اند و آرامگاه حافظ شیرازی در صحن شمالی قرار دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانلود بازی Combat Mario

به جز این دو صحن، مجموعه‌ حافظیه‌ امروز شامل دو بخش شرقی و غربی هم می‌شود که در واقع بخش شرقی آرامگاه خاندان معدل و بخش غربی آرامگاه خاندان قوام هستند.

در بخش غربی حافظیه قبرهای بیش تری وجود دارد که اکثر آن‌ها مربوط به شعرا و عرفای دوره‌های مختلف هستند. دو بخش شرقی و غربی حافظیه در سال‌های اخیر جهت بازدید عموم گشوده شده‌اند و پیش از این دسترسی به آن‌ها محدود بود.

آرامگاه حافظ و مجموعه‌ حافظیه همیشه با این معماری وجود نداشته و در طول دوران مختلف همواره دست خوش تغییرات جزئی و بنیادین زیادی بوده است. براساس نوشته‌های تاریخی برای اولین بار ۶۵ سال پس از مرگ این شاعر بزرگ، مقبره‌ای گنبدی شکل روی قبر او ایجاد می‌شود که در دوران صفویان و افشاریان این مقبره مورد مرمت قرار گرفته بود. اما در دوران زندیه، کریم‌ خان زند روی قبر حافظ مقبره‌ای جدید می‌سازد و سنگ قبر مرمرین روی مزارش قرار می‌دهد که این سنگ مرمرین هنوز هم وجود دارد.

این تغییرات و ترمیم‌ها تا اواسط دوره‌ی پهلوی هم ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۱۴ رئیس وقت اداره‌ی فرهنگ فارس، سرهنگ علی ریاضی، طرح ساخت مقبره‌ی جدید حافظ را عملی می‌کند و با طراحی آندره گدار فرانسوی که به سبک معماری دوره‌ی زندیه بود، مقبره‌ی امروزی حافظ را اجرایی می‌کند.

بخش شمالی حافظیه که آرامگاه حافظ در آن وجود دارد، از نظر نمادشناسی نمادی از دنیای ملکوت است و وجود ۸ درب ورود و خروج در این بخش و همچنین ۸ ستونی که گنبد مسی مقبره‌ی حافظ روی آن قرار گرفته را نمادی از ۸ درب بهشت می‌دانند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

آدرس

حافظیه در آدرس حد فاصل چهاراه ادبیات و چهارراه حافظیه، روبه‌روی مجموعه ورزشی حافظیه و در بخش جنوبی دروازه قرآن قرار دارد.
دسترسی

حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه چند سالی است سنگ فرش شده و در ابتدا قرار بود به مسیر پیاده تبدیل شود و عبور وسایل نقلیه از این مسیر محدود شود، اما در حال حاضر حرکت وسایل نقلیه از سمت چهارراه حافظیه به سمت چهارراه ادبیات مجاز است.

اگر با وسایل نقلیه‌ عمومی قصد رسیدن به حافظیه را داشته باشید به جز تاکسی تنها انتخاب شما اتوبوس‌هایی هستند که در مسیر چهارراه ادبیات حرکت می‌کنند که تعداد آن‌ها چندان زیاد نیست، اما استفاده از تاکسی می‌تواند راه حل بهتری باشد. برای این کار شما باید خود را به «فلکه‌ گاز» برسانید. از محل فلکه‌ی گاز تقریبا تمام تاکسی‌ها شما را به حافظیه می‌برند.

متاسفانه هنوز هیچ خط مترویی از نزدیکی حافظیه عبور نمی‌کند و به نظر هم نمی‌رسد در آینده‌ای نزدیک این اتفاق بیافتد.

اگر می‌خواهید با اتوموبیل شخصی از سمت دروازه قرآن به حافظیه بروید، بهتر است از وارد بلوار هفتتان بشوید و پس از حدود ۵۰۰ متر به سمت راست بپیچید و وارد خیابان چهل مقام بشوید. خیابان چهل مقام را تا رسیدن به چهارراه ادبیات ادامه بدهید. پس از رسیدن به چهارراه ادبیات، مجموعه‌ حافظیه در سمت راست شما قرار دارد.

کجارو

مطالب مرتبط:

طراح بنای آرامگاه حافظ کیست؟

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *