حاکمیت آرامش بر آموزش و پرورش

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: سال گذشته سال حاکمیت آرامش برآموزش و پرورش بود و ما باید سال تحصیلی جدید را با آمادگی کامل در قالب تجهیزات، نیروی انسانی و برنامه ریزی دقیق را آغاز کنیم.

به گزار ش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دکتر علی اصغر فانی امروز در آستانه بازگشایی سال تحصیلی جدید و در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بیش از 36 هزار شهید فرهنگی و تبریک فرار رسیدن بهار تعلیم و تربیت گفت: همکاران من در وزارت آموزش و پرورش از حدود هشت ماه پیش کلید بازگشایی مدارس را زده اند و ما با قدرت، سال تحصیلی جدید را آغاز می کنیم.

فانی با اشاره به ثبت نام بیش از 12 میلیون و 268 هزار دانش آموز در مدارس سراسر کشور افزود: پیش بینی می شود این آمار به بیش از 12 میلیون و هفتصد هزار دانش آموز افزایش یابد که این تعداد در 122 هزار و 278 مدرسه و با حضور بیش از یک میلیون فرهنگی اعم از معلمین وعوامل اجرایی سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.

 وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که فعالیت های این وزارتخانه در سال گذشته بر پنج محور استوار بود، گفت: ساماندهی و بهسازی منابع انسانی، توسعه مشارکت درآموزش و پرورش، ارتقای مدیریت آموزشگاهی، تمرکززدایی و عملیاتی کردن بودجه، محورهای  اصلی وزارت آموزش و پرورش در سال گذشته بودند که این سیاست ذیل راهبرد اصلی آموزش که کیفیت بخشی آموزش و پرورش است ساماندهی شدند.

فانی با اشاره به ساماندهی مطلوب نیروی انسانی در وزارت آموزش وپرورش برای سال تحصیلی جدید گفت: امروز با توجه به این که هجده هزار فرهنگی از اول مهرماه بازنشسته خواهند شد و تعدادی نیز در طول سال تحصیلی به این افتخار نائل می شوند با این وجود هیچ نیروی جدیدی وارد آموزش و پرورش نکرده ایم و تمامی مدارس و واحدهای آموزشی با نیروی انسانی موجود سازماندهی شده اند.

وی گفت: این در حالیست که امسال حتی پرداخت اضافه کاری ها پانزده درصد کاهش داشته و با این وجود آموزش و پرورش در کار ساماندهی نیروها موفق عمل کرده است.

وزیر آموزش و پرورش توسعه مشارکت ها را یکی از راهبردهای اساسی و برنامه های اصلی آموزش و پرورش دانست و گفت: در سال های پیش فقط هشت درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل می کردند که این رقم سال گذشته به بیش از دوازده درصد کل جمعیت دانش آموزی رسید که این، اقدام خیلی مهمی در جهت تحقق جذب مشارکت و به کارگیری توان بخشی خصوصی در امر آموزش است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
هنری که در حال فراموشی است

فانی با تاکید بر این که مشارکت فقط محدود به مدارس غیردولتی نمی شود، گفت: مشارکت دانش آموزان در شوراهای دانش آموزی، مشارکت اولیا در انجمن اولیا و مربیان، مدارس و استفاده از توان تشکل های فرهنگیان نیز از جمله مشارکت های مهم در زمینه آموزش و پرورش می باشد.

وزیرآموزش و پرورش همچنین با اشاره به انتشار 125 میلیون جلد کتاب برای آغاز سال تحصیلی گفت: امسال علی رغم این که کلاس هشتم به عنوان پایه جدید به نظام آموزشی کشور اضافه شد و همچنین در برخی از کتاب های پایه چهارم وسوم نیز تجدید نظر اعمال شده و نهایتاً 15 عنوان کتاب جدید منتشر شده با این حال همه کتاب های مورد نیاز دانش آموزان چاپ وتوزیع شده است و همه معلمانی که باید این کتاب ها را تدریس کنند آموزش لازم را دیده اند.

فانی افزود: در بعضی از پایه ها، کتاب راهنمای معلم به همراه نرم افزار و سی دی های آموزشی برای دانش آموزان تولید شده است.

فانی سال گذشته را سال حاکمیت آرامش برآموزش و پرورش دانست و گفت: همه در چارچوب قانون می توانند انتقاد و یا پیشنهاد کنند و ما پذیرای همه این انتقاد ها و پیشنهادها هستیم و باید به صراحت بگویم سال گذشته سال  حاکمیت اخلاق و روابط انسانی در آموزش و پرورش بود.

وی با تاکید بر این که در آموزش و پرورش به امنیت فرهنگی و نه فرهنگ امنیتی معتقد هستیم، گفت: ما در سال گذشته شاهد این امنیت در وزارت آموزش و پرورش بودیم و برای سال آینده نیز همین راهبرد را دنبال خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که در سال تحصیلی جدید طرح ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی را آغاز  خواهیم کرد گفت: نیروی انسانی آموزش و پرورش به لحاظ  انگیزش و شایستگی نیاز به رسیدگی دارد و بحث منزلت، هویت و معیشت فرهنگیان از مباحث جدی هستند که باید پیگیری  شود.

فانی با اشاره به کیفی سازی آموزش در سال تحصیلی جدید گفت: امسال نخستین بار250 میلیارد تومان برای کیفیت بخشی به آموزش و اجرایی شدن سند تحول آموزش و پرورش اختصاص یافته است که تابستان امسال برنامه کیفیت بخشی سند تحول تدوین و اجرایی شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
میزان آلودگی آب مناطق مختلف تهران مشخص شد

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که ورود به راهکارهای سند تحول بنیادین و اجرای آن ها یکی از مهم ترین  برنامه هاست، گفت: سال گذشته این مهم برای نخستین بار کلید زده شد و بر همین اساس از 131 راهکار سند تحول بنیادین، وزارت آموزش و پرورش به چهل راهکار آن در قالب 99 برنامه ورود کردیم و با این روند سعی خواهد شد تا در سال های بعد این سند را به طور کامل به نتیجه برسانیم.

فانی با اشاره به فضاهای آموزشی کشور گفت: سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می کنیم که 950 فضای آموزشی جدید در قالب پنج هزار و هفتصد کلاس درس با حدود هفتصد هزار مترمربع زیربنای آموزشی به فضای موجود اضافه شده است و علاوه بر آن 28 هزار کلاس درس نیز به لحاظ سیستم گرمایشی و تجهیزاتی اصلاح شده است.

وزیر آموزش و پرورش به موضوع تربیت بدنی و ورزش مدارس اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار از 26 مهرماه نخستین المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در مدارس کشور آغاز می شود که به موجب این طرح بیش از سه میلیون دانش آموز روحیه نشاط و ورزش را در کنار تربیت فرهنگی و اجتماعی تجربه می کنند که این  طرح مهم امسال در مدارس  اجرا خواهد  شد و همه نهادها و سازمان ها و حتی وزارتخانه ها ضمن حمایت از اجرای آن در مدارس استقبال کرده اند.

فانی مسئولیت های وزارت آموزش و پرورش را بسیار خطیر و سنگین اعلام کرد و گفت: این وزارتخانه به تنهایی قادر به حل این بار سنگین نخواهد بود و باید در این مسیر همه نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی به کمک آموزش و پرورش بیابند.

وی با اشاره به تفاهم نامه های بسیاری که در همین راستا با سازمان ها و نهادهای مختلف امضا شده است گفت: همه این تفاهم نامه ها در جهت کمک به آموزش و پرورش برای عمل به مسئولیت ها وتعهداتش است.

وزیر آموزش و پرورش به اجرای طرح شهاب در مدارس عادی اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح از سال تحصیلی جدید طرح شهاب مخصوص دانش آموزان پایه چهارم ابتدایی به صورت آزمایشی اجرا می شود و براساس آن استعدادهای برتر در حین تحصیل در مدارس عادی شناسایی و تقویت خواهند شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاشت ۲ هزار چنار ۱۰ ساله در خیابان ولی‌عصر (عج)

فانی طرح تعالی مدرسه را یکی دیگر از طرح های جدید وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: این طرح در پنج هزار و ششصد مدرسه آغاز می شود و  براساس آن مدارس از لحاظ کیفی ارتقا خواهند یافت.

فانی به طرح عملیاتی کردن بودجه در مدارس نیز اشاره کرد و گفت: به موجب این طرح قرار است  بهره وری منابع را در مدارس افزایش دهیم.

طرح فعالیت مدارس در روزهای پنجشنبه یکی دیگر از موضوعات مطرح  شده فانی بود.

وی گفت: براساس این طرح دو هزار و صد مدرسه ابتدایی روزهای پنجشنبه فعال خواهند بود و این روز با عنوان یک روز با نشاط  در جدول کاری مدارس زیر پوشش طرح  قرار خواهد گرفت که یک نظام ارزشیابی نیز  برای سنجش موفقیت طرح فعالیت خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش از افزایش پژوهش سراهای دانش آموزی از 300 به 400 مرکز برای سال تحصیلی جدید خبر داد. 

وی در این باره همچنین تصریح کرد: ما برای مبارزه با بی سوادی، جدی هستیم و برای این کار امسال صد و ده مدرسه تک دانش آموزی داریم و این نشان می دهد که دولت چقدر در امر مبارزه با بی سوادی جدی است و به معلمان و مدیران توصیه کرده ایم با جستجوی خانه به خانه همه کودکان شش تا یازده سال کشور را زیر پوشش آموزش ابتدایی قرار دهند. 

فانی نیروی انسانی، مدیریت، تجهیزات، پژوهش و ارزشیابی را از زیر نظام های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: این زیرنظام ها تا پایان اسفند امسال به نتیجه خواهد رسید تا راهنمای حرکت آموزش و پرورش در مسیر سند تحول باشد.

تجهیز و استاندارد سازی هنرستان ها آخرین موضوع مورد اشاره وزیر آموزش و پرورش بود. 

فانی  در این خصوص گفت: اختصاص بودجه مناسبی در این زمینه شده و بر اساس تفاهم نامه صورت گرفته با وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شده تا علاوه بر تجهیز هنرستان های کشور نیروی انسانی نیز در این خصوص آموزش داده شوند.

پایگاه جامع وزارت آموزش و پرورش 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *