حدود سه ساله که تو مدرسه به معلمام وابسته میشم

پرسش

راستش حدود سه ساله که تو مدرسه به معلمام وابسته میشم. همش آویزون اونام. خیلی آدم مهر طلبیم و همین موجب آسیب دیدن من میشه. الان پونزده سالمه و دیگه نمیخام اینطوری باشم. لطفا کمکم کنید.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

می دانی که خواستن توانستن است. در مشاوره به این اصل معتقد هستیم که وقتی کارمان ساده است که فرد خودش بخواهد تا تغییری را ایجاد کند. این در مورد تو هم صدق می کند. حالا که متوجه شرایط خودت هستی و حالا که می خواهی این اوضاع را تغییر دهی و به شکل دیگری زندگی کنی حتما این امکان پذیر خواهد بود به شرط اینکه این تصمیمت را فراموش نکنی.

برای این کار لازم نیست که داشتن رابطه خوب و صمیمی با معلمانت را به طور کلی ترک کنی. بلکه لازم است برای این قبیل روابط محدودیت و چهارچوب هایی در نظر بگیری. برای مثال فکر کن به معلمی خاص علاقمند شدی و حالا میلی درونی تو را وسوسه می کند که ساعت های تفریح به دیدنش بروی و یا باب گفتگوی با او را بدون اینکه بهانه مشخصی وجود داشته باشد با او باز کنی، این جا لازم است اراده و تصمیم تو پا در میان بگذارد و جلوی تو را بگیرد. یعنی از حالا به بعد ضمن اینکه به احساست احترام می گذاری و علاقمندی نسبت به فردی مانند معلمانت را می بینی و می پذیری اما به خودت اجازه نمی دهی که رفتاری نشان دهد که نشان دهنده وابستگی و یا کوچک شدن خودت باشد.

نکته دیگر این است که خوب است تلاش کنی تا مهر ورزیدن و یا دریافت محبت از دیگران را در گروه معلمانت محدود نکنی و خصوصا مهر و محبت خانواده ات را بیشتر ببینی و درک کنی و در عین حال خودت هم به آن­ها (خانواده ات) بیشتر محبت کنی زیرا این کار موجب می شود تا میل و نیاز درونی تو که دریافت محبت است از طریق افرادی که محبتی سالم و بی غرض دارند بیشتر برطرف شود و کمتر به سرزنش خودت و یا شکست های شخصیتی منجر شود.

هر وقت فرصت داشتی درباره مهرطلبی و مهر طلب ها بیشتر مطالعه کن. شاید نسبت دادن این ویژگی به خودت از ریشه غلط باشد و تو فقط درگیر گذر از نوجوانی چنین ویژگی هایی را تجربه کرده ای.

موفق باشی

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من اصلا اجتماعی نیستم

‫1 نظر ارسال شده در “حدود سه ساله که تو مدرسه به معلمام وابسته میشم

 1. یه دختر :

  سلام…
  دقیقا مشکل منم همینه۱
  از یک سری معلم های خاص با اخلاق های خاص به شدت خوشم میاد…
  سه سال تمام در گیر یه نفر بودم و هستم.. یهو می بینی یک ساعت یا دو ساعت تو فکر فرو رفتم…
  بعد از عوض کردن مدرسه ام ، دقیقا معلمی با همون خصوصیات دارم که در هفته سه روز باهاشون کلاس دارم…
  دارم تلاش می کنم لاقل وابسته این یه مورد نشم چون اصلا به نظرم خوب نیست…
  دارم از فکر کردن به اون دو تای قبلی دیوونه می شم حالا چه برسه به این جدیده! خدا رحم کنه….
  هر وقت سر کلاسشونم کلا ذهنم میپره پیش اون یکی دبیرام… واقعا دارم دیوونه می شم…
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.