حس لمس اجسام در دنیای مجازی با دستکش هوشمند!

لمس اجسام (2)محققان در دانشگاه سن دیه‌گو کالیفرنیا موفق به توسعه دستکش‌های سبک وزنی شدند که مقاومتی که فرد هنگام لمس یک جسم واقعی احساس می‌کند را شبیه‌سازی می‌کند.

در آزمایشات اخیر که نواختن یک صفحه کلید مجازی پیانو بود، محققان از یک حسگر حرکتی “لیپ موشن” Leap Motion)) برای تشخیص حرکات دست کاربر در جهان واقعی استفاده کردند.

در این آزمایشات یک رایانه تعیین می‌کند که این حرکات در جهان مجازی چگونه خواهد بود و دستکش را مطابق با آن فعال می‌کند. اگر حرکت یک انگشت در زندگی واقعی باعث فشرده شدن یک کلید مجازی شود، انگشت دستکش برای ارائه احساس مقاومت فعال می‌شود.

لمس اجسام (1)همه این ها به کمک لوله‌های لاتکس متورم شونده که “ماهیچه مصنوعی پنوماتیکی” (ا Pneumatic artificial muscles )نام داشته و در امتداد پشت هریک از انگشتان دستکش و در الیاف آن تعبیه شده، انجام می‌شود. هنگامی که یکی از لوله‌ها متورم می‌شود، در انگشت حس مقاومت ایجاد می‌کند که هرچه این تورم بیش تر باشد، میزان مقاومت بیش تری حس می‌شود.

محققان این پژوهش در حال کار برای ارزان‌تر و کوچک تر کردن این دستکش هستند علاوه بر این آن ها قصد دارند تا استفاده از حسگرهای یک پارچه برای تعیین موقعیت دستکش را جایگزین استفاده از قطعات شرکت “لیپ موشن”(Leap Motion ) کنند.

ایسنا

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ابداع یک صفحه کلید هوشمند پوشیدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *