چرا حشرات ماقبل تاریخ ،حشرات غول پیکری بودند؟

قبل از دایناسورها، حشرات غول پیکر جهان را اداره می کردند!

زمانی که نسبت به حشرات مرده بر روی شیشه جلوی ماشین شاکی می شوید، باید از چرخه طبیعت سپاسگزار باشید که امروزه حشرات به میزان قابل توجهی کوچکتر از اجداد ماقبل تاریخ خود هستند.صدها میلیون سال پیش، نسلی از حشرات غول پیکر بر روی زمین رایج بودند.

اما سال هاست که در فیلم ها از این حشرات افسانه ای برای ترساندن و سرگرم کردن میلیون ها نفر استفاده کرده اند. این حشرات عظیم که در فیلم ها به تصویر کشیده شده اند، بیشتر در حوزه علمی تخیلی وجود دارند. با این حال، حشرات با ابعاد غول پیکر واقعاً 300 میلیون سال پیش وجود داشتند. آنها به بزرگی کامیون های کمپرسی نبودند، اما اندازه برخی از آنها چندین برابر بزرگتر از بستگان امروزی آنها بود. 

حشرات غول پیکر

فسیل یکی از این جانوران برای اولین بار توسط محققان در کانزاس در سال 1937 شناسایی شد که دارای بالی با طول بیش از 0.5 متر بود که هنوز یکی از بزرگترین حشرات شناخته شده ای است که تاکنون کشف شده است. این فسیل مربوط به 300 میلیون سال پیش است.
سوالی که ذهن ها را به خود مشغول کرده است این است : در حالی که بیش از یک میلیون نوع حشره امروزه در دنیای جانوران زندگی می کنند، حشرات غول پیکر واقعا دیگر وجود ندارند؟ چرا آنها ناپدید شدند؟

علت نابودی حشرات غول پیکر

در اینجا دو دلیل اصلی وجود دارد. مهمترین علت این که فضای ما تغییر کرده است. میلیون ها سال پیش، هوایی که در اطراف سیاره ما بود، گرمتر و مرطوب تر بود و  حاوی اکسیژن بیشتری بود. در طول دوره های پیشین، هوا در زمین حاوی 31 الی 35 درصد اکسیژن بود، اما درحال حاضر 21 درصد اکسیژن در هوا موجوداست. سطح اکسیژن برای حشرات بسیار مهم است زیرا آنها ریه ندارند. در عوض ،منافذی در سراسر بدنشان هست که اکسیژن را مستقیما به بافت های نیازمند می رسانند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ضد آفتاب‌های مناسب چه ویژگی‌هایی دارند؟

حشرات غول پیکر

دلیل دیگر بر ناپدید شدن حشرات غول پیکر، وجود پرندگان عظیم الجثه در آن دوره است. بر طبق تحقیقات، دایناسورهای باستانی توانایی پرواز را توسعه دادند و در نهایت تبدیل به پرندگان غول پیکر شدند. در نهایت از طریق شکار و رقابت با اندازه حشرات به دام افتادند.

اولین پرنده عظیم الجثه شناخته شده، حدود 150 میلیون سال پیش ظاهر شد. محققان در مقاله ای در مجله علمی «لایو » ثابت کردند که سرعت این پرندگان از حشرات بیشتر بوده است. تغییر در اندازه حشرات تدریجی است. این تغییر تدریجی کاملا مناسب با تکامل تدریجی پرندگان در آن زمان است. این تناسب باعث شده نسل حشرات تاکنون باقی بماند.

چرا حشرات ماقبل تاریخ ،غول پیکر بودند؟

 

4.4/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *