, ,
,

حضرت سلیمان علیه السلام

«یکی از پیامبران بزرگی که دارای حکومت بی‏ نظیر و بسیار بزرگ بود، حضرت سلیمان بن داوود – علیه السلام – است که نامش هفده بار در قرآن آمده است.»

سلیمان – علیه السلام – حکومت بزرگی به دست آورد که در آن جنّ و فرشتگان و حیوانات و باد، همه تحت فرمان او بودند، و بر کل زمین فرمانروایی می کرد.

پایتخت او بیت المقدس در شام بود. در همین عصر در سرزمین سبأ، زنی به نام «بلقیس» بر انجا حکومت می‏ کرد که قصر و ثروت زیادی داشت، ولی او و ملتش به جای خدا، خورشید پرست .

یکروز هُدهُد پیش سلیمان – علیه السلام – آمد و چنین گزارش داد:

«من از سرزمین سبأ، خبری آورده‏ام. زنی را دیدم که بر مردم حکومت می‏ کند و همه چیز مخصوصاً تخت عظیمی را در اختیار دارد. دیدم آن زن و ملتش خورشید را می پرستند و برای غیر خدا سجده می‏ نمایند.»

سلیمان – علیه السلام – نامه‏ای برای ملکه سبا نوشت و او را دعوت به توحید کرد. نامه کوتاه اما بسیار پر معنا بود و در آن چنین آمده بود: «به نام خداوند بخشنده مهربان – توصیه من این است که برتری جویی نسبت به من نکنید و به سوی من بیایید و تسلیم حق گردید.»

هُدهُد نامه را با برداشت و از شام پرواز کرد و نامه را کنار تخت بلقیس انداخت. بلقیس در کنار تخت خود نامه‏ای پیدا کرد که پس از خواندن آن دریافت که نامه از طرف شخص بزرگی برای او فرستاده شده است و مطالب با ارزشی دارد. بزرگان کشور خود را به جمع و با آنها در این باره مشورت کرد. آنها گفتند: «ما نیروی کافی داریم و می‏ توانیم بجنگیم و هرگز تسلیم نمی‏ شویم.»

ولی بلقیس صلح دوستانه را به جنگ ترجیح می‏ داد و این را دریافته بود که جنگ موجب ویرانی می‏شود، و تا راه حلّی وجود دارد نباید آتش جنگ را برافروخت. بلقیس گفت: من با فرستادگان هدیه برای سلیمان، او را امتحان می‏کنم. اگر او پیامبر باشد میل به دنیا ندارد و هدیه ما را نمی‏پذیرد، و اگر شاه باشد، می‏ پذیرد. در نتیجه اگر دریافتیم او پیامبر است، قدرت مقاومت در مقابل او را نخواهیم داشت و باید تسلیم حق گردیم.

فرستادگان ملکه سبأ به بیت المقدس و پیش حضرت سلیمان – علیه السلام – آمدند و هدایای ملکه سبأ را به او تقدیم کردند امّا همین که با سلیمان روبرو شدند، صحنه عجیبی در برابر آنان نمایان شد.

سلیمان – علیه السلام – نه تنها از آنها استقبال نکرد، بلکه به آنها گفت: «آیا شما می‏خواهید مرا با مال خود کمک کنید درحالی که این اموال در نظر من بی‏ارزش است، بلکه آن چه خداوند به من داده از آن چه به شما داده برتر است.»فرستاده مخصوص سلیمان با همراهان به یمن بازگشتند و عظمت مقام و توان و قدرت سپاه سلیمان و نپذیرفتن هدیه را به ملکه سبأ گزارش دادند.

بلقیس دریافت که ناگزیر باید تسلیم فرمان سلیمان گردد .به دنبال این تصمیم با جمعی از اشراف قوم خود حرکت کردند و یمن را به قصد شام ترک کردند، تا از نزدیک به تحقیق بیشتر بپردازند.هنگامی که سلیمان از آمدن بلقیس و همراهانش به طرف شام اطلاع یافت، به حاضران فرمود: «کدام یک از شما توانایی دارید، پیش از آن که آنها به این جا آیند، تخت ملکه سبأ را برای من بیاورید.»

یکی از جنّها گفت: من آن را نزد تو می‏ آورم، پیش از آن که از بلندشوی. اما یکی دیگر از جنها گفت: من آن تخت را قبل از آن که چشم بر هم زنی، نزد تو خواهم آورد.»طولی نکشید که بلقیس و همراهان به حضور سلیمان آمدند. شخصی به تخت او اشاره کرد و به بُلْقَیس گفت: «آیا تخت تو این گونه است؟!».بلقیس دریافت که تخت خود اوست و از طریق اعجاز، پیش از ورودش به آن جا آورده شده است. او با دیدن این معجزه، تسلیم حق شد و دین حضرت سلیمان را قبول کرد.

قبل از ورود بلقیس به قصر سلیمان، ان حضرت دستور داده بود حیاط یکی از قصرها را از بلور بسازند، و از زیر بلورها آب جاری عبور دهند. هنگامی که ملکه سبأ با همراهان وارد قصر شد، یکی از مأموران قصر به او گفت: «داخل حیاط قصر شو!»ملکه هنگام ورود به حیاط قصر خیال کرد که سراسر حیاط را آب فراگرفته است، به خاطر دامنش را بالا گرفت تا از آن آب بگذرد، در حالی که شگفت زده شده بود که آب در این جا چه می‏کند؟ اما سلیمان – علیه السلام – او را از حیرت بیرون آورد و به او فرمود: «این حیاط قصر است که از بلور صاف ساخته شده است و آب نیست.» ملکه سبأ نشانه‏های زیادی از حق بودن دعوت سلیمان – علیه السلام – را دید و از طرفی با آن همه قدرت، او دارای اخلاق نیک خاصی بود که هیچ شباهتی به اخلاق شاهان نداشت ، پس گفت: پروردگارا! من به خود ستم کردم و با سلیمان – علیه السلام – برای خداوندی که پروردگار جهانیان است اسلام آوردم.»به خاطر همین با علاقه ایمان آورد .

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید