,

در طول تاریخ، انسان‌ها توانسته‌اند مطالب بسیاری را درباره‌ی زمین یاد بگیرند. اتفاقات زیادی هستند که ما از آن‌ها بی‌خبر هستیم و شگفتی‌های بسیار جالبی درباره‌ی زمین وجود دارد که با شنیدنشان حیرت‌زده می‌شوید. با دانستن این حقیقت‌ها، دانش شما نسبت به کره‌ی زمین بیشتر می‌شود و حتی تشویق می‌شوید به دنبال کشف حقایق بیشتری بروید.

به چند نمونه از این حقایق توجه کنید.

سوراخ لایه‌ی ازون بر فراز زمین کوچک‌تر می‌شود

شگفتی های زمین

تحقیقات نشان داده است که سوراخ لایه‌ی ازون در سال ۲۰۱۵ و روی قطب جنوب نسبت به سال ۲۰۰۰ حدود ۴ میلیون کیلومتر مربع کوچک‌تر شده است. اکنون این آسیب بزرگ با کمک سازمان‌های بین‌المللی و روندی که برای کوچک‌تر شدن سوراخ لایه‌ی ازون در پیش گرفته شده رو به بهبودی است.

انسان‌ها باعث سوراخ‌شدن لایه‌ي ازون شده‌اند و جالب اینجاست که حالا خود انسان‌ها برای جلوگیری از بزرگ‌تر‌نشدن این سوراخ دست به کار شده‌اند.

فصل بهار

شگفتی های زمین

سفر بهار با سرعتی حدود ۲ مایل بر ساعت اتفاق می‌افتد! دانشمندان با مطالعه روی تغییرات فصلی به این موضوع پی برده‌اند.

بالا نرفتن فشار خون

شگفتی های زمین

این یک اتفاق عادی است که شما در حال صعود به قله‌ی یک کوهستان فشار خونتان بالا برود اما کوهستان تیان‌شان تنها مکانی است که شما حتی در ارتفاعات فشار خونتان ثابت است. به کسانی که فشار خون دارند پیشنهاد می‌شود که در این کوهستان کوهنوردی کنند.

جزیره‌ای که خاک آن صابون دارد

شگفتی های زمین

کیمولوس، جزیره‌ی یونانی در دریای اژه، تنها ۲۰٫۶ مایل مربع مساحت دارد و از ویژگی‌های جالبی برخوردار است. وقتی در این جزیره باران می‌بارد جزیره با کف صابون پوشانده می‌شود. مسئله این است که خاک کیمولوس از خاک رس صابونی تشکیل شده است؛ صابونی طبیعی که افراد محلی برای شست‌وشو از آن استفاده می‌کنند.

رودخانه‌ی آرام

شگفتی های زمین

رودخانه‌ي آمازون یک برادر دوقلو دارد. حمزه، یک رودخانه‌ی غیررسمی است که به موازات رودخانه‌ي آمازون حدود ۱۳۰۰۰ فوت زیر زمین جریان دارد. طول این رود خانه ۳۷۰۰ مایل و عرضش ۲۴۸ مایل است. حمزه با سرعتی بسیار کم، تقریباً چند کیلومتر در سال، جریان دارد. این سرعت کندتر از سرعت حرکت یخچال‌های طبیعی است. حمزه در اعماق اقیانوس اطلس به دریا می‌ریزد.

ذوب یخ‌های زمین

شگفتی های زمین

مطالعات اخیر نشان داده است که فقط در ۲۵ سال گذشته در قطب جنوب بیش از ۳ تریلیون تن از یخ‌های زمین آب شده‌اند. در سال ۲۰۱۷ کوه یخی لارسن از یخ‌های قطب جدا شد که وزن آن به تنهایی بیش از یک تریلیون تن است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – امیرحسین رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید