,
حقوق نوجوانان

یکی از حقوقی که افراد دارند و ما معمولا به آن توجه نمی کنیم حق انتخاب است. خيلى از ماها خيلى اوقات به جاى ديگران، مخصوصا افراد كوچكتر از خودمان، تصميم مى گيريم چون فكر مى كنيم آن ها خوب و بدشان را نمى شناسند، آن ها بلد نيستند و تجربه ندارند و در كل ما «همه چيز دان» هستيم!

این مدلی لاکچری نباشید!

حتما خودتان بارها در شرایطی قرار گرفته اید که به شما اجازه انتخاب داده نشده. یکی از ملموس ترین هایش همین انتخاب رشته است. این روزها رشته تجربی خیلی همه‌گير شده و خانواده ها معمولا اصرار دارند که بچه هایش تجربی بخوانند. در صورتی که اینجا حق با شماست و شمایید که انتخاب می کنید چه رشته ای را بخوانید.

هرچند این حق انتخاب به معنای مشورت نکردن نیست. یعنی پیش از هر انتخابی باید درست و حسابی با بزرگترها و کسانی که تجربه دارند مشورت کنید. بعد با سنجیدن همه جوانب دست به انتخاب بزنید.

در واقع نباید کله شق باشیم. فکر نکنیم اگر بدون مشورت کاری انجام بدهیم خیلی لاکچری هستیم! يعني اگر مي خواهيم لاكچري باشيم لااقل اين مدلي نباشيم.

گیر سه پیچ ندهید!

افراد حق دارند انتخاب کنند که مثلا حالا دلشان می خواهد به پارک بروند یا نه. برای همین نمی توانید با توسل به زور و تهدید به مرگ! و گاهی هم الفاظ رکیک! دوستانتان را وادار کنید که با شما جایی بیايند.

حرف حساب این است که گیر سه پیچ ندهید! دوستتان یا دلش می خواهد بیرون بیاید و یا دلش می خواهد توی خانه بماند و حتی وقتش را به بطالت بگذراند.

به هرحال ما نمی توانیم کسی را وادار کنید کاری را که دوست ندارد انجام بدهد. پس ما بايد توانايي اين را داشته باشيم كه از ديگران «نه» بشنويم.

برای نقشه خبیثانه تان، رای کسی را نزنید!

مثلا دیده شده دو دوست با هم برای خرید روسری رفته اند. کسی که می خواهد خرید کند از رنگ زرد خوشش آمده. بعد آن یکی دوست سعی می کند رای دوستش را بزند. با گفتن جملاتی مشابه این:

«زردش قشنگ نیست. آدم گرمش می شه!»

«زردش اصلا به پوستت نمیاد. شبیه مریض ها می شی!»

«زردش زود لک می شه!»

«زردش بوقه!»

«خانم چراغ كى سبز مى شه؟!»

حالا اگر شما ماجرای این روسرى خريدن را دنبال کنید متوجه می شوید آن دوستی که یک سره نظر می دهد می خواهد با یک نقشه حرفه ای روسری دوستش را برای مهمانی آخر هفته قرض بگیرد و جلوی دخترخاله اش پز بدهد. و چون رنگ زرد به آن مانتوى گل گلی اش نمی آید می خواهد رای دوستش را بزند تا رنگ سبزش را بخرد.

پس بيايد اين آدم ها را سرلوحه زندگى مان كنيم. نه از آن جهت كه مثل آن ها رفتار كنيم، از اين جهت كه شبيه شان نباشيم. (يك چيزى مثل ادب از كه آموختى؟ از بى ادبان). پس اگر تا الان اينطورى بوده ايد سريع متحول بشويد و با نقشه هاى خبيثانه تان حق انتخاب را از ديگران نگيريد.

***

دايره حق و حقوق افراد در «انتخاب كردن» گسترده است. به نظر شما افراد چه حق و حقوق ديگرى درباره انتخاب كردن دارند؟

اختصاصى نشريه‌ى اينترنتى نوجوان‌ها – ياسمن رضائيان

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید