حق و حقوق به زبان نوجوانانه؛ نوبر در نوبر در آپارتمان ما!

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضائیان:

آپارتمان.سایت نوجوان ها (1)همسایه ما، آقای «نوبری»، واقعا نوبر است! البته خانواده اش هم نوبر هستند! صبح ها با سر و صدای بچه هایشان برای رفتن به مدرسه روزمان را شروع می کنیم. ظهرها هم هجده هزار بار آسانسور را بالا و پایین می کنند و این نشان می دهد بچه هایشان از مدرسه برگشته اند، دارند می روند از سوپر، ماست بخرند، دوباره می روند پایین که نان بخرند، یادشان رفته بود با ماست، پنیر هم بخرند و دوباره می روند پایین که پنیر بخرند و… خلاصه سرتان را درد نیاورم. آسانسور بازی هایشان که تمام می شود، صدای تلویزیون شان بلند می شود و ما پا به پای آنها باید اخبار گوش بدهیم. شب ها هم ساعت دوازده، تازه دم در و موقع خداحافظی با مهمان هایشان حرف هایشان گل می اندازد و بلند بلند حرف می زنند و می خندند. یک بار مدیر ساختمان به آنها تذکر داد که حق و حقوق همسایه ها را رعایت کنند اما در نهایت با جمله «چهاردیواری اختیاری» مواجه شد. می بینید؟ ایشان نه تنها فرهنگ آپارتمان نشینی ندارد که ادب هم ندارد! من که می گویم نوبر است!

***

آپارتمان نشینی قوانین ساده اما مهمی دارد که ساکنین باید آنها را رعایت کنند. یکی از این قوانین رعایت حق و حقوق همسایه هاست. اما این حق و حقوق چه چیزهایی هستند؟

1. بیش از حد از آسانسور استفاده نکنید. یعنی اگر می شود با یک بار استفاده از آسانسور کارها را انجام بدهید استفاده های دفعات بعدی اضافه است. اگر یک آقای نوبری دارید برایش جا بیندازید که ظرفیت آسانسور یک نفر نیست و همه می توانند با هم بالا و پایین بروند تا آسانسور بیچاره از نفس نیفتد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پرورش پروانه در خانه

2. حواسمان به ساعت های استراحت باشد. این ساعت محدوده 1 تا 4 ظهر و 9 شب تا 8 فردا صبح است. حالا اگر همسایه ای مثل آقای نوبری اینها داشته باشید که با ساعت ایران زندگی نکنند و ساعت شان با ساعت کانادا تنظیم شده باشد باید اول همه همسایه ها جمع شوند و ایشان را توجیه کنند تا ساعت شان را با ایران هماهنگ کنند!

3. مشاعات را حریم اختصاصی نکنید. مشاعات یعنی مکان های مشترک در یک ساختمان، مثل پاگرد طبقات. یعنی کسی حق ندارد داخل پاگرد وسیله بگذارد. حتی در بعضی از آپارتمان ها گذاشتن جاکفشی در پاگرد ممنوع است. چه برسد مثل اینکه مثل خانواده آقای نوبری کفش هایتان تا دم آسانسور شوت شده باشند!

4. اگر در طبقات بالاتر ساکن هستید باید حواستان باشد داخل خانه ندوید و وسایل سنگین را مرتب روی زمین نکشید تا طبقه پایینی ها فکر نکنند سقف دارد روی سرشان خراب می شود!

***

به نظر شما همسایه ها دیگر چه حق و حقوقی نسبت به هم دارند؟

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *