حل معمایی دیگر در هرم بزرگ جیزه!

t حل معمایی دیگر در هرم بزرگ جیزه!

این پرسش همواره یکی از بزرگ ترین معماهای جهان بوده‌ است: چطور جامعه‌ای در عصر برنز با کم ترین میزان امکانات و فناوری موفق به خلق هرم بزرگ جیزه، قدیمی‌ ترین و تنها بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان شده‌ است؟

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

هرم بزرگ جیزه (1)

باستان‌شناسان اکنون شواهد قابل توجهی به دست آورده‌اند که نشان می‌دهند چگونه مصری‌های باستان در حدود سال ۲۶۰۰ پیش از میلاد بلوک‌های سنگ آهک و گرانیتی را از فاصله ۸۰۰ کیلومتری به محل بنای هرم می‌آوردند تا مقبره فرعون کوفو را بنا کنند.

این هرم با ارتفاعی برابر ۱۴۶ متر بزرگ ترین هرمی بود که در مصر بنا شده‌ بود و دست‌کم تا قرون وسطی این هرم بزرگ ترین سازه دست‌ساز بشر روی زمین بود. اکنون با کشف پاپیروسی باستانی، یک قایق تشریفاتی و سیستم مبتکرانه راه‌آب‌ها محققان زوایای جدیدی را از زیرساختاری که سازندگان هرم ایجاد کرده‌اند کشف کرده‌اند.

هرم بزرگ جیزه (2)

هرم جیزه چگونه ساخته شد؟

محققان دریافته‌اند که هزاران کارگر ماهر با کمک قایق‌های چوبی روی رود نیل ۱۷۰ هزار تن سنگ آهک را که با طناب به یک دیگر بسته شده بودند، از مسیر سیستم ویژه کانال‌هایی که در نزدیکی محل بنای هرم‌ها ایجاد شده‌ بودند به محل ساخت و ساز انتقال داده‌اند. تکه پاپیروسی باستانی نیز که در بندر وادی الجرف کشف شده‌ است بر نقش قایق‌ها در ساخت و ساز هرم‌ها تاکید دارد. این پاپیروس توسط میرر، ناظر مسئول گروهی ۴۰ نفره از کارگران ماهر نوشته شده‌ و اولین گزارش از ساخت و ساز هرم بزرگ جیزه‌ است که جزئیاتی دقیق از چگونگی حمل سنگ‌های آهک از «تورا» به جیزه را توضیح داده‌ است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه با کسانی که از آنان خوشمان نمی‌آید، رفتار کنیم؟

هرم بزرگ جیزه (3)

میرر در یادداشت‌های خود درباره ایجاد خاکریزهایی برای انتقال آب رود نیل به درون کانال‌های دست‌سازی که برای انتقال تکه‌های غول‌ پیکر سنگ ساخته شده‌ بودند توضیح داده‌ است. اگرچه از گذشته باور بر این بود که سنگ‌های گرانیت اتاقک‌های داخلی هرم از آسوان در فاصله ۸۵۷ کیلومتری جنوب جیزه به این منطقه آورده شده‌ است،‌ اما سنگ‌های آهکی از تورا و از فاصله ۱۲ کیلومتری به محل ساخت هرم حمل شده‌اند و همواره بر سر چگونگی حمل این سنگ‌ها اختلاف نظر بوده‌ است. با کشف کانال‌های آبی در زیر فلات جیزه توسط باستان‌شناسی به نام مارک لنر، بخش بزرگی از معمای ساخت هرم جیزه حل شد.

برترین‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *