خانواده من همش من رو مجبور میکنند که چیز هایی رو که خودم علاقه ای ندارم را انجام دهم و…

پرسش

خانوادم همش من  رو مجبور میکنن که چیز هایی رو که خودم هیچ علاقه ای به آن ها ندارم، انجام بدم و همیشه به من میگن: بچه های فامیل از تو بهترن. لطفا بگید چیکار کنم؟

پاسخ

اینکه کسی مجبور باشه مطابق میل دیگران رفتار کنه حس خوبی نیست و این را می توانم کاملا درک کنم. اما نکته مهم این است که نمی دانم خانواده تو در چه زمینه­ هایی و تا چه اندازه ­ای از تو انتظار دارند. گاهی ممکن است انتظارات خانواده در خصوص مسائل مهمی باشد که دقیقا با جایگاه اجتماعی تو ارتباط دارد و شاید هم توقع آن ها در اندازه و زمینه ای باشد که بودن و نبودن آن رفتار تاثیر چندانی در زندگی تو ندارد. به همین خاطر، ابتدا باید با این انتظارات آشنا باشیم و چه خوب است که تو این موضوع را برای خودت روشن کنی و سپس در مورد آن ها تصمیم بگیری.

برای این منظور توصیه می ­کنم با خانواده­ ات یک جلسه خانوادگی برپا کنی، در این جلسه حضور تو به همراه والدینت ضروری است. لازم است از پیش، زمان مناسب جلسه را شناسایی و به والدینت اعلام کنی. در این جلسه از والدین خود بخواه تا در مورد انتظاراتشان از تو صحبت کنند. بگویند که در مورد چه چیزهایی و چرا از تو توقع دارند تا به گونۀ دیگری رفتار کنی. اگر دلایل آن ها قانع کننده بود که دیگر کاری نداریم جز اینکه شما در مورد راه بازگویی انتظاراتشان یادآوری کنی که هرگز مقایسه کردن تو با دیگر فرزندان اقوام پسندیده و مناسب و موثر نیست. البته یادت باشد که در این یادآوری کردن حتما جانب احترام را هم داشته باشی.

اما اگر نظراتشان تو را قانع نکرد و به نظرت رسید که منطق آن را یا درک نمی ­کنی و یا واقعا منطقی نیست در این صورت، تلاش کن تا دلالیت را برای آن ها شرح بدهی تا متوجه غیر منطقی بودن انتظارشان بشوند. اما باید قول بدهی که تلاشت را بکنی تا درک درستی از انتظارات و چرایی مقصود آن ها به دست آوری.

اگر دوست داشتی مرا در جریان این گفتگو قرار بده.

برای طرح پرسش از خانم دکتر سلیقه دار در کادر پایین صفحه پیام بگذارید و یا از طریق ایمیل [email protected] اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *