خطر افسردگی در کمین نوجوانان قربانی قلدری

t خطر افسردگی در کمین نوجوانان قربانی قلدری

افسردگی یکی از مشکلات روحی و روانی شایع در جوامع امروزی است که به ویژه در بین نوجوانان و جوانان بسیار رایج شده است. این مشکل می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای سلامت روحی و جسمی فرد داشته باشد و در بسیاری از موارد به اختلالات جدی در زندگی روزمره فرد منجر شود. اما چرا افسردگی به چنین ابعادی گسترش یافته است؟ آیا علت اصلی آن در فشارهای اجتماعی، خانوادگی یا حتی در قلدری  نوجوانان قرار دارد؟

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

نوجوانان و جوانان به عنوان گروهی حساس و آسیب‌پذیر، ممکن است به راحتی تحت تأثیرات منفی قرار گیرند. قلدری به معنای هر گونه فشار، تهدید، تحقیر یا سوء استفاده از قدرت بر روی فرد دیگری است که ممکن است به صورت فیزیکی، روانی یا اجتماعی صورت بگیرد. این اقدامات می‌توانند منجر به کاهش اعتماد به نفس، افزایش استرس و اضطراب، و در نهایت افسردگی شوند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد نوجوانانی که توسط هم سن و سال های خود مورد زورگویی و قلدری قرار می گیرند به طور جدی در معرض خطر افسردگی قرار دارند.به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از پایگاه اینترنتی DailyMail، نتایج این تحقیق نشان می دهد، اقدامات موثرتری برای جلوگیری از زورگویی و قلدری در مدارس باید صورت گیرد.

خطر افسردگی در کمین نوجوانان قربانی قلدری

 

این تحقیق که به رهبری پرفسور لوسی بوز از دانشگاه آکسفورد انجام شده است، نشان می دهد حدود یک سوم از افرادی که در جوانی دچار افسردگی می شوند در نوجوانی توسط هم سن و سالهای خود مورد زورگویی و قلدری قرار گرفته بوده اند. بر اساس نتایج این تحقیق، نوجوانانی که مدام مورد قلدری قرار می گرفتند تقریبا دو برابر بیشتر از نوجوانانی که قربانی زروگویی نبودند احتمال داشت که در دوران جوانی برای حداقل دو سال دچار افسردگی شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نابودی کاخ های اصفهان به دست ظل السلطان

نتایج تحقیق

پرفسور بوز و همکارانش در این تحقیق به ارتباط زورگویی در سن 13 سالگی و افسردگی در سن 18 سالگی پرداختند. این تحقیق روی 3 هزار و 898 نفر انجام شد.نتایج نشان داد که 683 نفر حداقل یک بار در هفته مورد زورگویی قرار می گرفتند. حدود 15 درصد از همین گروه در سن 18 سالگی دچار افسردگی بودند. فقط حدود 5 درصد از افرادی که در 13 سالگی مورد قلدری قرار نگرفته بودند در 18 سالگی دچار افسردگی شده بودند.

این تحقیق نشان داد شایع ترین نوع زورگویی و قلدری در مدارس گذاشتن نام ها و القاب نامناسب روی افراد (36 درصد موارد) و گرفتن وسائل به زور (23 درصد موارد) است.نتایج این تحقیق هم چنان نشان داد اکثر نوجوانان قربانی زورگویی و قلدری هرگز چیزی در این باره به والدین و یا معلمانشان نمی گویند، مگر این که مورد قلدری فیزیکی مانند کتک خوردن قرار گرفته باشند. نتایج این تحقیقات حاکی از این است که مسئولان مدارس و والدین با دقت و هوشیاری باید اطمینان حاصل کنند که دانش آموزانشان و فرزندانشان مورد زورگویی قرار نمی گیرند.

خطر افسردگی در کمین نوجوانان قربانی قلدری

با توجه به اینکه نوجوانان در دوره‌ای حساس از زندگی‌شان قرار دارند و در حال شکل‌گیری هویت و شخصیت هستند، تأثیرات منفی قلدری بر آن‌ها بسیار چشمگیر است. بنابراین، لازم است که جامعه و خانواده‌ها به این مسئله توجه کافی را داشته باشند و برای پیشگیری از وقوع آن، تلاش کنند.

برای پیشگیری از قلدری و حفظ سلامت روحی نوجوانان، اقدامات مختلفی قابل انجام است. به عنوان مثال، آموزش‌های مناسب در مدارس و خانواده‌ها می‌تواند نقش مؤثری در شناخت و پیشگیری از قلدری داشته باشد. همچنین، باید فضای مناسب برای گفت‌وگو و ابراز احساسات برای نوجوانان فراهم شود تا بتوانند با مشکلات خود به صورت باز و صادقانه برخورد کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی چگونه یک زیر موس نمدی بسازیم؟

به علاوه، حمایت و همراهی با نوجوانان و جلب توجه به مشکلات آن‌ها نقش مهمی در پیشگیری از افسردگی و تأثیرات منفی قلدری خواهد داشت. این امر نه تنها به کاهش خطرات روانی مرتبط با قلدری کمک می‌کند، بلکه به تقویت رابطه خانوادگی و اجتماعی نوجوانان نیز کمک می‌کند.

با تلاش مشترک جامعه، خانواده‌ها، مدارس و سایر نهادهای اجتماعی، می‌توان به پیشگیری از قلدری و افسردگی در بین نوجوانان کمک کرد. همچنین، لازم است که مسئولین سطح دولتی نقش خود را در پشتیبانی از برنامه‌ها و سیاست‌های پیشگیرانه در این زمینه بازنگری کنند و تلاش کنند تا منابع لازم برای این منظور تخصیص یابد.

با همکاری همه اقشار جامعه و تأکید بر آموزش‌های مناسب در زمینه شکاف‌افزایی و پذیرش تفاوت‌ها، می‌توان به جامعه‌ای سالم‌تر و پویاتر دست یافت. به جای چشم‌پوشی و نادیده گرفتن مشکلات، لازم است که با همکاری مستمر و هماهنگ، به پیشگیری از قلدری و افسردگی در جامعه بپردازیم.

 

آشنایی با مهم‌ترین پیامدهای تحقیر نوجوانان

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *