خودباوری، عزت نفس و پذیرفتن آنچه که هستیم

خودباوری

آیا تا به حال آرزو کرده اید که ای کاش می توانستید بدن خود را تغییر دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، باید بدانید که تنها نیستید. بسیاری از مردم از برخی از ویژگی های جسمانی خود راضی نیستند. این مسأله موضوع بسیار مهمی است، زیرا می تواند عزت نفس شما را کاهش دهد.
فراموش نکنید که نیاز نیست اندام فوق العاده و صورت بسیار زیبایی داشته باشید. آنچه که شما به آن نیاز دارید، خودباوری است یعنی پذیرفتن آنچه که هستید و دوست داشتن ویژگی های ظاهری‌تان . 

برای آنکه احساس بهتری داشته باشید برای شما چند پیشنهاد داریم.

بدن خود را بپذیرید

– هیچکس کامل نیست: پ س برای رسیدن به خودباوری ،بدن خود را آنطور که هست بپذیرید، با او دوستانه رفتار کنید و نگاه منتقدانه خود را متوقف کنید.

– به خودتان احترام بگذارید: وقتی بدن و ویژگی های جسمانی خود را در جمع و در کنار دیگران مورد نقد قرار می دهید، به عزت نفس خود آسیب می زنید. فراموش نکنید که این کار شما را به اندازه زمانی که دیگران بدنتان را مورد تمسخر قرار می دهند، آزار می دهد. با خودتان مهربان باشید و به آنچه که هستید احترام بگذارید.

خودباوری

برای رسیدن به خودباوری بدن خود را دوست داشته باشید

– به بخش هایی از بدنتان که دوستشان دارید توجه کنید: شاید شما صورت، دست، مو و یا چشم هایتان را دوست داشته باشید. آیا تا به حال متوجه شدید که لبخند زیبایی دارید؟ بدون شک، هر کس زیبایی هایی دارد. نقاط مثبت خود را پیدا کنید و از آنها لذت ببرید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهکارهای حفظ سلامت در شب امتحان

– روی آن کاری که بدن شما می تواند انجام دهد، تمرکز کنید: به بدن خود فکر کنید. به شما کمک می کند تا راه بروید، شنا کنید، بدوید، بنویسید، حرف بزنید، به صداهای اطرافتان گوش دهید، بخندید و یا گریه کنید. آنچه که در زندگی به شما کمک می کند تا رشد کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید، ویژگی های ظاهری شما نیست، بلکه توانایی های جسمی و ذهنی شما است. شما به کمک بدن و ذهن خود، چیزهایی می سازید و یا آنها را تغییر می دهید. پس برای هر آنچه که می توانید انجام دهید، هر چند اندک، شکرگزار باشید.
– به خودتان توجه کنید: به نیازهای جسمی و روحی خود توجه کنید، اگر نیاز به غذا، استراحت و یا ورزش دارید، به نیازتان بها دهید واز احساسی که به هنگام انجام فعالیت های روزانه دارید، لذت ببرید.

از بدن خود مراقبت کنید

– غذای سالم بخورید: مواد مغذی و آنچه را که برای شما مفید است پیدا کنید. می توانید از متخصص تغذیه کمک بگیرید. غذای ناسالم، نه تنها به جسم شما آسیب می زند، موجب افسردگی و یا اضطراب نیز می شود. سعی کنید به هنگام غذا خوردن آرامش داشته باشید و از غذای خود لذت ببرید. اگر با جسم خود مهربان باشید احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

– استراحت و خواب کافی داشته باشید: با توجه به سن خود، مقدار خواب مناسب را داشته باشد. شب ها به موقع به رخت خواب بروید و سعی کنید از تلفن همراه یا تلویزیون دور باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
انسان خیلی از گناهان را به خاطر لذتش انجام می دهد؛ درست است؟؟

– فعالیت روزانه داشته باشید: می توانید ورزش کنید یا روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی کنید. شنا، کوه نوردی، دویدن، یوگا و یا دوچرخه سواری می توانند گزینه های مناسبی برای شما باشند.

– وزن مناسب خود را حفظ کنید: زمانی که وزن مناسبی داشته باشید، بدن خود را بیشتر دوست خواهید داشت. اگر نیاز به رژیم غذایی دارید، حتما به پزشک و متخصص تغذیه مراجعه کنید.

در مجموع فراموش نکنید زمانی که احساس خوبی به بدن خودتان ندارید و یا عزت نفس خود را از دست داده اید، ممکن است مشکلات دیگری مانند بی خوابی، افسردگی و یا اضطراب را هم تجربه کنید. اگرچنین شرایطی دارید بهتر است به مشاور، روان شناس و یا پزشک مراجعه کنید، از آنها کمک بخواهید و ایمان داشته باشید که اگر به خودباوری برسید همه مشکلات قابل حل خواهند بود.

مجتبی ناطقی:

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *