, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

ضرب المثل آتش بیار معرکه.سایت نوجوان ها (1)ضرب المثل آتش بیار معرکه معمولا در مورد افرادی به کار می رود که از اصل ماجرا دور هستند و ربطی به داستان ندارند اما با دخالت دادن خود در آن جریان و گرم نگه داشتن تنور دشمنی و اختلافات، با حرف ها و کارهای خود شدت اختلافات را بیشتر می کنند.

در اعصار قدیم، موسیقی رواج و محبوبیت زیادی نداشت اما هیچ مجلس و دورهمی برگزار نمی شد که از این نعمت برخوردار نباشد و مطربان و آوازه خوانانی در آن راه نداشته باشند.

بنابراین گروه های بسیاری تشکیل می گردید که تمامی آن ها از نوازنده دف و ضرب و تار، تا خواننده در این جمع همه سر رشته ای از موسیقی داشتند. اما یک نفر با این که کاری به نواختن و خواندن نداشت اگر حضور او نبود هیچ یک کاری از پیش نمی بردند و بساط دستگاه، برچیده می شد. حتما منتظر هستید تا بدانید این فرد کیست و چه مسئولیتی بر عهده دارد؟

دایره نم کن یا آتش بیار فردی بود که با وجود این که هیچ علمی از موسیقی نداشت اما کارش بسیار مهم و اثرگذار بود. دف و ضرب از چوب و پوست حیوانات ساخته می شدند. در فصل تابستان به خاطر گرما و خشکی هوا پوست خشک می شد و در پاییز و زمستان به دلیل رطوبت و سرمای زیاد، سازها مرطوب می گردیدند. این دو باعث می شدند که آلات موسیقی صدای خوب و مورد پسندی ایجاد نکند. بنابراین او در تابستان یک ظرف آب جلوی خود می گذاشت و ساز را قبل از نواختن کمی مرطوب می ساخت. در فصل سرد سال نیز آتشی را آماده می نمود و سازها را روی آن خشک می کرد. اما اگر مجلس شادی و طرب به نحوی که مد نظر بود پیش نمی رفت، گناه را به گردن آتش بیار می انداختند.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید