,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی

ضرب المثل دل به دل راه دارد.سایت نوجوان ها (1)اوایل ظهور اسلام در شبه جزیره عربستان فردی به نام اویس بن عامر که ما امروز او را به نام اویس قرنی می شناسیم، در یمن ساکن بود. او بسیار شیفته و علاقه مند به دیدار و حضور در کنار پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود اما به دلیل این که از مادر پیر و نابینای خود مواظبت می کرد، موفق به رفتن به شهر مدینه نمی شد و در آتش دیدار نبی خدا می سوخت.

اویس از طریق بعضی از نزدیکان و یاران پیامبر (ص) با دین مبین آشنا شده بود و آوازه‌ دین داری او به گوش پیامبر نیز رسیده بود.

اویس روزها را مشغول شتر چرانی بود و با این پول اندکی که بدست می آورد، می توانست زندگی خودش و مادرش را بچرخاند.

وقتی خبر علاقه دیدار اویس به پیامبر رسید و حضرت فرمودند نگهداری از مادرت واجب تر از دیدار با من است، پس سعی کن به او احترام بگذاری و دلش را به دست بیاوری.

اویس این سخنان پیامبر را به گوش دل سپرد ولی شوق دیدار لحظه ای او را رها نمی کرد. بنابراین با مادرش صحبت کرد و او را راضی نمود که سه روزه به مدینه برود تا بتواند نبی خدا را ملاقات کند. تمام وسایلی که مادرش نیاز داشت را آماده کرد و به دو تن از همسایه ها سپرد تا از مادرش مواظبت کنند که بتواند به سفر سه روزه برود. توشه کمی آماده کرد و سریع ترین اسب شهر را خرید. یک روزه به تاخت رفت تا به مدینه رسید.

زمانی که منزل رسول الله را پیدا کرد، سریع خود را به آنجا رساند اما پیامبر آنجا حضور نداشتند و او موفق به دیدار با ایشان نشد و به خاطر قولی که به مادرش داده بود دوباره به سرعت برگشت.

زمانی که نبی خدا (ص) به مدینه برگشتند، فرمودند بوی آشنایی از سمت یمن می آید. آیا کسی در نبود من اینجا آمده است؟ یاران پاسخ دادند آری، اویس قرنی برای ملاقات با شما آمده بود و بنا به قولی که به مادرش داده بود مجبور شد برگردد. پیامبر درباره اویس فرمودند: اویس پیش من است چه کنارم در مدینه باشد چه در یمن.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید