, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

گروهی از دانشجویان فلسطینی در دانشگاه پلی تکنیک الخلیل در کرانه باختری نوعی جلیقه طراحی کردند که به نابینایان کمک می کند بدون استفاده از عصای سفید راه بروند.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از خبرگزاری رویترز، این جلیقه موانع سر راه افراد نابینا را تشخیص می دهد و از طریق پیام هایی که به صورت لرزش ویبراتور و یا صوتی تولید می شود به فرد نابینا هشدار می دهد.

عبدالرحمن البرمیل، یکی از دانشجویانی که در اختراع این جلیقه سهیم بوده است می گوید استفاده از این جلیقه بسیار ساده است. این جلیقه به نابینایان کمک می کند تا فعالیت و نقش بیشتری در جامعه داشته باشند چون به کمک آن می توانند سریع تر و راحت تر حرکت کنند.

متخصصان هلال احمر در اجرای طرح این دانشجویان و ساختن این جلیقه با این دانشجویان همکاری داشته اند.

ایوب السرسور، نابینایی که این جلیقه را آزمایش کرده آن را “عالی” توصیف کرده است.

این اولین باری نیست که چنین جلیقه ای برای نابینایان ساخته می شود. سال گذشته نیز یک وسیله پوشیدنی مشابه با نام Eyeronman در آمریکا به بازار عرضه شد که متشکل از فرستنده های لیزر، امواج فراصوتی (اولتراسوند) و پرتوهای نامرئی فروسرخ (infrared) بود.

نکته ای که اختراع این دانشجویان فلسطینی را مورد توجه قرار داده است این است که بسیار ارزان تر و ساده تر از نمونه های پیشین خواهد بود و این که این دانشجویان با کمترین امکاناتی که در اختیار داشتند موفق به ساخت این جلیقه شده اند.

 برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

حجم: ۳٫۹۵ MB

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید