,

اوکراین کشوری در اروپای شرقی است که بعد از فروپاشی جمهوری شوروی استقلال یافت و اکنون با روسیه هم‌مرز است. کشورهای زیر سلطه‌ی شوروی سال‌ها از داشتن فرهنگ، مذهب و عقاید مستقل منع شده بودند اما بعد از استقلال این کشورها علاوه بر روی آوردن به مذهب، آیین‌های بومی و سنتی خود را نیز احیا کردند.

گروهی در اوکراین سعی کرده‌اند یکی از این‌گونه آیین‌ها را زنده کنند. دختران جوان و باکره‌ی اوکراینی در گذشته‌های دور سربندی می‌بسته‌اند که با گل‌های صحرایی و یا انواع دست‌بافته‌های رنگی تزیین می‌شده است و به این ترتیب آمادگی خود را برای ازدواج با مردان جوان اعلام می‌کرده‌اند.

این گروه فرهنگی با احیای این آیین و تهیه‌ی مجموعه عکسی از دختران جوان سعی کرده‌اند مردم را به بازگشتن به این مراسم زیبا ترغیب کنند.

هرچند که ریشه‌ی این‌گونه مراسم در اوکراین به هزار سال قبل برمی‌گردد. یعنی دورانی که مردم این منطقه نوعی مذهب بت‌پرستی داشتند و بر این اعتقاد بودند که سربندهای رنگارنگ ارواح شریر را از وجود دختران نوجوان دم‌بخت دور نگه می‌دارد.

اما اکنون با کنار گذاشته شدن این‌گونه تفکرات خرافی و توجه به زیبایی و مدهای امروزی این نوع پوشش‌ها احیا می‌شود. مردم اوکراین سعی دارند از این راه پیام صلح و دوستی خود را به سراسر جهان مخابره کنند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید