درس هایی مهم، برای داشتن زندگی بهتر

زندگی بهتر (1)هرکدام از ما مسائل زیادی را در زندگیمان تجربه می‌کنیم و بعد از آن دیگر یک سری اشتباهات را تکرار نمی کنیم، اما واقعا نکات اساسی‌ای که باید به یاد داشته باشیم چه چیزهایی هستند؟

به نظر شما چه چیزهایی هستند که مردم در زندگی آن ها را دیر متوجه می‌شوند؟ چه چیزهایی هستند که اگر بعضی وقت‌ها زودتر متوجه آن ها می‌شدیم می‌توانستیم زندگی بهتری داشته باشیم؟

هرکدام از ما مسائل زیادی را در زندگی‌مان تجربه می‌کنیم و بعد از آن دیگر یک سری اشتباهات را تکرار نمی کنیم، اما واقعا نکات اساسی‌ای که باید به یاد داشته باشیم چه چیزهایی هستند؟

میزان درک ما بر نحوهٔ زندگیمان تاثیرگذار است

نحوهٔ تفسیر و درک دنیا به طور مستقیم بر باورها و نحوهٔ زندگی شما تاثیر می‌گذارد. ادراک همان قدر که تعصب ایجاد می‌کند آگاهی هم ایجاد می‌کند و همان قدر که ترس ایجاد می‌کند کنجکاوی هم ایجاد می‌کند.

حقیقت این است که انسان سیری ناپذیر است وهمواره بیش از آن چه دارد می‌خواهد، حتی اگر این خواستن در ناخودآگاه او باشد. از بدو تولد تا انتهای حیات جامعه همواره بر تحصیل تاکید می‌کند، بر این که یاد بگیریم و بفهمیم که ما قادر به انجام چه کارهایی هستیم؛ اما مشکل اینجاست که شما نمی‌دانید چه چیزهایی را نمی‌دانید و نمی‌فهمید!

حال سوال اینجاست که چطور باید بدانیم که چه چیزهای دیگری را باید بفهمیم و یاد بگیریم؟ می‌توانید با این سوال شروع کنید: من چه چیزایی رو نمی‌دونم و بلد نیستم؟ راجع به چی می‌خوام بیش تر بدونم؟

مهم تر از همه این است که بدانید اشتباه کردن اشکالی ندارد، چراکه این اشتباهات هستند که زمینه ساز رشد ما می‌شوند.

همه چیز موقتی است

اوقات خوش موقتی هستند اوقات بد هم موقتی هستند. پس وقتی اوضاع خوب است خوشحال باشید، از آن استفاده کنید و قدردان این لحظات باشید و وقتی اوضاع بر وفق مراد نیست بدانید که بالاخره از این قضیه گذر خواهید کرد. به یاد داشته باشید که زندگی پر از پیچ و خم و بالا پایین است.

در هر چیزی درسی نهفته است. اغلب قدردان زندگی و زیستن بودن برای افراد دشوار است. ارزش لحظات سختتان را بدانید چراکه این قضیه به مهمی فروتن و قدردان ماندن در لحظات شاد زندگی است!

همه چیز در زندگی موقتی است، پس سعی کنید بیش ترین بهره را از همه چیز ببرید.

اهمیت زندگی در لحظهٔ حال

اگر افسرده هستید در گذشته زندگی می‌کنید و اگر مضطرب هستید در آینده زندگی می کند اما اگر آرامش دارید در لحظهٔ حال زندگی می‌کنید. (فیلسوف چینی)

ما در اغلب اوقات تمایل داریم که نگران اتفاقاتی که قرار است بیفتند باشیم و در چیزهایی که گذشته است غرق شویم. با این که توجه داشتن به آینده امری حیاتی است اما باید مواظب باشید که نگذارید لحظهٔ حال شما را خراب کند. لحظات به زودی تبدیل به خاطره می‌شوند پس از لحظاتتان لذت ببرید و سعی کنید خاطرات خوبی برای خودتان بسازید.

معمولا فهمیدن و درک این که نگرانی‌ها دردی از مشکلات دوا نمیکنند طول می‌کشد.

باید از گذشته درس گرفت و زمانی را هم به برنامه ریزی و فکر کردن به آینده اختصاص داد اما باید عمدهٔ ‌وقت را صرف لحظات حال کرد؛ چرا که تعادل و سعادتمندی در زندگی یعنی درک همین موضوع!

کاری که دوست دارید را بکنید، کاری که می‌کنید را دوست داشته باشید

کار شما یکی از جنبه‌های مهم زندگی شماست که خودتان را وقف آن می‌کنید. اگر شما از کارتان رضایت نداشته باشید این نارضایتی بر جنبه‌های دیگر زندگیتان هم تاثیرگذار خواهد بود. هیچ چیز و هیچ کس کامل نیست اما شما باید روی خودتان کار کنید تا به اهدافتان دست پیدا کنید.

مهم‌تر از همه این که روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

این قضیه در زندگی غیرکاری هم صدق می‌کند. مثلا چه عادات و سرگرمی‌هایی را دوست دارید کم یا متوقف کنید؟ کدامیک را می‌خواهید گسترش دهید و بیش تر کنید؟ این که بدانید چه کارهایی می‌کنید و دوربرتان چه آدم‌هایی هستند مهم است. اطلاعات مانند غذای مغز هستند پس حواستان به خورد و خوراک مغزتان باشد، چیز مسموم به آن ندهید!

جمله‌ای از باب دیلن هست که می‌گوید: پول دیگر چیست؟ انسان وقتی موفق است که صبح از خواب بیدار شود و شب بخواب برود و بین این دو کاری را بکند که خودش دوست دارد و خودش دلش می‌خواهد!

برای شاد بودن باید تلاش کرد

شادترین مردم کسانی هستند که خیلی روی خودشان کار کرده‌اند. شاد بودن به تلاش احتیاج دارد. پس عاقلانه انتخاب کنید. شاد بودن یعنی این که انتخاب کنید قربانی نباشید و انرژیتان را صرف خودتان کنید.

زندگی مجموعه‌ای از تحولات و تجربه‌هاست.

یکی از بدترین کارهایی که می‎توانید برای بهبود و تحول خودتان انجام دهید این است که خودتان را با دیگران مقایسه کنید. حسادت کار آسانی است!‌ مخصوصا در این روزگار دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی؛ اما باید بدانید که مردم  تمایل دارند که در این فضاها فقط جنبه‌های زیبای زندگیشان را به اشتراک بگذارند بخاطر همین هم اکثر اوقات برداشتتان از زندگی دیگران اشتباه است! و حتی اگر اشتباه هم نباشد شما باید روی خودتان تمرکز کنید و به فکر بهبود و پیشرفت و دستیابی به خواسته‌های خودتان باشید نه داشته‌های دیگران.

شاد بودن به تمرین احتیاج دارد. شما فقط یک بار زندگی می‌کنید پس تلاشتان را بکنید که بهترین زندگی را برای خودتان بسازید.

برترین ها

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اسکوتر برقی تاشو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *