,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

شب قدر.سایت نوجوان ها (1)قدر، به معنی اندازه است و شب قدر شب اندازه گیری و رقم خوردن تقدیر است. اما منظورمان از اندازه گیری چیست؟ یعنی آنچه قرار است تا سال آینده برای ما رقم بخورد تعیین می شود و به ما داده می شود. آیا قرار است از سلامتی میزان بسیاری به ما داده شود؟ قرار است شادی بسیاری در تقدیر ما قرار بگیرد؟ موفقیت های بسیاری برای ما در راه است؟ آرزوهایمان برآورده و دعاهایمان اجابت می شوند؟ همه آنچه تا سال دیگر پیش خواهد آمد در این شب ها مشخص می شود.

دعا کردن

یکی از اعمالی که در این شب ها بسیار سفارش شده دعا کردن است. در روایت ها آمده است حتی اگر تقدیری برای بنده ای رقم خورده باشد و اتفاقی قرار باشد بیفتد با دعا کردن می توان آن تقدیر را تغییر داد. بنابراین این شب ها دعا کردن برای خود و دیگران را فراموش نکنیم. این شب ها بیشتر از هر زمان دیگری دعاها اجابت می شوند.

توبه و استغفار

عمل دیگری که برای این شب ها سفارش شده استغفار و توبه است. شاید تصور ذهنی ما از توبه کردن کمی منفی باشد و با خودمان بگوییم مگر من چه کار خطایی کرده ام که بخواهم توبه کنم. اما توبه کردن قلب ما را مهربان تر می کند و کمکمان می کند تا بیشتر از قبل به خدا نزدیک شویم. انگار که با توبه کردن به خدا می گوییم من حتی از کوچکترین اشتباه و خطایی هم که ممکن است ناخواسته مرتکب شده باشم به درگاه تو بر می گردم.
هم چنین گاهی ممکن است بی هیچ منظوری به خاطر کار خوبی که انجام می دهیم به خودمان مغرور شویم. از آنجا که این غرور ارزش کار خوب ما را کم می کند باید از آن دوری کرد. بنابراین با توبه کردن از خدا می خواهیم ما را از چنین موقعیت هایی که می توانند ارزش خوبی هایمان را پایین بیاورند دور کند.
همه این ضرب المثل معروف را شنیده ایم که «انسان، جایز الخطاست» و بنابراین همه ما در زندگی لغزش ها و خطاهای کوچکی داشته ایم. چه خوب است که از فرصت این شب ها استفاده کنیم و خودمان را از همین خطاهای کوچک هم پاک کنیم.

خواندن قرآن، ادعیه و نمازهای مستحب

عمل پسندیده دیگر در این شب ها خواندن قرآن، نمازهای مستحب و صدا کردن خدا با نام های زیبای اوست. بهتر است برای خواندن نماز مغرب، غسل کرده باشیم و با پاکیزگی حاصل از غسل نمازمان را بخوانیم و بعد به خواندن قرآن و دعاها بپردازیم. از دعاهای معروفی که در این شب ها خوانده می شود جوشن کبیر و زیارت امام حسین (ع) است. همچنین خواندن سوره های روم، عنکبوت، دخان و همینطور قدر برای این شب ها سفارش شده است.

شب زنده داری

و در نهایت از آداب مهم این شب ها شب زنده داری است. هدف از شب زنده داری فقط بیدار ماندن تا سحر نیست. این شب زنده داری فرصتی برای گفت و گو با خدا و استغفار به درگاه او، خلوت کردن با خود و زدودن غم ها از جان است.
با این همه فرصت و فضیلتی که در اختیار ما قرار داده شده چه بامعنا است این آیه از قرآن: شب قدر از هزار ماه برتر است.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید