, ,
,

پرسش

الان ۴ ساله با یه دختری دوستم. خیلی با هم صمیمی هستیم ولی الان دو ساله که فهمیدم اشتباه کردم، انتخاب دوستم اشتباه بود. من درسم خیلی خوب بود معدلم همیشه ۲۰ بود ولی از وقتی باهاش دوست شدم درسم افت کرده حتی رفتارم هم تغییر کرده حتی طرز حرف زدنم. الان نمیدونم باید چطوری رابطه مو باهاش محدود کنم. هر کاری می کنم نمیشه. لطفا راهنماییم کنید. ممنون.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

ضمن تبریک به تو که نسبت به تاثیر دوست و هم نشین حساس و دقیق شده ای، نمی دانم چه کارهایی کردی که نتوانستی در محدود کردن رابطه ات با او موفق شوی. اما این کار نباید به صورتی باشد که به یک باره تصمیم بگیری تا عملا او را کنار بگذاری بلکه باید ابتدا در ذهنت واقعا بخواهی که دیگر دوستی با او برایت عمیق نباشد تا به این ترتیب کمتر تحت تاثیر او قرار بگیری. وقتی این تصمیم را می گیری حالا هر بار که او از تو دعوت به انجام کاری می کند و یا درخواستی برای گذراندن وقت و یا بی اعتنا بودن به درس و مدرسه دارد تو بلافاصله پیرو تصمیم ذهنی خودت با او مخالفت می کنی و به این ترتیب بعد از مدتی دوستت خودش ناخودآگاه محدودتر می شود و دیگر تمایلی برای ادامه رابطه و گفت و گو با تو نخواهد داشت. از اینکه دیگر خواسته هایش با تو به پاسخ نمی رسد خودش به دنبال پر کردن زمان و دوستی اش با دیگران مشغول می شود و در واقع همین زمان است که باید تلاش کنی تا در صورت لزوم کم کم با فرد یا افرادی که از نظر اخلاق و تحصیل به خودت نزدیک تر هستند رابطه های دوستی را ایجاد کنی. بنابراین نیازی نیست کار خاصی انجام دهی جز اینکه واقعا نخواهی که دوستی با او روی رفتار و کردار تو تاثیر منفی بگذارد.

موفق باشی

راه های طرح پرسش از مشاور سایت

۱ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

۲ارسال پرسش به آدرس ایمیل [email protected]

۳ارسال پرسش به شماره تلگرام ۰۹۳۰۳۴۴۴۸۲۴

2 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. نوجوان‌ها 3 سال قبل

  کاربر عزیز ؛حنا؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت نوجوان ها اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:

  قبل از هر چیز لازمه یادآوری کنم که در بهترین دوستی ها هم نباید افراط داشته باشیم و برای آینده که دوستی های جدیدی را شروع می کنی از ابتدا مراقب افراط و تفریط باش
  در مورد جدا شدن و قطع کردن دوستی دو پیشنهاد دارم که بستگی کامل با روحیه دوستانت و توان خودت دارد.
  پیشنهاد اول اینکه بهتر است مستقیم و روشن با آنها حرف بزنی و در مورد تصمیمت و دلیل آن برایشان صحبت کنی و بگویی که چرا چنین تصمیمی گرفتی و البته نظر آنها را هم بشنوی و در پایان عاقلانه و با خوبی از هم خداحافظی کنید و اطمینان بدهی که هم چنان با هم دوست هستید و سلام و احوالپرسی دارید اما مثل قبل صمیمی نیستید.
  پیشنهاد دوم چیزی به آنها نگویی یا اگر قبلا در مورد قطع رابطه تان گفتی دیگر تکرار نکنی و به مرور و در طول سال کم کم رابطه ات را کم کنی خیلی کارهای مشترک را انجام ندهی و … با دوستان جدیدی مراوده داشته باشی و … تا همه شما عادت به این که دیگر با هم نیستید پیدا کنید.
  موفق باشید
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 2. حنا 3 سال قبل

  سلام من یک سال هست که با دوتا دختر دوست هستم. وسط دوستی هامون بود که فهمیدم باید ازشون جدا بشم حتی با یکیشون تا جایی پیش رفتم که جامو باهاش عوض کنم. ولی اون منو دوستم داره و من ازش متنفرم میخوام ازش جدا بشم اما نمیدونم چجوری.
  با اون یکی هم میخوام جدا بشم اما نمیدونم چجوری.
  کمک لازم دارم.
  اونا خیلی دوسم دارن اما من نه. خیلی هم رو من حساسن مبادا با کس دیگه ای تو مدرسه بگردم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

پرسش

سلام. دختر ۱۶ ساله ای هستم که پارسال در مدرسه با دو دختر دوست شده ام و الان هم دوست هستیم اما به تازگی متوجه شدم انتخابم اشتباه بوده است و آن ها دوستان خوبی برایم نیستند و از سادگی و دل رحم بودن من سوء استفاده میکنند. حتی ناظم مدرسه مان این تاکید را کرده است که آن ها دوستان خوبی برایم نیستند ولی الان من نمی دانم چگونه این دوستی را تمام کنم؟ بیشتر به این خاطر می ترسم که آن ها خیلی شر هستند و همه چیز را آخر سر به نفع خودشان خواهند کرد و خودشان را حق و مرا ناحق نشان خواهند داد. به نظر شما چیکار کنم؟ کمکم کنید.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

اینکه توانستی متوجه شوی دوست یک عضو و فرد غیرقابل تغییر نیست جای تحسین دارد و خوب است به توصیه ناظم مدرسه و نیز احساس خودت، برای تغییر دوستانت تصمیم راسخ داشته باشی. برای این کار ترسیدن هیچ کمکی به تو نمی کند و بیشتر به شجاعت و اعتماد به نفس احتیاج داری. وقتی اطمینان حاصل کردی که میخواهی با افراد دیگری دوستی داشته باشی، از عواقب ترک دوست قبلی هراسی نداشته باش مگر اینکه با شرایط خوبی از آنها جدا نشوی. مثلا لازم نیست با آنها قهر و یا بحث کنی. خوب است کم کم آنها را کنار بگذاری و تنها به سلام و علیک محدود شوی. با آنها وقت نگذرانی و هر بار در برابر در خواست آنها برای بودن در کنار هم بگویی که الان میخواهی با …. صحبت کنی و نام دوست جدیدت را بگویی. هر قدر این ارتباط و حرف زدن ها کمتر می­شود به همان نسبت هم آنها به نبودن تو عادت میکنند.

اگر آنها منطقی تر بودند در این صورت توصیه میکردم روشن و شفاف به آنها بگویی که قصد داری دوستان تازه ای داشته باشی اما چون گفتی که ممکن است از این راه آسیبی هم وارد کنند به همین دلیل از ابتدای سال تصمیمت را اجرا کن و به مرور آنها را کلا از رابطه دوستی صمیمی خارج کن.

موفق باشی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید