در سال جدید دل و جانتان را ریسِت کنید

امسال و سال‌های گذشته‌ شما هر چقدر هم که خوب بوده باشند، سال پیش رو شما باز هم می‌تواند بهتر از آن‌ها باشد.

برای این که در این روز‌های پرشتاب، آشفته و پریشان نشوید راه‌هایی به شما توصیه می‌کنیم که بتوانید استراحت کنید، تفکر کنید و شاٰرژ شوید تا بتوانید سال جدید را با روحیه‌ای قوی و نگاهی عمیق‌تر شروع کنید. دفترچه‌ یادداشت و فنجان چایتان را بردارید و گوشه‌ای بنشینید و هر چیزی را هنگام خواندن این مطلب به ذهنتان خطور می‌کند یادداشت کنید.

آنفالو کردن‌ها و لغو عضویت‌ها

با گردگیری کردن نیوزفید‌های شبکه‌های اجتماعیتان و لغو عضویت در خبرنامه‌های بی خود و بی‌ارزش، فکر و ذهنتان را سبُک و آزاد کنید. نگاهی به اینباکس ایمیلتان بیندازید تا ببینید هر روز چندین پیام بی‌اهمیت و وقت گیر دریافت می‌کنید که به خیلی از آن‌ها دیگر نیازی ندارید؛ همه‌ی آن‌ها را اسپم یا لغو عضویت کنید.

تصمیم بگیرید که چه چیز‌هایی را باید کنار بگذارید

عادت‌های بد، تعهدات بی خودی و حتی شاید روابطی که بیش تر باعث استرستان می‌شوند تا لذت، همه را کنار بگذارید. مشغله‌های بی‌ارزش و اضطراب آور را رها کنید تا تعادل و رضایتتان بیش تر شود.

خودتان را در معرض انتخاب‌های متعدد قرار ندهید

با انتخاب یک زندگی ساده‌تر، مغزتان درگیر ارزیابی گزینه‌های متعدد نخواهد شد. ساده و محدود کردن گزینه‌های پیش رو، به مغزتان استراحت می‌دهد.

کابینت‌های آشپزخانه‌تان را سالم سازی کنید

اگر می‌خواهید سال جدیدتان را با تغذیه‌ سالم‌تری شروع کنید (مثل کاری که بیش تر افراد انجام می‌دهند)، خیلی ساده می‌توانید از هله هوله‌های موجود در کابینت‌ها و یخچالتان شروع کنید تا بتوانید آن‌ها را با خوراکی‌های سالم‌تر در سال جدید جایگزین کنید. از انتخاب اسنک‌های سالم شروع کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شکل پاها چه چیزی درباره شخصیت شما می گوید!

فایل‌های الکترونیکیتان را سازماندهی کنید و بک آپ بگیرید

حالا وقت آن است که از فایل‌ها و عکس‌هایی که در دسک تاپ دارید، اما دیگر استفاده‌ای برایتان ندارند خلاص شوید. یا حذفشان کنید و یا آن‌ها را مرتب نمایید. از فایل‌های مهم بک آپ بگیرید، چون قرار نیست کار‌های مهمتان را که برایشان زحمت کشیده‌اید از دست بدهید.

دوباره انرژی بگیرید

برای این که بتوانید رویاهایتان را در سال جدید به واقعیت نزدیک‌تر کنید، باید برای آرام سازی روح و جسمتان در بحبوحه‌ مشغله‌ها و شتاب‌ها وقت بگذارید. اگر مدام آن قدر به خودتان فشار وارد کنید که به خوابتان اهمیت ندهید و از سلامتیتان غافل شوید، نتیجه‌ کار و تلاشتان هرگز بهترین چیزی که انتظار دارید نخواهد بود. مکث کنید، قدمی به عقب بردارید و آرام باشید و به خودتان فرصتی برای تنفس آگاهانه و تمرکز بدهید.

به چیز‌هایی که در سال گذشته به دست آورده‌اید فکر کنید

ببینید در سالی که پشت سر گذاشته‌اید چه چیز‌هایی به دست آورده‌اید و در چه چیز‌هایی موفق بوده‌اید که به آن افتخار می‌کنید. توصیه می‌کنیم هر روز چند خطی درباره‌ کار‌های روزمره‌تان بنویسید تا همه حوادث و موفقیت‌های ریز و درشت در خاطرتان بماند.

ببینید آیا با خودتان مهربان بوده‌اید

آیا بابت هر چیزی که به دست آورده‌اید به خودتان امتیاز داده‌اید؟ یا این که بار‌ها به خودتان شک کرده‌اید؟ به این فکر کنید که چطور می‌توانید با خودتان مثل یک دوست عزیز رفتار کنید و تصمیم بگیرید با خودتان مهربان‌تر باشید.

کارآیی و مدیریت زمانتان را ارزیابی کنید

آیا احساس می‌کنید در انجام پروژه‌هایتان موفق بوده‌اید یا این که همیشه درگیر بوده‌اید و عقب افتاده‌اید؟ آیا شیوه‌ کنونی کارتان جوابگو است یا این که باید روش دیگری در سال جدید در پیش بگیرید؟

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۶ روش تقویت ناخن های شکننده

ببینید آیا قدردانی خود را نشان داده‌اید

بیش تر ما در پایان سال بابت داشته‌ها و موفقیت‌هایمان سپاس گزاری می‌کنیم، اما آیا این حس خوب را به دیگران نیز نشان می‌دهیم؟ با نوشتن یک نامه، یک تماس تلفنی و یا فرستادن هدیه، به دیگران نیز نشان دهید چقدر از آن‌ها ممنون و سپاسگزارید.

از خودتان بپرسید چگونه می‌توانید آرام‌تر باشید

اگر استرس‌های زیادی دارید و سرگردانید که چگونه از پس این همه کار و مسئولیت بربیایید، پس باید خودتان را تشویق به آرامش کنید و نفس عمیق بکشید. لیست کار‌هایی که باید انجام دهید پایان ناپذیر است، پس مجبورید همیشه برای آرام سازی خودتان برنامه داشته باشید.

ببینید چگونه می‌توانید روابط خود را بهتر کنید

آیا دوست، فرزند، خواهر یا برادر و یا همکاری خوبی بوده‌اید؟ شاید نبوده‌اید، و حالا باید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید روابط خود با دیگران را بهبود دهید. ببینید بیش تر اوقات خود را با چه کسانی گذرانده‌اید و برای چه کسانی کم تر وقت گذاشته‌اید (پدر و مادربزرگ، دوستان دوران دانشجویی و…).

برای هر ماه سه هدف مشخص کنید

به جای این که در آغاز سال، برای کل سالتان هدف مشخص کنید (که در واقع منتهی به موفقیت هم نخواهد شد)، سعی کنید در شروع هر ماه، سه هدف برای خود در نظر بگیرید. با این کار به حس و درک بهتری نسبت به الویت‌هایتان می‌رسید.

بر یکی از ترس‌هایتان غلبه کنید

هر کسی حداقل یک کار در ذهن خود دارد که دوست دارد انجامش دهد، اما می‌ترسد و از انجامش طفره می‌رود. تصمیم بگیرید امسال هرطوری که شده این گره را باز کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کدام آجیل برای کدام بیمار مناسب است؟

کار‌های روزمره‌تان را ساده‌تر کنید

چگونه می‌توانید کار‌های روزانه‌تان را کمی سبُک‌تر کنید؟ شاید لازم باشد کمی از بار برنامه ریزی‌هایتان کم کنید و نسبت به بداهه‌ها سخت نگیرید، یا شاید هم برای بیرون آمدن از رختخواب نیاز به فرمول خاصی دارید؟ به این فکر کنید چگونه می‌توانید با محول کردن بخشی از مسئولیت‌های خود به دیگران، از تعهدات خود کم کنید.

تصمیم بگیرید برای چه چیز‌هایی بیش تر می‌خواهید وقت بگذارید

قصد دارید چه کارها، مسئولیت‌ها و آدم‌هایی الویت زندگیتان باشند؟ به این فکر کنید که دوست دارید هر روز چه احساسی داشته باشید (آرامش، انرژی و یا رضایت؟) و آیا الویت‌هایی که تعیین کرده‌اید شما را به این احساس‌ها می‌رسانند.

باور‌های درونیتان را دوباره ارزیابی کنید

باور‌های درونی شما، راهنمای اصلیتان در انجام هر کاری هستند و اگر پنج باور اصلیتان را بشناسید، می‌توانید تصمیم‌گیری‌های سخت را راحت‌تر انجام دهید. مثلا اصالت، ذهن آگاه بودن، اشتیاق داشتن و کاربردی بودن هدف‌ها و سادگی ممکن است باور‌های درونی شما باشند، پس باید هر تصمیمی که می‌گیرید بازتابی از این باور‌ها باشند.

یک شعار برای سال جدیدتان انتخاب کنید

برای سال جدیدتان کلمه یا شعاری در نظر بگیرید تا راهنمایتان برای این سال باشد و جایی آن را بنویسید که هر روز ببینید. مثلا کلمه‌ «ارتباط».

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *