در مورد گل نرگس بیشتر بدانید

نرگس

گل زیبای زمستان

نرگس گلی دوست داشتنی است که زمستان ها خانه های مارا از عطر وبوی خود سرشار می کند. نرگس بر خلاف بقیه گل ها که با بهار می آیند ، از زیر برف ها و در سرمای زمستان به مهمانی خانه ها می آید. شاعران در گذشته وقتی می خواستند چشمی زیبا را توصیف کنند، آن را به نرگس تشبیه می کردند. نرگس شهلا بیشتر در شعر شاعران به همین معنی است. حتما این بیت حافظ را شنیده اید :

ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد                چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد

در این بیت شاعر گل نرگسی را به تصویر کشیده که سرش پایین افتاده و چشم در چشم شقایق که کوتاه تر از نرگس است، دوخته است .

lsd[vh

افسانه نارسیس 

گل نرگس

اما یونانی ها برای نارسیس یا همان گل نرگس افسانه ای دارند . آن ها می گویند نارسیس جوانی بسیار زیبا اما خود شیفته بود ونمی توانست کسی را زیبا تر از خود ببیند .روزی نارسیس به لب چشمه ای رسید و تصویر زیبای خود را درآب دید و آن چنان محو زیبایی خود شد که همان  جا تبدیل به گلی زیبا شد. به این خاطر هرسال گل نارسیس بر لب چشمه می روید و مفتون تصویر زیبایی خود در آب می شود .

 نرگس در کجا می روید ؟

گل نرگس

گل نرگس به نرگس شیراز معروف است. اما نرگس های استان فارس بیشتر در نزدیکی شهر کازرون و در منطقه «جره»، «بلبلک»، «سرمشهد»، «فامور» یافت می شود. که همگی در بخش جره و بالاده قرار دارد. این نرگس زارها به شکل خودرو هرساله پر گل می شوند و گل های آن در ماه های زمستان برداشت شده و به سراسر ایران صادر می شود .

گل نرگس

گوشواره نرگس ملیله ای

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نگاهی به مرمت آثار با ارزش فرهنگی (2)

 

5/5 - (2 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *