برنامه ریزی؛ دستاوردهای روزانه یک نوجوان خیلی ردیف (۸۳)

برنامه ریزی
برنامه ریزی

برنامه یک ساله

امروز کتابی را خواندم که شخصیت داستانش داشت برنامه آینده اش را می نوشت. یعنی روی کاغذ یادداشت می کرد؛ که قرار است تا ده سال آینده چه کارهایی را انجام بدهد. به نظرم خیلی جذاب است که آدم همچین برنامه ای داشته باشد. بعد، آن مدتی که مشخص شده بگذرد و سراغ برنامه اش برود. ببیند کدام یکی از کارهایی را که قرار بوده، انجام داده است.

البته به نظرم ده سال خیلی زیاد است. من ترجیح می دهم برنامه ریزی یک ساله داشته باشم. برای همین امروز کارهایی را که قرار است تا یک سال آینده انجام بدهم روی کاغذ نوشتم. کاغذ را روی در کمدم چسباندم که جلوی چشمم باشد. بریم که ببینیم تا اواخر پاییز سال دیگر کدام کارها را انجام می دهم! بله، اینطوری هاست!

دفترچه برنامه ریزی من

چند روز بعد به ذهنم رسید یه برنامه ریزی کاملتر برا خودم بنویسم. یه دفترچه کوچولو برداشتم. صفحه اول فهرست نوشتم. صفحه بعد اهدافی که میخوام در عرض یک سال آینده بهشون برسم نوشتم. صفحه بعد برای کارایی که باید سر یه تاریخ معین انجام بدم؛ مثل تحویل پروژه مدرسه یا نوبت دندون پزشکی. صفحه بعد برای کارای مهم روزانه. به این صورت که هر شب قبل خوابیدنم این صفحه رو مینویسم که بدونم فردا چه کارای مهمی دارم. مثلا فردا باید کتاب کتابخونه رو پس بدم.تو صفحه بعدی هر کتاب، فیلم، انیمیشن جالبی که اسمشو می شنوم مینویسم که وقتی حوصلم سر میره برم سراغشون. یه صفحه هم جاهای دیدنی نزدیکمو مینویسم که هر وقت فرصت شد برم ببینمشون. یه صفحه برای نوشتن لیست خریدم گذاشتم.

دفتر برنامه ریزی

این دفترچه کوچولو حسابی به زندگیم نظم داده و کمک می کند راحتتر به اهدافم برسم. یادمه یه جایی خواندم : (( پرتو های خورشید تا متمرکز نشوند نمیسوزانند.)) با این نحوه برنامه ریزی من می توانم تمام انرژیم را متمرکز کنم. بله، اینطوری هاست!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من چه طور می تونم در بین دوستانم از علایقم بگم و اظهار نظر کنم به طوری که دوستام ناراحت نشن؟

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – یاسمن رضاییان

سوژه‌ عکاسی؛ دستاورد‌های روزانه‌ یک نوجوان خیلی ردیف (۶۹)

آیا شما پلنر ( دفتر برنامه ریزی ) دارید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *