, ,
,

دیدنی‌های تهران هم چون جواهری گم‌شده در شلوغی شهر هستند. این مکان‌ها بسیار جذاب و زیبایی آن‌ها چشم‌نواز است و برخی‌ها با یک بار بازدید از آن‌ها، راضی نشده و دوست دارند چندین بار از آن‌ها بازدید کنند. در ادامه‌ی معرفی دیدنی‌های تهران، می‌خواهیم دیگر جاذبه‌های گردشگری این کلان‌شهر زیبا را معرفی کنیم.

در این مقاله ما را همراهی کنید تا سری به دیدنی‌های زیبای تهران بزنیم که سالانه گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور به این شهر می‌کشاند.

موزه هنرهای معاصر تهران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-2موزه‌ی هنرهای معاصر تهران را می‌توان یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران نامید. این موزه را فرح پهلوی، با پشتیبانی دفتر مخصوص شهبانو (دفتر فرح پهلوی) ساخته است. موزه‌ی هنرهای معاصر در ۲۲ مهر سال ۱۳۵۶ در سمت غربی بوستان لاله (که نام آن قبل از انقلاب پارک فرح بود) واقع در امیرآباد تهران ساخته و افتتاح شد. طراح بنای موزه کامران دیبا (پسرعموی فرح پهلوی) است که به سبک معماری مدرن و با الهام از بادگیرهای کویری یزد آن را طراحی کرد.

موزه‌ی هنرهای معاصر تهران یکی از جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن خارج از اروپا و آمریکای شمالی را دارا است که جزو ۵ تا ۱۰ مجموعه‌ اول هنر نوگرا در دنیا محسوب می‌شود. در این موزه آثار مهمی از سبک‌های گوناگون مانند هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم از هنرمندان ایرانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است. در میان این آثار می‌توانید کارهای گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لویت و جاکومتی را هم ببینید.

در قسمت شمال ساختمان موزه، فضای سبزی وجود دارد که به نمایش مجسمه‌هایی از مارکس ارنست، پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و چند تن دیگر اختصاص داده شده است و این فضا را «باغ تندیس» می‌نامند. موزه‌ی هنرهای معاصر تهران در ۱۲ بهمن سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه رضا عباسی تهران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-3موزه‌ رضا عباسی کاشانی در خیابان شریعتی تهران، روبه‌روی دانشکده برق دانشگاه برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی قرار دارد. ساختمان این موزه قبلا یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون بود. این موزه در سال ۱۳۵۶ به احترام و یاد نقاش مشهور دوران صفوی، رضا عباسی که اهل کاشان بود، نام‌گذاری شد و فرح پهلوی آن را افتتاح کرد، اما دقیقا یک سال بعد تعطیل شد. در سال ۵۸ این موزه دوباره فعالیت خود را آغاز کرد؛ اما این بار هم کار موزه به تعطیلی کشید، تا این که در سال ۱۳۷۹ موزه‌ی رضا عباسی پس از ۵ بار تعطیلی و بعد از انجام بازسازی آغاز به کار کرد.

آثار هنری موجود در این موزه در سه تالار یعنی تالار پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی و تالار نگارگری و خوشنویسی به نمایش گذاشته شده‌اند. در موزه‌ رضا عباسی مجموعه‌های متنوعی به نمایش درآمده است، مانند آثاری از هزاره‌ دوم قبل از میلاد تا پایان دوران قاجار. این موزه بخش مرمت نگهداری از آثار قدیمی هم دارد.

امامزاده صالح تهران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-1بنا به کتیبه‌ بالای سردر صحن این امامزاده، این مکان مقدس آرامگاه یکی از پسران امام کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است. امامزاده صالح در محله‌ تجریش تهران قرار دارد. طبق شواهد موجود، بنای این امامزاده در سال ۷۰۰ هجری قمری وجود داشت. در سفر به تهران می‌توانید با زیارت از این امامزاده، حال‌وهوای معنوی روح خود را بهتر کرده و با انرژی مثبت به سفر خود ادامه دهید. بنای امامزاده در سال ۱۳۵۱ با شماره‌ ۹۰۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کتابخانه و موزه ملک تهران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-6کتابخانه و موزه‌ ملک در سال ۱۳۱۶ توسط حسین آقا ملک تاسیس شد و آن را به آستان قدس رضوی تقدیم کرد. وی در تیر ماه ۱۳۲۳ برای کتابخانه و موزه، زمین بزرگی را در باغ ملی تهران وقف کرد؛ اما ساخت ساختمان آن در زمان حیات حاج حسین ملک انجام نشد. ساخت ساختمان جدید موزه و کتابخانه به همت آستان قدس رضوی از سال ۱۳۶۴ آغاز شد و در سال ۱۳۷۵ به پایان رسید. قبل از این، این مجموعه در خانه‌ ملک برپا بود. کتابخانه و موزه‌ ملک در خیابان امام خمینی تهران، جنب ساختمان امور خارجه واقع شده است.

موزه جواهرات ملی ایران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-4موزه‌ جواهرات ملی ایران در خزانه-موزه‌ بانک مرکزی است و داخل خزانه، در ساختمان بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی قرار دارد و به صورت موزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تاریخ ایران جمع‌آوری جواهرات و سنگ‌های قیمتی از دوران حکومت صفویان آغاز شد. با این که بسیاری از این جواهرات در طول زمان به غارت رفت یا به بزرگان و پادشاهان کشورهای دیگر اعطا شد، اما در دوران قاجار جواهرات گردآوری و در کاخ گلستان نگهداری شد.

بعد از به روی کار آمدن حکومت پهلوی، رضا شاه جواهرات را به زیرزمین کاخ مرمر انتقال داد. بعد از این که در سال ۱۳۱۶ ساخت ساختمان بانک ملی به پایان رسید، قسمت عمده‌ای از جواهرات را به موزه‌ بانک منتقل کردند. در موزه‌ بانک مرکزی جواهرات سلطنتی ایران از دوره‌ی صفوی، افشاریه، قاجار و دوران پهلوی به نمایش گذاشته شده است. از مشهورترین جواهرات این موزه می‌توان به الماس دریای نور، جقه نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره جواهرنشان، تخت طاووس و تخت نادری اشاره کرد.

موزه زمان تهران

%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-7موزه زمان یا همان خانه‌ حسین حداد، در خانه‌ای قدیمی مربوط به دوران قاجار برپا شده است. این موزه در خیابان ولیعصر تهران، خیابان زعفرانیه، نبش چهارراه برزین بغدادی قرار دارد. در این موزه مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی گاه‌شماری به معرض نمایش گذاشته شده است. ساختمان موزه ۲ طبقه است و می‌توانید سیر تکاملی انواع ساعت‌های مکانیکی متعلق به سده‌های هفدهم تا بیستم میلادی را مشاهده کنید.

زمین این مجموعه ۵ هزار متر مربع بوده و ساختمان آن هم در زیربنای ۷۰۰ متر مربعی ساخته شده است. در موزه‌ زمان تهران می‌توانید انواع ساعت هم چون ساعت شاهینی، آونگی، رومیزی و دیواری را ببینید. ساعت‌های جیبی معمولی، ساعت‌های جیبی سفارشی که به شخصیت‌های برجسته‌ تاریخی و سیاسی تعلق دارد، ساعت‌های ویژه‌ای مانند ساعت کارت‌زنی، ساعت نگهبانی، ساعت کشتی، ساعت‌های مچی در انواع دستبندی و دو زمانه در طبقه‌ دوم به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه‌ی زمان (تماشاگه زمان) در دوم بهمن سال ۱۳۸۲ به شماره‌ی ۱۰۸۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کجارو

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید