رابطه سن تکلیف با شناخت درست از خود چیست؟

سن تکلیف

پرسش

خیلی از خطاهایی که نوجوان ها مرتکب می شوند برای این است که هنوز درک درستی از گناه و کنترل نفس و… ندارند رابطه سن تکلیف با شناخت درست از خود چیست؟

پاسخ آقای شیرزاد مشاور تربیتی و مذهبی سایت

در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که اموری که به عهده مربیان و والدین محترم هست اینه که یک معرفتی روشن نسبت به گناهان و راه های دوری از اونها به نوجوونهای خودشون ارانه دهند، شناختی متناسب با سن آنها و راهی ساده و مؤثر که البته این شناخت حتی قبل از بلوغ نیز به زبان ساده تر قابل بیان است، به نظر بنده علت بسیاری از گناهان حتی در بزرگسالان این است که به آثار شوم دنیوی و اخروی گناه معرفت و در درجه بالاتر، ایمان ندارند یعنی نمی دانند گناه چه سمیه!

از امیرالمؤمنین علی (ع) این گونه نقل شده که: اگر در جایی مقداری شراب ریخته بشه و به مرور زمان آنجا مسجدی ساخته بشه من علی رو ماذنه اون مسجد اذان نمی گم.

اگه اینه تاثیر یک پلیدی روی زمینی که بی جان هست پس تاثیر این پلیدی ها و حالا گناهان دیگه تو وجود ما چیه؟

حال بعد ایمان به اثرات شوم معصیت، باید به شناساندن دشمن سرسخت انسان یعنی شیطان که در قرآن دشمن آشکار انسانها نامیده شده و نیز راه های نفوذ شیطان در وجود انسانها رو بیان کنیم، موارد مذکور، سیر شناخت دشمن و راه های مبارزه با آن بود که تفصیل این موارد، در این گفتار نمی گنجد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من روزه می گیرم ولی نماز نمی خونم

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید:

۱- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

۲- ارسال پرسش به آدرس ایمیل info@nojavanha.com

۳- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *