,
ارتباط با معلم

در بخش قبلی به تعدادي از نشانه‌هاي معلمي که ممكن است از طريق ارتباط با او لطمات كمتري در دانش‌آموز ايجاد شود، اشاره شد. بخش ديگر اين ارتباط خود دانش‌آموز است و ممكن است با تمام تلاش معلم، دانش‌آموز دچار اشتباهاتي شود كه به خودش و معلم آسيب وارد كند. براي اين منظور اگر معلمي را دوست داريد اين موارد را درباره‌ی خودتان در نظر بگيريد.

نکاتی که باید دانش‌آموزان در ارتباط با معلم خود بدانند

براي اينكه نشان دهي عاشق اين ارتباط هستي، مسئوليت‌هايت را به درستي انجام بده و تلاشت را براي جلب نظر او به عنوان يك دانش‌آموز ساعي و موفق به كار بگير.

ميانه‌روي داشته باش و فقط احساسي يا فقط منطقي نباش، بلكه سعي كن براي مثال گاهي متني برايش بنويسي و احساست را بگويي. در عين حال اين كار را هر روز و بي وقفه انجام ندهي.

او را نترسان، وقتي تمام شب و روز را به ياد او گريه مي‌كني يا كارهاي خطرناك و غيرمنطقي انجام مي‌دهي، اولين پيام به معلمت اين است كه اگر عاقلي از اين موجود دوري كن.

اصرار نداشته باش كه رابطه مطابق ميل تو انجام شود، اگر معلمت حرفه‌اي باشد، مي‌داند كه نبايد بيرون از مدرسه و در ساعات خارج از مدرسه به رابطه‌هاي معلم و دانش‌آموزي ادامه دهد، به همين دليل اين انتظارات براي او منطقي نيست.

در انجام كارهاي گوناگوني كه براي او انجام مي‌دهي افراط نكن، براي مثال اگر براي جلب نظر او درس او را مي‌خواني، معنايش اين نيست كه ديگر به ساير درس‌ها توجهي نداشته باشي.

هرگز شماره او را از فرد ديگر نگير يا تلاش نكن سر از اطلاعات خصوصي او دربياوري، اين كار به معناي بي‌احترامي به حريم او است.

مدام مقابل محل رفت و آمد او قرار نگير، اين كار متعلق به برخي آدم‌هاي خاص در كوچه و خيابان است و معناي خوبي در مدرسه و در ارتباط با معلم ندارد.

احساست را به سادگي با او ميان بگذار و در مورد چيزهايي كه مي‌خواهي انجام دهي با او مشورت كن، براي مثال از او بپرس چه زمان‌هايي از نظر او مناسب است كه به ديدنش بروي يا گفتگو كني.

به محض اين‌كه احساس كردي در هر مرحله از ارتباط معلم مورد نظرت ويژگي‌هاي معلم حرفه‌اي را ندارد، حتما براي كم كردن يا قطع ارتباط اقدام كن.

هرگز فراموش نكن كه رابطه‌ی عاشقانه با معلم رابطه دوستانه با همسالانت نيست، رابطه با يك غيرهم‌جنس كه به ازدواج منتهي مي‌شود نيست، رابطه‌ی مادر و پدري با فرزند نيست، تنها يك رابطه‌ی معلم و شاگردي است كه حالا كمي رنگ و بوي عاطفي بيشتري گرفته است.

در گفتگو با معلمت از ادبيات و كلام متعلق به گفتگو با همسالانت پرهيز كن.

معلمت را در هيچ شرايطي تهديد نكن.

اگر متوجه شدي كه وابستگي بيش از اندازه‌اي در حال شكل‌گيري است و كم‌كم داري مديريت امور و كنترل هيجاني‌ات را از دست مي‌دهي، بلافاصله با يك مشاور ارتباط بگير، چون ممكن است در مراحل پيشرفته همين اتفاقات خسارات رواني زیادی برايت ايجاد كند.

هنگامي كه احساس مي‌كني معلمت گاهي با تو گرم و صميمي است و گاهي هم تو را بلاك مي‌كند يا ناگهاني سرد مي‌شود، نتيجه بگير اين ارتباط همين حالا هم براي تو تنها شكست و آسيب دارد و تا دير نشده محبت و علاقه‌ات را به چيز ديگري اعطا كن.

در صورتي‌كه معلمت از مسائل خصوصي زندگي و مواردي كه گفتنش به يك دوست مجاز است، سخن مي‌گويد از اين نشانه نتيجه بگير از ارتباط دوستي با او دير يا زود آسيب‌هاي جدي خواهي خورد،‌ هر چه سريع‌تر در اين باره تجديد نظر كن.

اگر معلمت كاري مي‌كند كه والدين يا خانواده‌ات در نظرت پراهميت و موثر نباشند يا اگر خودت احساس مي‌كني كه معلمت را در مقايسه با والدين و خانواده‌ات مي‌بيني و گاهي او را بر خانواده ترجيح مي‌دهي، نتيجه بگير اين ارتباط نه تنها لطمه‌هاي روحي و عاطفي برايت به همراه دارد، بلكه خسارت‌هاي مربوط به از دست دادن ارتباط صحيح با خانواده نيز در كمين است و لازم است سريع در اين باره تجديد نظر كني.

اگر ديدي غرورت اجازه نمي‌دهد برخي موارد يا احساست را با معلمت در ميان بگذاري، اين خيلي هم بد نيست، اين حالت را يك امتياز براي خودت بدان و سعي نكن آن را بشكني، بلكه راهي ديگر براي ابراز علاقه پيدا كن كه ممكن است يك يادداشت، انجام دادن كارها و وظايف تحصيلي به نحو احسن، هديه دادن يا چيزهايي مثل اين باشد.

در اين قبيل روابط به طور مداوم با خودت مرور كن كه كرامت من، ارزشمندي من و عزت نفس من بسيار اهميت دارد و هرگز نبايد تحت هيچ شرايطي زير پا گذاشته شود، خصوصا از طرف خودم.

يادت باشد اين تنها يك تجربه است كه مي‌تواند برايت درس‌هاي زيادي براي زندگي به همراه داشته باشد، رابطه با معلم تمام دنيا نيست و به آن ختم يا محدود نمي‌شود. از همه‌ی اتفاقات نشانه‌هايي براي تصميم‌گيري درباره‌ی آينده و چيزي كه مي‌خواهي انجام دهي، پيدا كن و در ارتباطات بعدي مصمم‌تر و آگاهانه‌تر رفتار كن.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – دکتر لیلا سلیقه‌دار

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید