,

شاید در بعضی بازی های رایانه ای و یا کارتون ها، تصاویر مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر را دیده باشید. این جزیره در اقیانوس آرام قرار گرفته و متعلق به کشور شیلی است. صدها مجسمه بزرگ و عجیب و غریب، این جزیره را به یکی از جزایر توریستی دنیا تبدیل کرده است.

طبق آخرین تحقیقات باستان شناسی، ۸۸۷ مجسمه سنگی یکپارچه در جزیره شناسایی شده است. این مجسمه ها نیم تنه هستند و به “سرهای جزیره ایستر” مشهورند. زمان ساخت این مجسمه ها دقیقا معلوم نیست و بین  ۱۰۰۰-۱۵۰۰ میلادی حدس زده شد.  هنوز مشخص نیست چگونه این مجسمه‌ها به اینجا منتقل شده‌اند. این مجسمه‌ها بسیار بزرگ هستند و از سنگ‌های یکپارچه ساخته شده‌اند که به آسمان خیره شده‌اند.

بدنه دفن شده مجسمه ها

تا مدتی پیش تصور می شد که این مجسمه ها فقط سر مجسمه هستند اما اکنون یک گروه باستان شناسی با ۱۲ سال حفاری در این جزیره پی برده اند که بقیه تنه مجسمه ها در زیر خاک پنهان بوده اند. به این ترتیب ارتفاع و عظمت آن ها چند برابر چیزی است که تا کنون تصور می شده است.

دلیل پنهان ماندن اجساد در زیر زمین این است که مجسمه ها درنزدیکی کوه آتشفشانی ساخته شده اند .وقتی آتشفشان فوران کرده است ، گدازه ها این مجسمه های غول پیکر را تا گردن در خاک دفن کرده است .

باستان شناسان حدود یک قرن بر روی مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر مطالعه کرده اند .در نخستین کاوش ها که در سال ۱۹۱۴ آغاز شد باستان شناسان متوجه نشانه هایی از پیکرهای دفن شده شدند . اولین تصاویر از بدنه این تندیس ها در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ودوسال بعد دو سال پس از جو آن ویل تیلبورگ ، مدیر پروژه مجسمه های جزیره ایستر ، حفاری یکپارچه ای را با کمک مردم محلی آغاز کرد. این تصاویر شگفت انگیز در زیر می بینید لحظه ای است که باستان شناسان بدنه تندیس ها را کشف کرده اند .

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

بزرگ ترین مجسمه پرنده در جهان

مجسمه های آجری

مجسمه های غول پیکر بامیان و سرنوشت آن ها

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
9 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. ایدین تقی نژاد 1 ماه قبل

  وای خدای من یعنی این مجسمه ها اینقدر بزرگن

 2. ایدین تقی نژاد 1 ماه قبل

  به خاطر مطالبتان واقعا ممنونم

 3. ایدین تقی نژاد 1 ماه قبل

  این کشف جدید است یا قبلا انجام داده اند

 4. ایدین تقی نژاد 1 ماه قبل

  ببخشید این کشف در کدام سال و چه زمانی انجام داده اند

 5. ایدین تقی نژاد 1 ماه قبل

  ببخشید این مجسمه های مو آی غول پیکر جزیره ایستر را چگونه در آن زمان حمل میکردند

 6. mina 5 سال قبل

  aziz ina sakhte daste iraniast

 7. سپهر 6 سال قبل

  اگه ایران بود خراب میکردن ساختمون میساختن

 8. مبینا 6 سال قبل

  واقعاجالب بود! o.0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید