, ,
,

سؤال:

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم سلیقه دار. راستش ما توی مدرسه یه گروه ۴،۵ نفره و خیلی صمیمی هستیم. امسال متوجه شدیم که یکی از دوستامون که توی گروهمون هستش یه خواهر ۱۸ ساله داره که امسال پیش دانشگاهیه. این دوستمون،مادروپدرش از هم جدا شدن،پدرش زن دیگه ای گرفته و بچه هم داره و طبق گفته های خودش سراغی از این ها نمیگیره و خرجشون گردن مامانشونه و با مامانشون زندگی میکنن. مادرشون هم ادم سرشناسی هستش و همیشه در حال مسافرته. اما چیزی که ما رو نگران کرده اینه که اون خواهر ۱۸ ساله دوستمون،هر وقت که مادرشون به یه مسافرت کاری میره،بدون اجازه و خبر مادرشون،ماشینش رو برمیداره و با پسرهای فامیلشون مثل:پسردایی و پسر خاله و دوستای اونها و گاهی هم دوستای خودش،میرن کافی شاپ،پارک و رستوران های شهر دوست ما هم میگه چون من توی خونه تنهام مجبورم با خواهرم برم و بابت همین موضوع تقریبا هر شب تا حدود ساعت ۱۲ و ۱ بیرونن و دوست ما هم این اخر سالی بدجور از درساش افتاده و همه ی امتحانات و درسای کلاسی رو میاد توی مدرسه میخونه. به نظر ما خواهر اون داره خیانت بزرگی در حقش میکنه و نباید خواهرش رو از الان و این سن در این کارها بندازه و با این کار داره هم با زندگی خودش که امسال کنکور داره و هم با زندگی خواهر ۱۳ سالش که دوست ماست،بازی میکنه. از این رو خانواده های ما هم چندباری بهمون گوشزد کردن که باهاش نگردیم اما ما نمیتونیم تنهاش بذاریم چون اون غیر از ما توی مدرسه کسی رو نداره بلکه میخوایم کمکش کنیم و با خودش یا حتی شده خواهرش صحبت کنیم که دست از این کارهاش برداره. ازتون خواهش میکنم هرچه زودتر جواب پیامم رو بدین و کمکمون کنید. یه دنیا ممنون.

 

پاسخ:

دوست خوبم، احساس شما را که برای دوستتون نگران هستید کاملا متوجه میشوم و میدانم که تنها به دنبال این هستید که به او کمکی کرده باشید. اما باید چند نکته را یادآوری کنم.

یادتون باشه که به هر حال دوستتون خانواده داره و مادرش سرپرست و عهده ­دار فرزندانش هست. به همین دلیل تنها کمک منطقی ای که شما می توانید به دوستتون بکنید این است که از او بخواهید تا مادرش را در جریان بگذارد و یا با بهانه هایی از او برای حضور بیشتر درخانه کمک بگیرد. تا زمانی که او نتواند خودش با شرایطی که دارد کنار بیاید و راستی و صداقت در پیش بگیرد، کمک های دیگران به هیچ عنوان برایش راه گشا نیست. گفتن مسایل به خواهر او هم که به هر حال در دوره نوجوانی است دردی را دوا نمی کند، چرا که اگر او از این کار ناراضی بود که انجام نمی داد و بسیار بعید هم هست که او از شما کمتر در مورد بدیهای این رفتار ها اطلاعات داشته باشد. بنابراین تنها راه این است که دوستتان خودش پیشقدم شود و مسائل را با مادرش در میان بگذارد و یا حتی از خواهرش کمک بگیرد.

نکته مهم تر این است که بتوانید دلیل مخالفت خانواده های خود را در مورد ارتباط داشتن با دوستتان درک کنید. انسان زمینه و آمادگی این را دارد که متاثر از محیط خود تغییر کند. تصور کنید اگر شما هر روز و بارها از دوستتان رفتارهایی را ببینید و یا شرحش را بشنوید که قبیح و زشت شمرده می­شود، کم کم این زشتی برای شما هم که در معرض آن قرار گرفته اید عادی می شود. این همان قدم اولی است که فردی به راه هایی که نباید وارد می شود. بنابراین مقصود والدین شما این نیست که دوستتان آدم بدی است اما او در شرایطی است که می تواند افکار و یا تجربه هایش برای شما زمینه ساز رفتارها و باورهای نادرست باشد.

 

برای آشنایی با خانم مشاور و نحوه طرح پرسش خود از ایشان اینجـــــــــــا را کلیک کنید.

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید