راه هایی برای خجالتی نبودن

شرم

افرادی که به درد خجالت گرفتارند، بخوبی می ‌دانند که هیچ ‌چیز ناراحت‌ کننده‌ تر از آن نیست که فردی دچار خجالت شود.

معمولا افراد کمرو و خجالتی در روابط اجتماعی و ارتباط برقرار‌کردن با دوستان و اقوام بویژه افراد غریبه، دچار اضطراب می‌شوند و همین اضطراب روی شکل ظاهری آنها تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، به هنگام صحبت‌ کردن چهره آنها سرخ می‌شود، عرق می‌ کنند، ضربان قلبشان تند می ‌زند، به نظر دستپاچه و نگران هستند، حس خوبی نسبت به اطرافیان ندارند و همیشه نگرانند که دیگران راجع به آنها چگونه فکر می ‌کنند، بنابراین از ارتباط بر​قرار‌کردن با اقوام، دوستان و… کناره‌گیری می‌کنند. بیشتر افراد خجالتی به علت این همه اضطراب و نگرانی که دارند، توانایی‌های خودشان را دست‌ کم می‌گیرند و این امر باعث می ‌شود تا بیشتر فرصت‌های کاری و موقعیت‌های خوب اجتماعی را از دست بدهند. به هر حال این حس در روابط شخصی و خانوادگی، در محیط کار و نیز در تمام ابعاد مختلف زندگی حتی وقتی که به کمک دوستان ، همکاران و… احتیاج دارند، تولید مشکل می‌ کند.

پیامد خجالتی ‌بودن:

ـ معمولا جوانان خجالتی وقتی در جلسه یا کنفرانس شرکت می ‌کنند یا می‌خواهند به سوالی پاسخ بدهند، دچار اضطراب می‌شوند. بنابراین برای فرار از این شرایط در آن جلسات و کنفرانس‌ها شرکت نمی ‌کنند، در نتیجه فرصت‌های کاری و موقعیت‌های خوب اجتماعی را از دست می‌دهند.

ـ افراد خجالتی معمولا دوستان بسیار کمی دارند

ـ آنها در فعالیت‌های اجتماعی شرکت نمی ‌کنند

ـ افرادی بی ‌اراده، بی‌ انگیزه و نیز بدبینی هستند

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دوست دارم خواننده بشم ولی والدینم مخالفن

ـ اعتماد به‌ نفس بسیار ضعیفی دارند

ـ بیش از حد از رایانه استفاده می ‌کنند. معمولا به دیدن اقوام و دوستان نمی ‌روند

اما براستی چرا بعضی از جوانان خجالتی می ‌شوند؟ آیا شما والدین می‌دانید علت خجالتی شدن جوانان‌تان ریشه در دوران کودکی آنها دارد؟

محیط خانواده، روابط اعضای خانواده، سرزنش ‌کردن‌های بیهوده و… از عوامل محیط و موثر در خجالتی ‌شدن جوانان است

محیط خانه

یکی از مهم‌ترین عوامل خجالتی ‌شدن جوانان، محیط خانه و نیز طرز برخورد افراد خانواده بخصوص والدین با آنها می ‌باشد. بیشتر کودکانی که مورد محبت و توجه پدر و مادرشان قرار نگیرند درسن جوانی اعتماد به‌ نفس خویش را از دست می‌دهند و دچار درد خجالت می‌شوند؛ بنابراین محبت والدین باعث می‌شود که کودک در محیط خانه احساس آرامش و امنیت کند، منظور از آرامش و امنیت این است که کودک بفهمد اطرافیان بخصوص پدر و مادر حامی او هستند و نمی ‌گذارند آسیبی به او برسد و اگر کودک در محیط خانه احساس آرامش نکند و همچنین متوجه شود که دارد محبت اطرافیان را از دست می ‌دهد، کم ‌کم اعتماد به ‌نفس‌اش پایین می‌آید و دچار اضطراب و نگرانی می‌شود.

شرم

روابط میان افراد خانواده

روابط دوستانه و صمیمی بین افراد خانواده بسیار اهمیت دارد. وقتی روابط بین پدر و مادر یا دیگر اعضای خانواده دوستانه و صمیمی نباشد یا مدام با یکدیگر جر و بحث کنند، این ناآرامی و روابط غیر دوستانه در خانواده باعث می‌شود، کودک به لحاظ روحی آسیب ‌دیده و دچار استرس و نگرانی شود در نتیجه در دوران نوجوانی و جوانی دچار درد خجالت می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عاشق یه بازیگر ۵۰ ساله شدم

انتقاد و سرزنش‌کردن

متاسفانه اغلب والدین وقتی فرزندشان اشتباه می‌ کند، او را سرزنش می‌کنند و نیز رفتار و گفتار او را مایه خجالت خود می‌ دانند و از هر کاری که او انجام می‌دهد انتقاد می‌کنند. آیا می‌دانید سرزنش‌ها و انتقادهای شما چه ضربه بزرگی بر روح و روان فرزند دلبندتان می‌گذارد؟ و چگونه او را بی‌اعتماد به خویشتن می‌کند؟ بنابراین والدین آگاه و دانا بهتر است به جای انتقاد و سرزنش‌ کردن از فرزند خویش با لحنی دوستانه و صمیمی با او صحبت کنند و علت رفتارش را جویا شوند.

شرم

راهکارهای ساده، اما مهم

ـ یکی از ساده ‌ترین کارهایی که شما می‌ توانید انجام دهید این است که در مورد افراد کمرو و خجالتی که نمی ‌توانند براحتی با دیگران ارتباط بر قرار کنند، شما پیشقدم شوید و با آنها ارتباط دوستانه‌ای برقرار کنید. به عنوان مثال، در جمع با آنها دست بدهید، احوالپرسی کنید و آنها را به دوستان و اقوام خویش معرفی کنید.

ـ آنها را تشویق و ترغیب کنید تا درباره اتفاقاتی که در طی شبانه‌ روز برایش پیش آمده است، صحبت کنند و همچنین احساس شخصی خویش را در مورد آن اتفاق بیان کنند.

ـ به آنها بیاموزید که برای رسیدن به اهداف و نیز کسب موفقیت در ​کار و تحصیل باید بتوانند آرامش خود را حفظ و نسبت به نگرانی‌ های خود بی‌اعتنا باشند.

ـ به آنها یاد بدهید تا افکار منفی را از ذهن‌ شان پاک و افکار مثبت را جایگزین آن کنند به عنوان مثال یک نفس عمیق بکشند و با خود بگویند من آدم خجالتی نیستم یا من استرس و اضطراب ندارم. در واقع کلمات آرامش بخش را برای خود تکرار کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معلمم شماره تماسی از خودشان به من ندادند

ـ به آنها بگویید، حس کمرویی یک حس کاملا طبیعی است و برای هر کسی در هر سنی که باشد ممکن است پیش بیاید.

ـ از آنها بخواهید به جای فاصله گرفتن از مردم و اجتماع، در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند و فرصت‌های خوب کاری را از دست ندهند.

ـ و در پایان افراد کمرو و خجالتی بدانند که با غلبه بر این حس قادر خواهند بود بیشتر و بهتر از زندگی و روابط‌شان لذت ببرند.

 

                                                                                                                نویسنده :  نسرین علی محمدی

 

‫1 نظر ارسال شده در “راه هایی برای خجالتی نبودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *