, ,
,

 

 

 افراد معدودی به فضا سفر می کنند . برای فضا نورد شدن باید چند سال آموزش ببینید . تماشای سیاره ی زمین از فضا که در آن زمین به آرامی می چرخد و نگاه کردن به سیارات ، قمرها و ستارگان دوردست باید شگفتی آور باشد . اما روبات ها هر روز این کار را انجام می دهند .

روبات است یا نیست ؟

آیا موشک فضایی یک روبات است ؟ خیر ، این چنین نیست . موشک فضایی می تواند در جهات مختلف حرکت کند ، قطعات متحرک دارد و تا حدودی می تواند خودش را کنترل کند  

اما موشک ها جزء وسایل پرتاب گر هستند و نمی توان آنها را روبات های واقعی دانست . ما از نام روبات برای توصیف بعضی از ماشین هایی استفاده می کنیم که موشک ها به همراه خود حمل می کنند ؛ برای مثال ، خودروهای چرخ داری که در اکتشافات فضایی به کار می روند یا کاوشگرهایی که بر سطح یک سیاره فرود می آیند .

 روباتیک

پرتاب یک شاتل فضایی برای سرنشینانی که درون ان نشسته اند هیجان انگیز است ، اما برای روبات ها صرفا یک روز کاری دیگر به حساب می اید .

خطر ، خطر !

فضا مکانی خطرناک است . در آنجا هوا برای تنفس کردن وجود ندارد و از غذا و نوشیدنی خبری نیست ، در حقیقت فضا مکانی تهی از هر چیز است . سفر کردن به مکانی جالب نظیر یک سیاره ، ماهها یا حتی سال ها طول می کشد . وقتی شما به آنجا می رسید هوا ممکن است بیش از اندازه سرد یا گرم باشد و نتوانید زنده بمانید . اگر سفینه فضایی تان دچار نقص فنی شود کمک رسانی از این مسافت دور خیلی خیلی دشوار خواهد بود .

آمادگی برای مقابله کردن

هیچ یک از این چیزها موجب نگرانی یک روبات نمی شود . اکثر روبات ها ماشین هایی هستند که از فلزات ، پلاستیک ها و موادی از این قبیل ساخته شده اند . آنها به آب و هوا و غذا احتیاج ندارند ، هرچند برای حرکت کردن به انرژی ( در بیشتر مواقع نیروی الکتریسیته ) نیاز دارند . روبات ها فاقد هرگونه احساسات اند و از این رو احساس تنهایی و ترس نمی کنند .

کوچک و ساده

یک سفینه ی فضایی سرنشین دار باید حامل مواد غذایی و نوشیدنی و وسایل لازم دیگر باشد و همین طور باید به تجهیزات ایمنی و سیستم های پشتیبانی مجهز باشد . همچنین یک سفینه فضایی هنگام بازگرداندن فضانوردان به زمین باید بتواند در مقابل حرارت فوق العاده ای که بر اثر ورود دوباره به جو ( هوایی که پیرامون کره ی زمین را احاطه کرده است ) ایجاد می شود ، مقاومت کند . سفینه ای که حامل یک روبات است نیاز به این همه تجهیزات ندارد . این نوع سفینه ها کوچک تر و سبک ترند و از این رو برای پرتاب شده به فضا فقط به یک موشک کوچک تر نیاز دارند و هزینه بر نیستند . 

 روباتیک

روبات سوپر استار :

لونوخود۱ : نخستین روباتی که در کره ای دیگر فرود آمد « لونوخود۱ » روسی بود . این روبات به وسیله ی سفینه ی فضایی لونا ۱۷ حمل شد و در سال ۱۹۷۰ میلادی در سطح کره ی ماه فرود آمد . طول این روبات ۳ / ۲ متر و دارای ۸ چرخ و مجهز به یک جفت دوربین چشمی تلویزیونی بود . هدایت لونوخود ۱ از کره ی زمین که از طریق کنترل از راه دور انجام گرفت موفقیت بزرگی بود . لونوخود ۱ در مدت یازده ماه اقامتش در سطح کره ی ماه مسافتی بیش از ۱۰ کیلومتر را در نور دید و تعداد  بیست هزار عکس با نمای نزدیک ( کلوزآپ ) گرفت .

                                                                                                                    روبات ها کاوشگران فضا

                                                                                                                   نویسنده : استیو پارکر

                                                                                                                   مترجم : مجید عمیق

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید