روزه از دیدگاه طب سنتی

t روزه از دیدگاه طب سنتی

روزه داری-سفره-افطار-

روزه در واقع بهداشت کامل جسمی و شستشوی احشاء داخلی است. روزه داری باعث ایجاد جسمی تازه و خالی از سموم می شود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

به اعتقاد بسیاری از اطباء، انواع بیماری ها از تجمع زیادی غذا در معده و روده که هضم کندی دارد آغاز می شود و تنها راه درمان، روزه است. بقراط و فیثاغورث به مردم زمان خود نوعی از روزه داری را که شامل پرهیز از غذا بود، توصیه می کردند.

در تاریخ طب سنتی ایران نیز تمام حکما، بر نقش روزه و پرهیزهای متناوب در پیشگیری و مداوای انواع بیماری ها سفارش نموده اند. در اثر عمل روزه گرفتن، بدن تمام سموم خود را برای حفظ سلامتی خود، دفع می کند.

در کشورهای اروپایی، بیمارستان هایی افتتاح شده که از طریق روزه بسیاری از بیماری ها را معالجه می کنند.

پزشکان سنتی عقیده دارند فایده بزرگ کم خوردن و پرهیز نمودن از غذا در یک مدت کوتاه آن است که چون معده حدود 11 ماه پر از غذا بوده است در مدت یک ماه روزه داری مواد غذایی خود را دفع می کند. همچنین کبد هم برای حل باقیمانده غذای جمع شده در معده صفرای خود را تخلیه می کند. تمام دستگاه گوارش در این مدت استراحت می کنند. روزه یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در مدت معینی از سال که بهترین راه حفظ تندرستی است و طب قدیم و جدید هر دو به آن اعتقاد دارند.

اگر بپذیریم که سهم کمی از غذایی که می خوریم برای حیاتمان کافی است و با بقیه اضافه آن در واقع پزشکان امرار معاش می کنند (نظر یکی از دانشمندان طب سنتی) و با توجه به نقایصی که طب جدید در حوزه تغذیه با آن روبرو است اهمیت دادن به آموزه های دینی و سنتی گذشتگان بیشتر روشن می شود. امروزه به وضوح ثابت شده است که خصوصاً روش های نادرست تغذیه عامل بسیاری از مرگ و میرها است. در پاسخ به افراد ناآگاهی که روزه را برای بدن مضر می دانند و دائماً از سختی آن در ماه های گرم سال شکایت دارند تنها کافی است بگوییم طبق تحقیقات جدید انجام شده مشخص شده است که: 

روزه مقاومت سلول های مغزی را به هیپوکسی و حالاتی که در سکته مغزی رخ می دهد افزایش داده و نقش مۆثری در پیشگیری از بیماری های مغزی داشته و مثلاً روند آلزایمر را کند می سازد.

چرا سی روز روزه می گیریم؟

امروزه در مکاتب مختلف به دلایل گوناگونی اغلب چند روز متفاوت در ماه یا روزه گرفتن در روزهای مشخص توصیه می شود. اما چرا در دین ما توصیه به سی روز شده است؟ طبق نظر دانشمندان در این دوره در ترکیب خون هیچ تداخلی ایجاد نمی شود و به عبارتی تغییری در آن حاصل نمی شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معجزه های آلوئه ورا

همان طور که می دانیم خون یکی از عناصر چهارگانه مهم از طب سنتی در سلامت انسان است و هر گونه تغییری در ترکیب آن نشانه آغاز بیماری است. بر اساس علم امروزی هم ذخایر گلیکوژن کبدی و ذخایر چربی بدن برای تأمین نیاز یک ماه بدن به تنهایی کافی است. بنابراین هیچ مشکلی از جهت کم خوردن غذا برای بدن به وجود نخواهد آمد.

تبیان

معرفی مشاور روانشناسی نشریه و نحوه طرح پرسش از ایشان

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

t روزه از دیدگاه طب سنتی
امتیاز به این نوشته

‫2 نظر ارسال شده در “روزه از دیدگاه طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *