, ,
,

در روز بیست و چهارم ذی حجه سال نهم هجری پیامبر صلی الله علیه و آله در ضمن دعوت مردم نجران طی نامه ایی که مسیحی بودند به اسلام آنها را بین پذیرش اسلام یا پرداخت جزیه ( مالیات) مخیر کردند علمای نجران۶۰ نفر  ( البته در روایات متفاوت است)از بزرگان خود را برای تحقق به مدینه فرستادند. نجرانیان پس از آنکه در مباحثات از جمله درباره نحوه تولد حضرت مسیح که آنها اعتقاد داشتند چون حضرت مسیح فرزرند خدا تنها از مادرشان حضرت مریم متولد شده و از اینرو نشان می دهد او باید خدای جهان باشد از اینرو پیامبر توسط فرشته وحی از جانب خداوند فرمودند  اگر نداشتن پدر دلالت بر خدایی کند حضرت آدم که نه پدر داشت و نه مادر بیشتر شایسته مقام خدایی است در حالی که  چنین نیست و هر دو بنده و مخلوق خداوند هستند.

آیه مباهله آیه ۶۱ سوره آل عمران است با این ترجمه که هر گاه بعد از علم و دانشی که به تو رسید باز کسانی درباره مسیح با تو به ستیز برخیزند بگو : بیایید ما فرزندان خود را دعوت می کنیم شما نیز فرزندان خود را ما زنان خویش را دعوت  می نماییم شما نیز زنان خود ما از نفوس خود و کسی که همچون و جان ماست دعوت می کنیم شما نیز ا نفوس خود آنگاه نفوس خود آنگاه مباهله و نفرین کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

در این روز پیامبر از فرزندان خود امام حسین علیه السلام را در آغوش و دست امام حسن علیه السلام  گرفته و از زنان حضرت فاطمه زهرا علیه السلام و حضرت علی علیه السلام را به عنوان جان خود بردند.زمان مباهله باید بین طلوع فجر و طلوع آفتاب باشد . وقتی مسیحیان این موقعیت را دیدند  از عاقب که در بین آنان صاحب نظر بود  نظر خواستند و ا و گفت به خدا قسم او با عزیزترین کسانش آمده و به گفته خود اعتقاد و اعتماد دارد از مباهله با پیامبر نهی کرد آنها هم که این نشانه را دیدند از اسقف اعظم خواستند که مباهله را رد کند او نیز چنین کرد و بنا به اختیار از طرف پیامبر به پرداخت جزیه مبادرت کردند.

اعمال روز مباهله :

غسل

روزه

 دو رکعت نماز که مانند نماز روز عید غدیر است. ( در هر رکعت، یک مرتبه حمد و ده مرتبه توحید، ده مرتبه آیة الکرسی و ده مرتبه سوره قدر خوانده می شود و بهتر است؛ پیش از اذان ظهر خوانده شود. ) روایت شده است؛ بعد از نماز، هفتاد مرتبه استغفار کند.

خواندن دعای مباهله ( که شبیه دعای سحر ماه رمضان می باشد)

زیارت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام

خواندن زیارت جامعه کبیره

تصدّق و احسان به فقرا و محرومان به تبعیت از خاتم بخشی حضرت علی علیه السلام در این روز

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

ازاعمال  امروز غسل ودورکعت نماز و….می باشد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

در روز مباهله خواندن دو رکعت نماز توصیه شده است.

کیفیت و وقت و ثواب این نماز همانند نماز روز غدیر است. آیت الکرسی نماز روز مباهله تا ''هم فیها خالدون''  می باشد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

غسل،روزه،خواندن دعای مباهله،صدقه دادن

 

روز بیستو چهارم ذی الحجه که در آن پیامبر با نصاری مباهله نمود و قبل از آن امام حسن حسین و حضرت فاطمه رو در زیر عباشون قرار میدن و به خداوند می فرمایند که خدایا اینا اهل بیت من هستند پس گناه و شک رو ازشون دور کن و پاک منزهشان نگه دار که آیه تطهیر در همین حال توسط جبرئیل نازل میشه،بعد از آن پیامبر اینان رو از زیر عبا بیرون میارن و اهل نصاری وقتی چهره ایشان رو میبینند به حقانیتشون اقرار میکنن و جرأت مباهله نمی کنند و استدعای جزیه و مصالحه میکنند و حضرت علی نیز در این روز انگشتر خود را درحال رکوع می بخشند

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

روز بیست و چهارم ذی الحجه روزی است که رسول خدا صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَاله با نصارای نجران مُباهَلَه کرد و پیش از آنکه خواست مُباهله کند عبا بر دُوش مبارک گرفت و حضرت امیرالمؤمنین و فاطمه و حَسَن و حسین عَلیهمُ السلام را داخل در زیر عبا نمود و گفت پروردگارا هر پیغمبری را اهل بیتی بوده است که مخصوص ترین خلق بوده اند به او خداوندا اینها اهل بیت منند پس از ایشان برطرف کن شک و گناه را و پاک کن ایشان را پاک کردنی پس جبرئیل نازل شد و آیه تطهیر در شاءن ایشان آورد پس حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله آن چهار بزرگوار را بیرون برد از برای مباهله چون نگاه نصاری بر ایشان افتاد و حقّیّت آن حضرت و آثار نزول عذاب مشاهده کردند جُراءَت مُباهله ننمودند واستدعای مصالحه و قبول جزیه نمودند و در این روز نیز حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام در حال رکوع انگشتری خود را به سائل داد و آیه اِنَّما وَلِیُّکُمُ اللّهُ در شانش نازل شد.

در کل این روز روز شریفی است و در آن چند عمل وارد است:

اول: غسل، که نشان پالایش ظاهر از هر آلودگی و آمادگی برای آرایش جان و صفای باطن است؛

دوم: روزه، که سبب شادابی درون است؛

سوّم: خواندن دو رکعت نماز، که در وقت و کیفیت و ثواب مانند نماز روز عید غدیر است، و اینکه «آیة الکرسی» در نماز مباهله باید تا«هم فیها خالدون» خوانده شود.

هم چنین در این روز خواندن زیارت امیرالمؤمنین(ع) به ویژه زیارت جامعه روایت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسّی از مولی الموحدین علی (ع) که در رکوع نمازش به نیازمند احسان فرمود، سفارش شده است.

چهارم: خواندن دعای مباهله می باشد، که شبیه به دعای سحر ماه رمضان است، و شیخ طوسی و سیّد ابن طاووس نقل کرده اند، ولی بین روایات آن دو بزرگوار اختلاف زیادی است، و من روایت شیخ طوسی را در کتاب «مصباح» برگزیده ام که فرموده است: دعای روز مباهله همراه با فضیلت آن، از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده، و آن دعا این است:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهَائِکَ بِأَبْهَاهُ وَ کُلُّ بَهَائِکَ بَهِیٌّ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِبَهَائِکَ کُلِّهِ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ جَلالِکَ بِأَجَلِّهِ وَ کُلُّ جَلالِکَ جَلِیلٌ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِجَلالِکَ کُلِّهِ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ جَمَالِکَ بِأَجْمَلِهِ وَ کُلُّ جَمَالِکَ جَمِیلٌ؛

خدایا از تو درخواست می کنم از زیبایی ات به حق برترین مرتبه زیبایی ات، و همه مراتب آن زیباست، خدایا از تو درخواست میکنم به همه مراتب زیباییات.خدایا از تو درخواست می کنم از بزرگی ات به حق برترین مرتبه بزرگی ات، و همه مراتب بزرگی ات بزرگ است، خدایا از تو درخواست میکنم به همه مراتب عظمتت.خدایا از تو درخواست میکنم از جمالت، به حق برترین مرتبه جمالت، و همه مراتب جمال تو جمیل است، خدایا از تو درخواست میکنم به همه مراتب جمالت.

پنجم: دعایی که شیخ طوسی و سیّد ابن طاووس پس از دو رکعت نماز و هفتاد مرتبه استغفار، روایت کرده اند بخواند، اول آن دعا «الحمد للّه ربّ العالمین» است.

در این روز دادن صدقه به تهیدستان به خاطر پیروی از مولای همه مردان و زنان با ایمان، و زیارت آن حضرت، شایسته است، و مناسب تر زیارت جامعه است.

روز بیست و پنجم: روز بس شریفی است، و روزی است که سوره «هل اتی» در حق اهل بیت (ع) نازل شد برای اینکه سه روز روزه گرفتند و افطاری خود را به مسکین و یتیم و اسیر دادند و خود با آب افطار نمودند! و سزاوار است شیعیان اهل بیت (ع) در این ایام به ویژه در شب بیست و پنجم در دادن صدقه به مساکین و ایتام، سعی در اطعام ایشان، و روزه داشتن این روز پیروی از مولای خود کنند.

از آنجا که بعضی از علما این روز را روز مباهله می دانند، مناسب است زیارت جامعه و دعای مباهله را نیز در این  روز نیز بخوانند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

پیامبر گرامی ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ به موازات مکاتبه با سران جهان، نامه‌ای به اسقف نجران «ابوحارثه» نوشت و در آن نامه ساکنان نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. وقتی نامه به دست ابوحارثه رسید و با گروهی مذاکره کرد، سرانجام شورا نظر داد که هیئتی به‌عنوان هیئت نمایندگی نجران به مدینه بروند تا از نزدیک با پیامبر تماس بگیرند. هیئت نمایندگی وارد مدینه شد و پس از بحث‌ها و مذاکره‌های فراوان، پیامبر به فرمان الهی به آنان پیشنهاد مباهله داد. به این صورت که همگی در صحرا به دعا و نیایش بپردازند و هرکدام جبهه مخالف را به باد نفرین بگیرند و نابودی مخالف را بخواهند. آنان پیشنهاد پیامبر را پذیرفتند؛ ولی روز مباهله سران نجران با مشاهده وضع معنوی پیامبر که فقط چهار نفر از عزیزترین افراد نزد خود را به میدان مباهله آورده بود، از انجام مباهله صرف‌نظر کرده و قرار شد که مسیحیان نجران با پرداخت مختصری جزیه زیر پرچم اسلام بر آیین خود بمانند. این بود خلاصه حادثه نجران.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید