روشن شدن پوست صورت با روش های خانگی (۲)

ماسک‌های لایه‌بردار

ماسک عسل و لیمو

هنگامی‌ که یک روشن‌کننده‌ طبیعی پوست و یک لایه‌بردار را با هم مخلوط کنید، ماسکی برای پوستتان درست کرده‌اید که هم سلول‌های تیره‌ روی پوست را برمی‌دارد و هم پوست تازه‌ زیرین را روشن‌تر می‌کند. حتما با خواص عسل آشنا هستید. یک ماسک لیمو و عسل درست کنید. عسل یک نرم‌کننده‌ طبیعی است که می‌تواند خشکی پوست بعد از استفاده از آب‌لیمو را کم تر کند، ۱ قاشق چای‌خوری بلغور جودوسر به این مخلوط اضافه کنید و روی تمام نواحی پوست را که می‌خواهید روشن‌تر شود بپوشانید. بعد از ۲۰ دقیقه پوستتان را بشویید.

هنگام شستشو، به آرامی پوست صورتتان را به حالتی دورانی مالش دهید. ذرات بلغور جو دوسر باعث برداشتن لایه‌های بالایی پوست می‌شوند و لایه‌ زیرین خودش را نشان می‌دهد.
اگر پوستتان خشک است، بهتر است به جای لیمو از خیار استفاده کنید. خیار را رنده کنید و مقدار مساوی از آب خیار و عسل را با هم مخلوط کنید و روی پوستتان بگذارید بعد از ۱۵ دقیقه پوست را آبکشی کنید.

ماسک زردچوبه و بلغور جو دوسر

اگر پوست چربی دارید پیشنهاد من به شما برای پاک‌کردن و روشن کردن پوستتان ماسک زردچوبه است.۲ قاشق چای‌خوری پودر بلغور جو دوسر و کمی زردچوبه را با هم مخلوط کنید، چند قطره آب‌لیمو به مخلوطتان اضافه کنید، حواستان باشد نباید خمیرمان خیلی شل شود. یک لایه از خمیر روی پوست بگذارید و صبر کنید تا خشک شود سپس با آب بشویید، یادتان باشد حین شستشو، با حرکات دورانی پوست را ماساژ دهید تا سلول‌های مرده‌ پوست تمیز شوند.

ماسک پاپایا

هرچند که میوه‌ پاپایا به‌ندرت در بازار ایران وجود دارد، اما چون یکی از لایه‌بردارهای مفید است، درباره‌اش صحبت می‌کنیم. پاپایا که در ایران خربزه‌ درختی هم گفته می‌شود آنزیمی به نام پاپین (papain) دارد که به لایه‌برداری پوست کمک کرده و راه را برای نمایان شدن پوست تازه، روشن و شفافِ زیری باز می‌کند. پاپایا ویتامین C هم دارد که پیش از این درباره‌ تأثیر آن بر روشن شدن پوست توضیح دادیم. بهتر است از پاپایا سبز استفاده کنید چون میزان پاپین آن بیش تر است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دلیل جاری شدن اشک‌ها چیست؟

پوست پاپایا را بکنید و آن را برش بدهید.
پاپایا‌های خرد شده را در مخلوط‌کن بریزید و یک خمیر صاف و یک دست درست کنید.
رو هر قسمتی از پوست که می‌خواهید بگذارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید.
با آب‌ گرم پوستتان را بشویید.

ماسک ماست یا شیر

از ماست ساده یا شیر استفاده کنید. هر دو این ها اسیدهای آلفا هیدروکسی دارند که می‌تواند لایه‌بردار پوست باشد. ماست ساده و بدون شیرین‌کننده یا شیر را با بلغور جو دو سر مخلوط کنید تا یک خمیر نسبتا شل به‌دست آورید ماسک را روی پوستتان بگذارید، این ماسک را هم بعد از ۲۰ دقیقه بشویید و یادتان باشد حرکات دورانی هنگام شستشو را درباره‌ همه‌‌ ماسک‌های دارای بلغور جو دوسر انجام دهید.

باید بدانید که استفاده از ماست و شیر پرچرب تأثیر کافی را ندارد چون حاوی آنزیم‌های لازم نیست.
می‌توانید از ماست یا شیر بدون بلغور جو دوسر هم به عنوان یک پاک‌کننده‌ پوست استفاده کنید. یک پنبه را به ماست یا شیر آغشته کرده و صورتتان را از لایه‌های اضافه تمیز کنید.

ماسک گلاب

خوشبختانه گلاب برای همه‌ ما کاملا شناخته شده است. گلاب خواصی دارد که می‌تواند برطرف‌کننده‌ حلقه‌های تیره‌ دور چشم و البته دیگر نواحی تیره‌ پوست باشد. برای این که یک ماسک گلاب درست کنید، ۲ قاشق غذاخوری شیر و ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو را با هم مخلوط کنید. به محلولتان ۱ قاشق غذاخوری آرد نخود و ۲ قاشق غذاخوری گلاب اضافه کنید. وقتی که همه‌ مواد را با هم مخلوط کردید، به عنوان ماسک روی پوستتان بگذارید و ۲۰ دقیقه بعد با آب بشویید.

ماسک آرد نخود

این ماسک یک لایه‌بردار عالی است که بدون تحریک کردن پوست و ایجاد خارش برای آن و همین‌طور بدون این که باعث خشکی پوست و کش آمدن آن شود، آرام آرام پوست را لایه‌برداری می‌کند. ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود یا گندم را با میزان کافی آب مخلوط کنید و با حرکات رو به بالا روی پوستتان بمالید. بگذارید کاملا خشک شود و بعد پوست را با آب‌ گرم بشویید و خشک کنید. این کار به از بین رفتن سلول‌های مرده‌ پوست کمک می‌کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
این ۱۰ چیز را هر روز صبح به خودتان بگویید

برای افزایش تأثیر این ماسک می‌توانید نصف قاشق غذاخوری زردچوبه یا دو قاشق آب‌لیمو به مخلوط‌تان اضافه کنید.
اگر پوستتان خشک است، به ماسک آرد نخودتان یک چهارم قاشق غذاخوری خامه تازه اضافه کنید.

ماسک زردچوبه، آرد نخود، گلاب

ماسکی که می‌خواهم به شما معرفی کنم از ترکیب سه ماده‌ زردچوبه، آرد نخود و گلاب درست می‌شود. این ماسک هر دو خاصیت ترمیم‌کنندگی و روشن‌کنندگی پوست را با هم دارد.

یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و یک قاشق غذاخوری آرد نخود را با آب یا گلاب مخلوط کنید.
بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب‌ گرم بشویید.
توجه کنید تا زمانی که از این ماسک استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان پوست را با صابون نشویید.

chetor.com

یادداشت سردبیر:

با تشکر فراوان از خانم مهسا شریفیان مقدم از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *