رکورد داران ورزشی در میان حیوانات

رکوردهای ورزشی حیوانات کدام‌ اند ؟ توانایی‌ های حیوانات در عرصه‌ های گوناگونی چون دو، پرواز، شنا و شیرجه چگونه است؟

شگفتی ها

یوزپلنگ

هیچ حیوانی سریع‌ تر از یوزپلنگ نیست. یوزپلنگ می‌تواند تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت بدود و شکار را به دام اندازد. این حیوان ابتدا تا حد ممکن خود را به شکار نزدیک می‌ کند و در زمان مناسب با سرعتی بالا به تعقیب او دست می‌ زند و شکار را به دام می‌ اندازد. یوزپلنگ اما فاقد استقامت کافی ‌‌است. این حیوان پس از چند صد متر تعقیب یک آهو خسته می‌ شود و از تعقیب دست برمی‌ دارد.

دانستنیها

آهو

استقامت آهو در دویدن بسیار بالاست. آهوها چابک هستند و می‌ توانند مسافتی پنج کیلومتری را با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت بدوند. بدن این جانور خود را با چنین استقامتی وفق داده است. قلب آهو دوبرابر قلب یک گوسفند است. به همین جهت است که آهوها می‌ توانند به راحتی از دست درندگان جنگل برهند.

دانستنیها

دلفین

دلفین سریع‌ ترین شناگر جهان است. این شناگران دریایی می‌ توانند با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت شنا کنند. سرعت سریع‌ ترین انسان شناگر جهان شش تا هفت کیلومتر در ساعت است.

دانستنیها

شترمرغ

هیچ پرنده‌ای سریع‌ تر از شترمرغ نمی‌ دود. شترمرغ می‌ تواند ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. این پرنده می‌ تواند نیم‌ ساعت تمام با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود. پاهای بلند و عضلات قوی و وجود فقط دو انگشت پا او را در دویدن پرسرعت کمک می‌ کنند.این پرنده اما به‌ رغم بال‌های بلندش نمی‌تواند پروازکند. شترمرغ برای پرواز بسیار سنگین است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آموزش کاشت کیوی در گلدان

دانستنیها

کرکس

هیچ پرنده‌ای نمی‌ تواند به اندازه کرکس در ارتفاع بلند پروازکند. در سال ۱۹۷۳ میلادی یک کرکس در ارتفاع ۱۱ هزار و ۲۰۰ متری به هواپیمایی برخورد کرد. ارتفاع بلند پرواز کرکس در حالی است که پرندگان معمولا در ارتفاع ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ متر می‌ پرند.

دانستنیها

پوما یا شیر کوهی

هیچ جانوری نمی‌ تواند به اندازه شیر کوهی یا پوما به بالا بپرد. این جانور مهره‌ دار از رده پستانداران، با بیش از ۵۰ کیلو وزن، می‌ تواند حدود پنج متر‌و‌نیم بالا بپرد و بر شاخ درختی بنشیند. در میان حیوانات تنها دلفین‌ ها می‌ توانند بیش از پوما بپرند. رکورد آنها حدود هفت متر است. دلفین‌ها البته برای چنین پرشی مجبورند در آب چند دور بزنند و خود را برای پرش آماده کنند.

دانستنیها

مرغ پرزنبوری

کوچک‌ترین پرنده جهان مرغ پر زنبوری، پرنده زرین، یا مرغ مگس‌ خوار است. این پرنده دارای وزنی در حدود ۸/ ۱ گرم و درازی ۵ تا ۷/ ۵ سانتی‌ متر است. این پرنده کوچک مانند زنبور بسیار چابک و سریع است. مرغ پر زنبوری می‌ تواند مانند بالگرد در حال پر زدن در یک نقطه بایستد.

دانستنیها

نهنگ

هیچ پستاندار آبزی نمی‌ تواند چون نهنگ به اعماق آب رود. این جانور که محل زندگی‌اش اقیانوس‌ هاست، می‌ تواند به عمق ۳۰۰۰ متری دریا رفته و یک ساعت آنجا بماند. این در حالی است که نهنگ‌ها برای تنفس به هوا احتیاج دارند. آنها می‌ توانند اکسیژن زیادی در خون و ماهیچه‌ ها ذخیره کنند. به هنگام نفس کشیدن از بالای سر نهنگ‌ها آب فواره می‌ زند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در خانه ابر بسازید! (ویدئو)

دانستنیها

تمساح آب شور

تمساح‌ های عظیم آب شور قدرت فراوانی در ماندن زیر آب دارند. هیچ حیوانی نمی‌ تواند به اندازه این خزنده سخت‌ پوست در زیر آب بماند. این در حالی است که این تمساح‌ ها همیشه در آب نمی‌ مانند و تخم‌ هایشان را در خشکی می‌ گذارند.

دانستنیها

غزال بزرگ آفریقا

تحمل گرمای شدید در غزال بزرگ آفریقا از همه حیوانات دیگر بیشتر است. این نوع غزال در صحرای عرب در غرب آسیا که مرکز آن ربع‌ الخالی ‌است زندگی می‌ کند. غزال بزرگ آفریقا توانسته است خود را با آب و هوای گرم این منطقه وفق دهد.

دانستنیها

خرس تنبل

خرس تنبل مقام آرام‌ ترین حیوان پستاندار را به دست آورده‌ است. این نوع خرس ساکن جنگل‌های هند، نپال ، پاکستان ، بنگلادش و سری‌ لانکا است. خرس تنبل اغلب با استفاده از پنجه‌ های بلند و خمیده‌اش بی‌ حرکت از شاخه‌ای آویزان می‌ شود.

دانستنیها

خفاش

خفاش، شب‌ کور یا شب‌ پرک، تنها پستانداری است که پرواز می‌ کند. دیگر پستانداران مانند پوست‌ پر یا برخی گونه‌ های سنجاب تنها در مسافت‌های کوتاه در هوا سُر می‌ خورند، اما توان پرواز از جایی به جای دیگر را ندارند. خفاش دارای بهترین قدرت شنوایی در میان پستانداران است.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *