,

زنان ایرانی، در طول تاریخ، برخلاف همه مشکلات و محدودیت ها همواره تاثیرگذار و موفق بوده اند. ما در این بخش به معرفی چند تن از زنان تاثیرگذار ایرانی در تاریخ معاصر می پردازیم.

اشرف‌السلطنه

زنان تاثیرگذار ایرانی

همسر اعتماد السلطنه، وزیر انطباعات ناصرالدین شاه بود. وی اولین عکاس زن ایران است. برخی محققان او را نخستین روزنامه‌نگار زن ایران هم می‌دانند.

فاطمه توانایی

اولین زن پرستار ایرانی است که در سال ۱۳۱۴ از این رشته فارغ التحصیل شد.

بی بی مریم بختیاری از زنان تاثیرگذار ایرانی

زنان تاثیرگذار ایرانی

از زنان مبارز عصر مشروطیت است. او از زنان تحصیل کرده و روشنفکر عصر بود و به طرفداری از آزادی خواهانِ جنبشِ مشروطه برخاست. وی به دلیل زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و چون همسر و جانشینِ خان بود عده‌ای سوار در اختیار داشت و در مواقع ضروری به یاری مشروطه خواهان می‌پرداخت. به پاس حمایت‌های سرسختانه بی بی مریم، کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین ویلهلم دوم امپراتور آلمان را که مهم ترین نشان دولت آلمان بود از وی دریافت کرد. او تنها زن در دنیا بود که توانست به دریافت این نشان نائل شود.

صدیقه (روح‌انگیز) سامی‌نژاد

نخستین بازیگر زن ایرانی است که در سال ۱۳۷۲ با بازی موفق خود در فیلم دختر لر که عبدالحسین سپنتا در هندوستان ساخته بود روی صحنه آمد و نامش را در لیست اولین‌ها به ثبت رساند.

عفت تجارت چی

زنان تاثیرگذار ایرانی

نخستین زن خلبان ایران است که موفق شد به صورت مستقل پرواز کند و نخستین پرواز او به عنوان اولین زن خلبان در ۲۷ آبان ماه ۱۳۱۹ شمسی انجام شد.

شهلا صلح‌جو

نخستین زن ستاره‌شناس ایران است. او در دوره‌ای معاون رصدخانه ابوریحان بیرونی در شیراز بود.

دکتر آلینوش طریان از زنان تاثیرگذار ایرانی

زنان تاثیرگذار ایرانی

مادر ستاره شناسی ایران است و دکتری تخصصی خود را از دانشگاه سوربون فرانسه گرفت. از جمله کارهای علمی او می توان به ارائه درس های فیزیک خورشیدی و فیزیک ستارگان برای نخستین بار و پایه گذاری نخستین رصد خانه فیزیک خورشیدی کشور اشاره کرد.

زهرا سالاریه

اولین دریا نورد و تنها کاپیتان زن ایران است.

انوشه انصاری

زنان تاثیرگذار ایرانی

اولین زن فضا نورد ایرانی در جهان است. او در سال ۲۰۱۵ جایزه «پیشگام فضا» را از جامعه ملی فضای آمریکا دریافت کرد.

مریم میرزاخانی از زنان تاثیرگذار ایرانی

میرزاخانی در دانشگاه استنفورد آمریکا تدریس می کرد و در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار روی «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» مدال فیلدز را که بزرگترین جایزه در علم ریاضیات است از آن خود کرد. او تنها زن و اولین فرد ایرانی است که این مدال را برد.

فاطمه مقیمی

زنان تاثیرگذار ایرانی

ثروتمندترین زن ایرانی و مدیر یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل است. او عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و صنعت و معدن تهران است و جایزه کارآفرین برتر زن در کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا و اقیانوسیه (CACCI) در سال ۲۰۱۶ را از آن خود کرده است.

م‍ژگان روستایی از زنان تاثیرگذار ایرانی

اولین زن پرورش دهنده کروکدیل است. او مزرعه پرورش کروکودیل دارد و اولین کسی است که از پوست کروکدویل چرم تولید کرد.

میترا زنگویی

زنان تاثیرگذار ایرانی

اولین زن غواص ایران است. او از اولین تجربه غواصی‌اش در عمق ۱۸متری اینطور حرف می زند: «خیلی برایم هیجان ‌انگیز بود. با اینکه من سال‌ ها در استخر شنا کرده بودم اما دریا برایم تعریف دیگری داشت. به محیط آشنا نبودم و احساس ترس می‌ کردم اما وقتی داخل آب رفتم فهمیدم اینجا یک دنیای دیگر است و خدا را در آن می ‌توان دید».

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. عرفانه 6 سال قبل

    .عالییییییییییییی بود.
    ولی چرا عکس خانم دانشورو به عنوان اولین هنر پیشه گذاشتید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید