,

در قسمت قبل گفتیم که نوجوان بودن سخت است. یعنی دوران نوجوانی یکی از سخت‌ترین مراحل زندگی هر انسانی است چرا که مردم از شما انتظار دارند تا در مسائل مختلف عالی باشید و کامل! مثلا در مدرسه، ورزش، کارهای خانه و…

این قضیه به «کمال» بر می گردد. کمال موضوعی است که تقریبا همه در زندگیشان به دنبال آن هستند. اما تقریبا هیچ کس به آن نمی‌رسد! چون کمال یعنی بی نقص بودن در همه چیز و می دانیم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. اما چیزی که این میان اهمیت دارد تلاش ما برای رسیدن به خودی بهتر از خود امروزمان و داشتن اعتماد به نفس برای دنبال کردن رویاها و اهدافمان است.

در ادامه، راهکارهای دیگری را که به بهتر شدن کمک می کند با هم می خوانیم:

هر روز برای خودِ خودتان زمان بگذارید 

کمال در زندگی

شما بسیار پرمشغله هستید و اغلب مردم از شما توقع دارند تا ۸۰۰۰ کار را در طول ۲۴ ساعت انجام دهید! اکثر اوقات شما باید شادی خودتان را در اولویت قرار دهید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

در هر روز حداقل ۱۵ دقیقه برای خودتان در نظر بگیرید. در این فرصت می‎‌توانید بخوانید، به موسیقی گوش کنید، پیاده‌روی کنید یا خیلی ساده و راحت روی تخت خوابتان دراز بکشید و ستاره‌های روی سقف را بشمارید.

از مردم فاصله بگیرید! حداقل برای چند دقیقه هم که شده فاصله بگیرید و استراحت کنید. با این کار به مغزتان اجازه می دهید تا از هر استرسی تخلیه شود. فقط از زمان لذت ببرید و در مورد خودتان فکر کنید.

مدیتیشن را هم به مدت ۱۵ دقیقه در روز انجام دهید. ثابت شده است که با مدیتیشن می‌توانید به سلامت فیزیکی، اجتماعی و روحی خود کمک کنید.

از لحظه لذت ببرید! حتی زمانی که همه‌چیز سخت است

کمال در زندگی

نوجوان بودن مزایایی هم دارد. برای مثال شما در طول روز با دوستانتان در مدرسه همراه هستید. از پرداخت هر قبضی رها و آسوده هستید. فرصت دیگرتان، ساختن آینده است که هیچ وقت قبل از این به آن فکر نکرده بودید. شما جوان هستید و تمام جهان روبه‌روی شما قرار گرفته است. از همه این‌ها مهم‌تر این است که شما توانایی کافی را دارید تا به کمال برسید. پس با تمام وجود زندگی کنید!

یادتان باشد که نوجوانی دلیلی نیست که فکر کنید دیگر کودک نیستید و نمی‌توانید خوش بگذرانید. یک یا دو قانون خانه را تغییر بدهید و از زندگی لذت ببرید.

با اینکه دوران نوجوانی‌تان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما «همه چیز» نیست. هر کسی در دوران نوجوانی اشتباه می‌کند و گاهی از اهدافش دور می شود. مهم این است که دومرتبه شروع کنید و غصه فرصت های از دست رفته را نخورید.

افکار و تجربیات منفی را مثبت نشان دهید

کمال در زندگی

هیچ کس نمی‌تواند خود را به طور کامل از افکار منفی رها کند و این موضوع کاملا عادی است. به جای آنکه به افکار منفی دامن بزنید، به راه هایی فکر کنید که می‌توانید آن ها را به افکار مثبت تبدیل کنید.

برای مثال ممکن است شما در امتحان شیمی مردود شوید؛ اتفاقی که به نظرتان خیلی بد است. اما این شکست به شما گوشزد می‌کند که باید در عادت‌های مطالعه‌تان تجدید نظر کنید و هنوز روی برنامه‌هایتان کار کنید. شما می‌توانید از این شکست استفاده کنید تا دانش‌آموز و حتی شخص بهتری شوید.

از گفتن جملات منفی و رنج ‌آور بپرهیزید. هرگز نگویید که هیچ کس شما را دوست ندارد آن هم درست وقتی که می‌دانید این موضوع در مورد دوستان و اعضای خانواده‌تان به هیچ وجه صادق نیست. یا جمله‌ ای مثل این: «اگر در امتحان مردود شوم، مادرم مرا خواهد کشت!» چون شما ایمان دارید که مادرتان در هر شرایطی دوستتان دارد.

به یاد داشته باشید که زندگی عالی و کامل نیست! و همین کافی است

کمال در زندگی

هیچ وقت هیچ زندگی‌ای عالی و درحد کمال نبوده‌ است. همیشه اشتباهات، عقبگردها و پسرفت‌ها، سوتفاهم‌ها و بدشانسی در زندگی وجود داشته است. اما همه این مسائل فرصت‌هایی هستند که می‌توانید به وسیله آنها خودتان را تقویت کنید.

همیشه واکنش شما به یک اتفاق بد از آن اتفاق بد مهم‌تر است. بدانید که زندگی تان هیچ گاه کاملِ کامل نخواهد بود اما هر بار که از پس دردسر یا مشکلی برمی‌آیید، مطمئن باشید که یک قدم به بهتر شدن نزدیک شده اید.

زمانی که یک اتفاق بد رخ می‌دهد خودتان را کنترل کنید و با خودتان بگویید: «چه طور می‌توانم این مشکل را کنترل و یا برطرف کنم؟» از سرزنش خود و اطرافیان به طور کامل بپرهیزید. برخیزید، راه‌حل را پیدا کنید و به راه‌هایی فکر کنید که از رخ دادن چنین اتفاقی در آینده جلوگیری خواهد کرد.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – ترجمه: مجتبی ناطقی

منبع: ویکی‌هو

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید