,

بلندترین برج(1)

تا پایان دهه جاری میلادی، رکورد ساخت بلندترین برج و آسانسور جهان شکسته خواهد شد.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوا ها به نقل از سرویس فناوری ایسنا، کابل‌های فولادی که در آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار سنگین بوده و علاوه بر افزایش مدت زمان طی کردن مسیر، حداکثر تا ارتفاع ۵۰۰ متری قابل استفاده هستند و در بسیاری از آسمان خراش‌ها، افراد مجبور به پیاده شدن و استفاده از آسانسور دیگر برای رسیدن به طبقات بالاتر هستند.

اما محققان شرکت فنلاندی تولیدکننده آسانسور Kone در طی ۹ سال تحقیق و آزمایش موفق به یافتن روشی برای ساخت آسانسوری شده‌اند که قادر به صعود تا ارتفاع یک کیلومتری است.

محققان ابر طنابی (Ultarrope) طراحی کرده‌اند که از فیبر کربن در یک پوشش ضد اصطکاک ساخته شده است.

طول عمر این ابر طناب دو برابر و وزن آن یک هفتم کابل‌های فولادی است که در مقایسه با نمونه‌های مشابه به راحتی نصب شده و هزینه‌های نگه داری و مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بلندترین آسانسور جهان با استفاده از این ابر طناب در برجی در شهر جده عربستان نصب خواهد شد؛ برج ۶۶۰ متری The Kingdom Tower سال ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد و آسانسور آن با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه حرکت خواهد کرد که مدت زمان انتظار و میزان مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

محققان پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۳۰ نسل جدیدی از آسانسورها بر پایه فناوری قطارهای مغناطیسی بر روی آسمان خراش‌های عظیم نصب شوند.

چندی قبل شرکت آلمانی ThyssenKrupp از طرح مفهومی آسانسوری رونمایی کرده که امکان حرکت‌کردن چندین کابین را به صورت افقی و عمودی در یک محور به صورت همزمان فراهم می‌کند.

سامانه مفهومی Multi نخستین آسانسور بدون کابل در جهان به شمار می‌آید که از فناوری به کار رفته در ساخت قطارهای فوق سریع مگلو استفاده خواهد کرد؛ محققان امیدوارند که از این طرح در سال ۲۰۱۶ رونمایی کنند.

 

Tags:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟